W zależności od wystroju wnętrza możemy zdecydować się na tradycyjny żyrandol, bajecznie kolorowe klosze czy lampy zaskakujące  niebanalnym wzornictwem. Pamietajmy jednak, że optymalne oświetlenie wcale nie znaczy najjaśniejsze z możliwych, tylko dostosowane do potrzeb poszczególnych stref w mieszkaniu (jadalnianej, pracy, odpoczynku).

Lampy: jak zaplanować oświetlenie wnętrza?

W miejscach, w których najwięcej czasu spędzamy w ciągu dnia, bierzmy też pod uwagę dostępność naturalnego światła. Rozmieszczenie oświetlenia głównego i kinkietów najrozsądniej zaplanować na etapie remontu – dzięki temu unikniemy pózniejszego kucia ścian, by schować w nich przewody. Jeśli jednak punktów świetlnych zaplanujemy za mało, nic straconego. Możemy się ratować lampami podłogowymi, małymi podręcznymi oraz ściennymi podłączanymi do kontaktu. Bez względu na to, kiedy zdecydujesz się na świetlną rewolucję, wykorzystaj „architektoniczne” możliwosci lamp. Jeśli zależy ci na optycznym podwyższeniu pomieszczeń, postaw na oświetlenie wysoko pod sufitem (światło skieruj ku górze) oraz linie „budowane” światłem. Mowa tu o oświetlonych rzędem reflektorków lub LED-ami wnękach, ściankach regałów, filarach. Chciałabyś, aby wnętrza wydawały się bardziej przestronne? „Rozsuń” ściany świetlnymi liniami poziomymi – oswietl półki, dolne i górne krawędzie szafek czy witryn. Na małym metrażu dużo lepsze od centralnie umieszczonego żyrandola jest zamocowanie wielu róznych lampek rozproszonych po całym wnętrzu.

LAMPY: na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Lampy: maksymalna moc żarówki. Sprawdź to koniecznie, jeśli lubisz jasno oświetlone wnętrza, a nie masz w pomieszczeniu wielu punktów świetlnych – może to dyskwalifikować wybrany model lampy. 

Lampy: sposób konserwacji. Pedantkom spodobają się klosze szklane i plastikowe. Poleca się je też alergikom, którzy powinni unikać abażurów z materiału, papieru ryżowego albo o skomplikowanej, trudnej do wyczyszczenia konstrukcji.

Lampy: długość kabla. Zdarzają się wiszace lampy, w których ma on 50 cm, i takie, gdzie mierzy 2 metry. To ważny parametr zwłaszcza w  przypadku wysokich mieszkań, w kamienicach, loftach. Od tego, na jakiej wysokości zawiesimy lampę, zależy sposób oświetlenia wnętrza. Żyrandol wiszący pod sufitem da światło rozproszone, opuszczony nisko zaś – skupione (zależy to też od kształtu klosza).

Lampy: wielkość abażuru. Pokaźnych rozmiarów klosz w małym mieszkaniu nie będzie wyglądał dobrze. Warto w takim przypadku wybierać mniejsze klosze lub postawić na kilka drobniejszych punktów oświetlenia wnętrza.