Urządzając salon w bloku musimy się dobrze zastanowić, jaki wiedziemy tryb życia i co nam będzie potrzebne. Czy tylko sofa służąca relaksowi, czy będzie potrzebny też wygodny stół, który może być jednocześnie okazjonalnym miejscem do pracy? A może potrzebujemy osobnego, trochę oddzielonego miejsca do pracy, na które nie mamy osobnego pomieszczenia. Dokładne przemyślenie tego, jak wyobrażamy sobie nasz wymarzony salon w bloku pozwoli urządzić go zgodnie z naszymi potrzebami, bo nawet na najmniejszej przestrzeni da się zrealizować nasze pomysły i potrzeby.

Salon w bloku: razem czy osobno?

Salon w bloku coraz częściej połączony jest z kuchnią. Czasem też połączony jest, na przykład drzwiami przesuwnymi, z sypialnią. Dzieje się tak ponieważ na ograniczonej przestrzeni w bloku szukamy możliwości powiększenia przestrzeni. Przy zastosowaniu drzwi przesuwnych pomiędzy salonem i sypialnią lub miejscem do pracy przy otwartych drzwiach i optycznie i faktycznie przestrzeń jest większa. Jednocześnie w razie potrzeby, zasuwając drzwi, możemy mieć znowu kilka osobnych pomieszczeń. Centralnym miejscem w salonie jest zazwyczaj miejsce relaksu i odpoczynku czyli wygodna sofa ze stolikiem kawowym. Niedaleko znajduje się  zazwyczaj telewizor, szafka rtv, w której umieszczony jest sprzęt  audio. Ci, którzy nie chcą mieć telewizora w salonie, a chcą mieć możliwość oglądania filmów z projektora powinni pamiętać o zainstalowaniu specjalnego ekranu lub o pustym, sporym miejscu na ścianie.


Coraz częściej chcemy też mieć wygodne miejsce do jedzenia w pobliżu kuchni. Podczas posiłków spędzamy przecież trochę czasu z rodziną i z przyjaciółmi. Przy ograniczonej przestrzeni salonu w bloku stół jadalniany pełni też często funkcję miejsca do pracy. Jeśli natomiast jesteśmy szczęściarzami i możemy wydzielić osobne miejsce w salonie, to warto to zrobić.

Salon w bloku: w jakim stylu?

Salon w bloku najczęściej urządzany jest w stylu nowoczesnym. Wpływa na to na pewno architektura bloku, a także ograniczona przestrzeń nie pozwalająca na ustawienie dużego, klasycznego stołu czy kanapy czyli sprzętów, które mają tylko jedno przeznaczenie. Meble nowoczesne często są wielofunkcyjne – sofa może być z funkcją spania, co w przypadku sofy klasycznej, na nóżkach raczej jest niemożliwe. Jednak gdy bardzo lubimy styl klasyczny, okolica w której jest nasze mieszkanie czy architektura bloku jest sprzyjająca – na przykład okna są wyjątkowo duże możemy pokusić się o stylową aranżację salonu w bloku. Dobrze  jest wtedy wstawić meble klasyczne w stylu, ale wykonane z nowoczesnych materiałów, we współczesnych kolorach, czy obiciach.