Kamień jest chyba najstarszym materiałem znanym człowiekowi i stosowanym we wnętrzu. Znany jest od czasów prehistorycznych. Kamień naturalny szeroko stosowany był w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Średniowieczne zamki także budowane były z surowego kamienia. Późniejsze epoki wykorzystywały już kamień obrobiony, polerowany. Teraz nauczyliśmy się nawet „produkować” kamień – jest nim… beton. Oglądając zdjęcia i współczesne aranżacje wnętrz, chętnie wykorzystujemy do dekoracji okładziny kamienne na ścianie, a także kamienne blaty w kuchni.

Kamień naturalny do łazienki, kuchni i salonu

Najczęściej spotkamy kamień naturalny w kuchniach i łazienkach. Jako kamienne okładziny ścienne i blaty. Czasem z kamienia wykonane są umywalki, zlewy i wanny. Szczególnie wanny wykonane z jednego kawałka kamienia są przepiękne, ale mają niestety dwie istotne wady: są bardzo ciężkie – trzeba pamiętać o wzmocnieniu stropu i są bardzo, ale to bardzo drogie.

ZOBACZ: świetne pomysły na zastosowanie kamienia na ścianie - zdjęcia

W salonach kamień naturalny najczęściej wykorzystywany jest jako okładzina kominka, czasem jako dekoracja całej ściany. Efektownie wygląda zarówno jako mozaika, jak i w formie dużych płytek. W domach wolno stojących kamień naturalny natomiast często wybierany jest na posadzki nie tylko ze względu na swoją oryginalność, ale i ze względu na swoje właściwości: jest wytrzymały i  łatwy w utrzymaniu.

Kamień naturalny: granit

Nie każdy kamień nadaje się do każdego wnętrza. Kamień naturalny w zależności od rodzaju  ma inne właściwości. Granit jak materiał twardy i nie higroskopijny nadaje się idealnie na blaty do kuchni i łazienki. Można z niego robić też umywalki. Dobry jest również jako posadzka: nie ściera się zbyt szybko i nie plami. Dlatego często wykorzystywany jest w domach jako posadzka na dolnym poziomie, tam gdzie podłoga ma często kontakt z piaskiem i innymi zanieczyszczeniami wnoszonymi na przykład z ogrodu.

Kamień we wnętrzach: marmur

Marmur natomiast jest materiałem, który znacznie łatwiej chłonie wodę. Należy go zdecydowanie częściej impregnować. Pięknie wygląda jednak jako blat w gościnnej łazience, jako parapet czy okładzina ściany nad blatem w kuchni.

Kamień naturalny: trawertyn i łupek

Kamieniem chętnie wykorzystywanym w łazienkach i salonach jest trawertyn. Ma wybarwienia od jasnego beżu aż po głęboki brąz. Jeśli zastosowany we wnętrzu trawertyn będziemy odpowiednio często, czyli tak jak zaleca producent, impregnować odwdzięczy się nam stworzeniem niepowtarzalnych i mimo, że wykonanych z kamienia, to ciepłych wnętrz. Również kamieniem odpornym na użytkowanie jest łupek. Ze względu na swoją nierówną powierzchnię pasuje szczególnie do wnętrz rustykalnych, jako posadzka, okładzina kominka lub ściany w kuchni. Szczególnie z nieobrobionymi idealnie brzegami.