Jak wydzielić pomieszczenie bez stawiania ścian: 2 propozycje architekta wnętrz

2015-11-30 9:49

Jak wydzielić dodatkowe pomieszczenie, np. miejsce do pracy we wnętrzu bez stawiania ścian działowych? Oto 2 rozwiązania: pierwsze wykorzystuje regał Ivar IKEA i czarne liny żeglarskie, drugie przedstawia pomieszczenie wydzielone za pomocą zabudowy z belek i słupków drewnianych wypełnionych przesuwnymi ażurowymi panelami MDF.

Spis treści

  1. Wydzielenie miejsca do pracy w domu bez stawiania ścian
  2. Kącik do pracy w pokoju dziennym: 1 propozycja
  3. Kącik do pracy w pokoju dziennym: 2 propozycja
  4. Więcej: wnętrza mieszkań i domów ZDJĘCIA GALERIE >>>

Prezentujemy dwa rozwiązania dotyczące wydzielenia dodatkowe pomieszczenia we wnętrzu bez stawiania ścian działowych. Często zdarza się tak, że brakuje nam w domu czy mieszkaniu dodatkowego pokoju do pracy. Miejsce na biurko, komputer i dokumenty wygospodarowujemy w pokoju dziennym lub sypialni, ale rzadko jest ono dekoracją pomieszczenia, zwłaszcza w salonie. Na biurku często pozostają dokumenty, tzw. papiery, a i sam komputer nie jest elementem zdobiącym pomieszczenie.

Wydzielenie miejsca do pracy w domu bez stawiania ścian

Przedstawiamy dwa pomysły na wydzielenie strefy, pomieszczenia do pracy bez potrzeby stawiania czy murowania ścian. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze nie wiąże się z remontem mieszkania. Po drugie jest rozwiązaniem elastycznym i w miarę zmieniania się naszych potrzeb może być modyfikowane lub zlikwidowane bez większego nakładu pracy. A po trzecie - nie mniej ważne - może stać się atrakcyjnym elementem całego wnętrza. Oba prezentowane przykłady zostały zastosowane w tym samym wnętrzu - sporej przestrzeni mieszczącej salon i jadalnię. Dodatkowym walorem wnętrza była jego wysokość - ok. 4 metry. Inwestorowi zależało na przedstawieniu dwóch wariantów wydzielnia pomieszczenia do pracy - w stylu nowoczesnym oraz wiejsko-prowansalskim.

Kącik do pracy w pokoju dziennym: 1 propozycja

W pierwszym przypadku wydzielenia pomieszczenia do pracy w części dziennej zastosowano regały z serii Ivar IKEA oraz czarne liny żeglarskie montowane na hakach w podłodze i suficie.

Liny miały za zadanie podkreślenie wysokości pomieszczenia. W niższych pokojach sam system półek wysokości 226 cm również sprawdzi się bardzo dobrze. System Ivar IKEA składa się z różnych modułów – planując strefę do pracy powinniśmy tak dobrać poszczególne elementy, aby w przestrzeni wewnątrz zmieściło się biurko i krzesło. Dodatkowe regały nie będą nam potrzebne - z powodzeniem wykorzystamy część półek Ivar. Będą one dostępne z dwóch stron - od strony pokoju dziennego (miejsce na nasze książki) i od strony naszego „pokoju” do pracy (miejsce na dokumenty, książki). Tego typu zabudowę możemy dostawić z jednej albo z dwóch stron do ścian (tak jak w naszym przykładzie) lub też zapewnić wolną przestrzeń ze wszystkich czterech stron. To w dużej mierze zależy od wielkości i układy pokoju, którym dysponujemy. Możemy też niejako regulować przejrzystość, ażurowość półek wydzielając nimi miejsce do pracy i stawiając na nich mniej lub więcej książek. W przypadku, gdy szczelnie zapełnimy wszystkie półki, uzyskamy w zasadzie pełne przegrody, prawie jak ściany.

Kącik do pracy w pokoju dziennym: 2 propozycja

Drugi przykład wydzielenia miejsca do pracy w części dziennej mieszkania przedstawia pomieszczenie wydzielone za pomocą zabudowy z belek i słupków drewnianych wypełnionych przesuwnymi ażurowymi panelami MDF.

W przykładowym wnętrzu nawiązano w ten sposób do drewnianej belki znajdującej się pod sufitem. Nie jest to jednak konieczne i sprawdzi się też po prostu jako wolno stojąca zabudowa.  Ażurowe panele są dostępne w wielu sklepach - do wyboru mamy różne kolory oraz różne motywy - bardziej lub mniej przejrzyste. Możemy także zamówić wycięcie wybranego przez nas wzoru, jeśli te dostępne na rynku nie spełnią naszych oczekiwań. Do wykonania takiej zabudowy warto zaangażować stolarza - elementami konstrukcyjnymi są tutaj belki i słupy drewniane. Powinny mieć one przekrój o wymiarach co najmniej 4cm x 6cm, w zależności od rozpiętości elementów. Warto to skonsultować, aby całość miała wymaganą sztywność. Panele ażurowe montujemy na prowadnicach, analogicznie do drzwi przesuwnych w szafach. W tak wygospodarowanym pomieszczeniu powinno zmieścić się biurko, krzesło oraz regał/szafka, tak więc potrzebujemy nieco więcej miejsca na wydzielnie kącika do pracy niż w poprzednim przykładzie. Warto jest również zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca do pracy, gdyż to rozwiązanie będzie bardziej blokować światło z zewnątrz, chyba że zastosujemy panele o dużej powierzchni otworów. Takie przegrody będą bardzo ładnie prezentować się jeśli je podświetlimy od środka, od strony pomieszczenia do pracy przy jednocześnie przyciemnionym pozostałym oświetleniu pokoju dziennego.

Więcej: wnętrza mieszkań i domów ZDJĘCIA GALERIE >>>