Jak zaaranżować małe mieszkanie dysponując niewielkim budżetem? Jak wykorzystać mały metraż i sporą wysokość mieszkania? Kawalerka: jak urządzić, by była wygodna i przytylna? Urządzenie małego wnętrza wymaga pomysłowości i wykorzystania niebanalnych rozwiązań. Agata Maciejewska i Jan Katyszewski, architekci ze studia Hokum Architekci zaprojektowali kawalerkę z antresolą, czyli niewielką i funkcjonalną przestrzeń do życia.

Kawalerka z antresolą według projektu Hokum Architekci

Aranżacja kawalerki według pracowni Hokum Architekci w pełni wykorzystuje niewielki metraż i nieprzeciętną wysokość mieszkania w starej, stuletniej kamienicy. Na 28 m2 architekci zaprojektowali komfortowe małe wnętrze wraz z antresolą, która idealnie sprawdza się w roli strefy prywatnej. Na wybudowanej antresoli zaplanowano sypialnię, z której rozpościera się widok na niewielki salon poniżej. Przestrzeń pod antresolą w kawalerce została zaaranżowana jako wygodny aneks kuchenny wraz z kącikiem jadalnym. Ciekawym elementem niewielkiej powierzchni kuchni jest kominowa ściana, która została pomalowana farbą tablicą. Oświetlenie wnętrza kuchni kawalerki zapewniają halogeny zainstalowane na belkach antresoli. W bezpośrednim sąsiedztwie kuchni, pod antresolą zaprojektowano dużą szafę pełniącą funkcję garderoby. Elementem charakterystycznym szafy są drzwi wykonane ze stalowej siatki. Z kolei łazienka została urządzona w neutralnej biało-czarnej kolorystyce. W celu optycznego powiększenia małego wnętrza kąpielowego, architekci zdecydowali się na zastosowanie dużej tafli lustra.

Hit we wnętrzu kawalerki - cegła i drewno

Dodatkowego klimatu w aranżacji niewielkiej przestrzeni kawalerki dodaje odkryta cegła we wnętrzu oraz jasne drewno. Architekci z pracowni Hokum zdecydowali się na mocne, czarne dodatki oraz charakterystyczne oświetlenie. Przy drabince prowadzącej na antresolą wykorzystano różowe jarzeniówki, które wieczorową porą odmieniają oryginalne wnętrze.

Aranżacja kawalerki - jak zaoszczędzić?

Projektanci dysponując stosunkowo niewielkim budżetem zdecydowali się w aranżacji kawalerki na tradycyjne rozwiązania materiałowe, np. antresola została wykonana z drewna sosnowego. Dodatkową oszczędnością podczas urządzania kawalerki było wykorzystanie mebli i dodatków z odzysku. Stół i stoliki, a także kanapa i komódka to meble wyszukane na giełdzie albo w komisie meblowym.