Ściany i podłogi obłożone kamieniem są trwałe, solidne i prezentują się niezwykle dostojnie. Jedną z największych zalet okładzin kamiennych jest bogactwo kolorów, wzorów i faktur, które sprawia, że można je dopasować do stylistyki różnych pomieszczeń. Wygląd nie jest jednak jedynym atrybutem, którym należy kierować się przy wyborze rodzaju kamienia do danego pomieszczenia.

Kamień na ścianie i podłodze: która okładzina kamienna jest najtrwalsza?

W wystroju wnętrz najczęściej wykorzystuje się sześć rodzajów kamieni naturalnych: granit, marmur, piaskowiec, łupek, trawertyn i wapień.

Kamień w aranżacji wnętrz: granit. Granit jest najtwardszym, a co za tym idzie – najwytrzymalszym kamieniem z tej grupy, dlatego wykonane z niego okładziny mogą służyć bardzo, bardzo długo. Ponadto, jest on kamieniem nienasiąkliwym (nie wchłania płynów ani wilgoci), więc doskonale nadaje się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Jest też najbardziej odporny na zabrudzenia (nie wchłania nawet tłuszczów!), dzięki czemu z powodzeniem można go wykorzystywać w pomieszczeniach narażonych na działanie różnych czynników zanieczyszczających.

Kamień w aranżacji wnętrz: marmur. Marmur jest kamieniem bardziej miękkim niż granit, dlatego też jest w większym stopniu narażony na ścieranie się, rysowanie i matowienie. Wymaga więcej uwagi i pielęgnacji, jednak, przy odpowiedniej konserwacji, jako kamień na podłodze czy na ścianie w łazience lub kuchni sprawdza się prawie tak dobrze jak jego odporniejszy kolega.

Okładziny kamienne z piaskowca są porowate i nasiąkliwe, ciężko je więc umyć, nie nadają się również do pomieszczeń o wysokiej wilgotności powietrza. Dobrze radzą sobie natomiast jako okładzina ścienna w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia.

Kamień w aranżacji wnętrz: łupek. Łupek jest zarówno nienasiąkliwy, jak i odporny na ścieranie, znakomicie sprawdza się więc jako materiał na posadzki w przedpokojach i pokojach dziennych.

Kamień w aranżacji wnętrz: trawertyn i wapień. Ze względu na to, że trawertyn cechuje się bardzo dużą porowatością, okładziny wykonane z tego kamienia należy odpowiednio zaimpregnować – zabezpieczyć żywicą, przezroczystym silikonem lub masą kamieniarską i wypolerować. To samo dotyczy okładzin z wapienia. Dzięki tym zabiegom, powierzchnie trawertynowe i wapienne są łatwe do utrzymania w czystości. Wapień jest najbardziej miękki ze wszystkich wymienionych rodzajów kamienia, głównie nadaje się więc jako materiał na okładziny ścienne. Trawertyn jest odporniejszy, jednak mimo wszystko nie stanowi najlepszego wyjścia do kuchni czy łazienki – najlepiej używać go w salonach i sypialniach.

Galerie: kamień dekoracyjny we wnętrzach [INSPIRACJE]