Parapetówka - jak zorganizować parapetówkę? Poradnik krok po kroku

2018-10-05 17:40

Parapetówka to przyjęcie urządzane z okazji nowego mieszkania. Zastanawiasz się, jak zorganizować w parapetówkę albo kiedy jest najlepszy na nią moment? O czym warto pamiętać i na co być przygotowanym? Nasz poradnik odpowiada na wszystkie trudne pytania i rozwiewa wątpliwości!

Jak urządzić idealną parapetówkę?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak zorganizować parapetówkę: kiedy jest dobry moment?
  2. Jak zorganizować parapetówkę: o czym pamiętać?
  3. Parapetówka, czyli celowa prowizorka?

Nowe mieszkanie czy dom to ważne kroki milowe w naszym życiu i niemała rewolucja. Warto celebrować te wyjątkowe momenty, które zapiszą się w naszej pamięci w sposób wyjątkowy i na całe życie. Idealna parapetówka? Z nami zorganizujesz ją sprawnie i bez błędów. Sprawdziliśmy na własnej skórze – przepis na udaną parapetówkę działa!

Jak zorganizować parapetówkę: kiedy jest dobry moment?

Opijanie parapetu wiąże się często z autentycznym „oblewaniem” elementów wyposażenia domu musującymi trunkami. Wiąże się to często z pochlapaniem ścian. Dlatego organizację parapetówki najlepiej przewidzieć przed ostatecznym malowaniem i wykańczaniem ścian, aby zabawa mogła przebiegać bez zbędnych stresów po stronie gospodarzy. Podobny argument dotyczy kwestii podłogi.

Jeśli planujemy drewniany parkiet lub podłogę z desek, parapetówka pomoże nam w jej idealnym wykończeniu. Idealny moment na parapetówkę to etap prac, w którym mamy już ułożoną drewnianą podłogę, ale jeszcze nie nadaliśmy jej ostatecznego wykończenia (olej, wosk lub lakier). Drewniana podłoga w wersji saute, by leżała jak ulał, wymaga „dobicia” do podłoża. Parapetówka z tańcami „na dechach” to idealny pretekst, by za jednym zamachem podjąć ulubionych gości tańcami i pomóc sobie w idealnym wykończeniu drewnianej podłogi.

Czytaj też: Jak wybrać kolory ścian >>>

Wybierając idealny moment na organizację parapetówki, nie czekajmy również z urządzeniem się „na gotowo”. Wszelkie niedoróbki, jak niewykończone pokoje, niepomalowane ściany, brak garderoby (w tej roli wystarczy wieszak sklepowy), docelowego oświetlenia czy mebli łazienkowych (upewnijmy się tylko, czy umywalka i WC działają bezbłędnie – bez tego się nie obejdzie) są na etapie organizacji parapetówki w pełni akceptowalne. Co więcej, w razie niezwykle udanej zabawy, podczas której coś może ulec zachlapaniu, obtłuczeniu czy zabrudzeniu, przy ostatecznym wykańczaniu mieszkania lub domu w łatwy i niewymagający dodatkowych nakładów kosztowych sposób skorygujemy ewentualne uszczerbki. I na koniec – dywan. Parapetówkę urządzamy przed jego zakupem.

Jak zorganizować parapetówkę: o czym pamiętać?

Organizując parapetówkę w nowym mieszkaniu lub domu (często bardzo surowym w wykończeniu), musimy pamiętać o kilku aspektach, bez których idealna parapetówka nie może się obejść. A są to:

→   WC i umywalka. Bez sprawnie działających sanitariatów lepiej odłóżmy plany o parapetówce. Jeśli mamy pewność, że te elementy w nawet nie do końca wykończonej łazience działają bez zarzutu, możemy przejść do planowania kolejnych etapów organizacji parapetówki.→  Oświetlenie. Niezwykle ważne, lecz nie wymagające dużych nakładów finansowych (o tym w dalszej części artykułu). Ale prąd musi być. Bez tego nie ma również kolejnego punktu, czyli...→  Muzyka. Absolutnie niezbędna! Sprzęt grający to podstawa udanej parapetówki, dlatego nie odkładaj tego aspektu na sam koniec, tylko dobrze przygotuj się do zadania. Odpowiednio wcześniej zorganizuj głośniki i komputer (lub wieżę), podłącz i przetestuj przed imprezą. Ta drobna czynność oszczędzi Ci wielu stresów w dniu imprezy i uchroni przed ewentualną ciszą – czyli... katastrofą imprezową.→   Miejsce do siedzenia. Nawet jeśli planujesz szwedzki stół (wręcz wskazany na parapetówce), bez konieczności usadzania gości wokół rodzinnego stołu, zadbaj o miejsca, w których będą oni mogli odpocząć po tańcach lub poświęcić się rozmowom w mniejszym gronie. Rozproszone skupiska kilku krzeseł, taboretów czy pufów sprawdzą się idealnie. Goście będą mogli dopasować ich ilość i miejsce do własnych potrzeb. Fotele lub kanapy warto też „obstawić” meblami o funkcji stolików – na drobne przekąski czy po prostu, miejsce na napoje.

→   Przekąski. Postaw na różnorodne, ale drobne przekąski na zimno, takie, które idealnie dopasują się do podawanych napoi. Zimne tortilki z łososiem, małe kanapki, deska serów, koreczki - im różnorodniej, tym ciekawiej. A talerze z ładnie podanymi przekąskami, rozproszone w różnych miejscach w mieszkaniu, sprawią, że nasi goście wszędzie znajdą dla siebie coś pysznego!

→   Papierowa zastawa. Organizując parapetówkę, pamiętajmy też o logistyce szybkiego po niej posprzątania. W końcu to nasze nowe i wymarzone mieszkanie, w którym jak najszybciej chcielibyśmy miło spędzać czas w swoim własnym rzeczy porządku. Dlatego na okazję parapetówki zapomnij o ceramice i szkle. Postaw na plastikowe kubki, talerzyki i sztućce. Po skończonej zabawie taką „zastawę” wrzucisz do worka na śmieci i porządek gotowy!

Parapetówka, czyli celowa prowizorka?

Celowa prowizorka to patent, dzięki któremu w sposób niskobudżetowy i z dużym efektem zachwycimy naszych gości. Parapetówka w nowym mieszkaniu rządzi się swoimi prawami – wszelkie niedoróbki i „nieskończenia”, jak betonowa podłoga, żarówki zamiast lamp czy brak docelowych mebli, na etapie wprowadzania się są zrozumiałe i w pełni akceptowalne. Warto to wykorzystać i przekuć w parapetówkowy sukces!

Podstawa to klimat, który z łatwością wyczarujemy odpowiednim oświetleniem. Nie posiadając docelowego oświetlenia górnego czy kinkietów, możemy wykorzystać na przykład... lampki choinkowe! Te w ciepłym odcieniu bieli to strzał w dziesiątkę. Co więcej, można nimi w dowolny sposób zaaranżować pustą i niewykończoną przestrzeń. Lampki choinkowe (lub klimatyczne cotton balls) rozmieszczone w różnych punktach nowego mieszkania optycznie „umeblują” puste wnętrze i dodatkowo wprowadzą przyjemny, świetlny klimat, wymarzony na spotkanie z przyjaciółmi. Lampki choinkowe „puszczone wolno” w narożniku pokoju, zaplecione wokół prowizorycznej barierki przy schodach nowego domu, rozciągnięte w artystycznym nieładzie w przestrzeni sufitu (niczym rozgwieżdżone niebo) czy zwinięte w kulkę i wyeksponowane w wiklinowym koszu w kilku miejscach we wnętrzu stworzą oryginalną i bardzo urokliwą oprawę świetlną.

Celowa prowizorka dotyczy także niezbędnych na parapetówce mebli. Pierwszy dom czy mieszkanie to duży wydatek, dlatego zakup docelowych mebli często odkładamy w czasie. Na okazję parapetówki akceptowalne są więc wszelkiego rodzaju meblowe substytuty – krzesła ogrodowe, skrzynki po owocach (w dwojakiej roli - taboretów tudzież stolików kawowych), improwizowane siedziska, pufy czy stare wersalki.

Czytaj też: Niezwykłe METAMORFOZY wnętrz PRZED i PO >>>

Jak zrobić zaproszenia na przyjęcie. Pomysły i inspiracje