Jak urządzić mieszkanie na wynajem. Metody, które zachęcą najemców i oszczędzą Ci kłopotów

2023-06-27 8:39

Przygotowanie mieszkania pod wynajem to złożony proces. Wielu wynajmujących popełnia błędy, których konsekwencjami mogą być niewielka liczba chętnych, niesatysfakcjonujący zysk i zbyt częste remonty. Podpowiadamy, o czym pamiętać, żeby wynajem był szybki, skuteczny i bezproblemowy.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem
Autor: archiwum pracowni Projekt: GOOD VIBES Interiors

Spis treści

  1. Kim będzie nasz najemca?
  2. Jak urządzić mieszkanie na wynajem. Prostota przede wszystkim.
  3. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem i nie zbankrutować
  4. Urządzanie mieszkania do wynajęcia. Co jest najważniejsze

Kim będzie nasz najemca?

To pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać. Od odpowiedzi na nie będzie zależał szereg późniejszych decyzji. Przede wszystkim chodzi tu o znalezienie odpowiednich granic budżetu inwestycji w przygotowanie lokalu na wynajem. Nie chcemy przeszarżować, dopieszczając styl mieszkania, jeśli planujemy wynajmować lokal studentom. Od studenckiej kieszeni nie będziemy w stanie zażądać dość, żeby uczynić zbyt wygórowaną inwestycję opłacalną. Nie musi to oznaczać drastycznego spadku w jakości przygotowywanego lokalu. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, żeby nasze mieszkanie na wynajem prezentowało się atrakcyjnie nawet niskim kosztem.

Zobacz też:  Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania. 8 zasad dobrej fotografii wnętrz >>>

Jak urządzić mieszkanie na wynajem. Prostota przede wszystkim.

Każdy z nas ma swój gust, nierzadko bardzo oryginalny. Przygotowując mieszkanie na wynajem, musimy odłożyć na bok swoje osobiste preferencje estetyczne. Najemca chętniej zamieszka w mieszkaniu, w którym zobaczy miejsce dla siebie i swojego gustu, niż w takim, które przytłoczy go cudzą estetyką. Wynika z tego kilka dobrych zasad, które warto traktować przynajmniej jako punkt wyjścia.

  • Biel. Być może sami bardzo lubimy odważne, żywe barwy. Pośród ścian o neutralnych, jasnych barwach większość osób będzie się czuła bezpiecznie. Biel ścian nic nie narzuca, a wręcz zachęca do nadania miejscu prywatnego charakteru. Ponadto białe ściany rozjaśniają mieszkanie – co w przypadku niewielkich metraży zwiększy wrażenie przestronności, a na dodatek ułatwi wykonanie atrakcyjnych zdjęć lokalu. Biała farba jest poza tym najtańsza.

  • Mało mebli. Część wynajmujących zdaje się traktować swoje mieszkania na wynajem również jako przechowalnię nieużywanych mebli. Zagracone pomieszczenia nie dość, że wydają się mniejsze, to – podobnie jak kolorowe ściany – mogą przytłoczyć i spowodować poczucie obcości. Zadbajmy o niezbędne umeblowanie i zostawmy sporo pustej przestrzeni – potencjalni najemcy poczują się zachęceni do urządzenia mieszkania po swojemu.

  • Funkcjonalny rozkład. Jeśli mamy na to wpływ, zadbajmy o to, żeby z mieszkania korzystało się intuicyjnie. Rozkład funkcji mieszkania powinien być wyczuwalny od razu. To sprawi, że podczas pierwszej wizyty potencjalny najemca łatwiej wyobrazi sobie siebie jako użytkownika przestrzeni. Prosty, funkcjonalny rozkład jest ważniejszy niż wyszukane detale czy gadżety.

Wnętrze w kobiecym stylu
Autor: Michał Młynarczyk

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem i nie zbankrutować

Kiedy przeglądamy atrakcyjne ogłoszenia wynajmu, możemy odnieść wrażenie, że zainwestowano ogromne pieniądze w wygląd wynajmowanego mieszkania. Na szczęście nie musi to być prawda. Kilka prostych zasad pozwoli nam dopieścić mieszkanie na wynajem bez przekraczania budżetu.

  • Wolne, jasne, czyste przestrzenie. Samo opróżnienie mieszkania z niepotrzebnych rzeczy zwiększa jego atrakcyjność. Tym prostym sposobem, który nic nie kosztuje, zwiększymy szanse na znalezienie najemcy i wartość mieszkania. Ponadto gruntowny porządek jest kluczowy – szczególnie kiedy przygotowujemy mieszkanie do sesji zdjęciowej.

  • Używane meble i sprzęty. Wybierając niezbędne umeblowanie do mieszkania na wynajem, nie musimy inwestować w nowe meble. Internetowe tablice ogłoszeń przepełnione są prostymi, estetycznymi meblami za pół ceny. Większość z nich nie nosi właściwie śladów użytkowania. Nie bójmy się takiego rozwiązania także w przypadku sprzętów AGD – w tym wypadku jednak upewnijmy się, że sprzęt jest w pełni sprawny. Ulga dla budżetu – ogromna.

  • Trwałość ponad styl. Urządzając mieszkanie na wynajem, stawiajmy na rozwiązania o wysokiej trwałości. Jeśli zdecydowaliśmy się wynajmować mieszkanie, oznacza to często, że zamierzamy czerpać zyski z wynajmu przez długie lata albo nawet dekady. Nasze koszty nie skończą się na inwestycji we wstępne przygotowanie mieszkania. Czekają nas liczne remonty, naprawy itd. Rozsądne decyzje na wstępnym etapie mogą jednak znacznie obniżyć częstotliwość koniecznych napraw i wymian.

Zadbaj o wyposażenie
Czajnik elektryczny

Autor: serwis prasowy marki Russel Hobbs

Na zdj. czajnik Honey Comb marki Russel Hobbs.

Szczególną sytuacją jest przygotowywanie mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Urządzenie i konserwacja takiego mieszkania, które ma stanowić alternatywę dla bazy hoteli i hosteli w naszej okolicy, stanowi nieco większe wyzwanie.

Przede wszystkim należy zadbać o wyposażenie mieszkania w szereg udogonień, których nie musimy obligatoryjnie zapewniać najemcom długoterminowym. Należą do nich:

  • przybory do prasowania,
  • suszarka,
  • ręczniki i pościel,
  • czajnik,
  • zestaw podstawowych garnków, naczyń i sztućców.

W dobrym tonie jest zapewnić gościom herbatę i kawę. Wynajem mieszkania na doby wiąże się z koniecznością regularnego profesjonalnego sprzątania po każdym z gości. W przypadku krótkoterminowego wynajmu jeszcze większą wagę należy przyłożyć do tego, jak mieszkanie prezentuje się na zdjęciach - w tym przypadku będzie to jedyne źródło wiedzy o naszym mieszkaniu. Zadbajmy by zdjęcia przedstawiały mieszkanie atrakcyjnie, ale zgodnie z prawdą - nie stać nas na złe opinie w internecie spowodowane niezgodności z opisem.

Urządzanie mieszkania do wynajęcia. Co jest najważniejsze

W każdej inwestycji, a zatem także i w przypadku przygotowywania mieszkania do wynajmu, musimy uszeregować priorytety. Zwłaszcza jeżeli nasz budżet jest ograniczony. Jeśli możemy skupić się tylko na wybranych aspektach mieszkania, skupmy się na instalacjach, kuchni, łazience, ścianach i podłogach.

  • Instalacje. Mieszkanie musi być sprawne i bezpieczne. Woda, kanalizacja, elektryka, ogrzewanie i instalacja gazowa muszą działać bez zarzutu. Jeśli nawet najemca przegapi usterki podczas oglądania mieszkania, źle działające instalacje uprzykrzające mu życie zagrożą koniecznością częstych remontów, a nawet niemałymi katastrofami w postaci zalań lub pożarów.

  • Kuchnia i łazienka. Te dwa pomieszczenia są kluczowe przy ocenie mieszkania. Jeśli przedstawiają sobą obraz schludności, ładu, higieny i funkcjonalności – całe mieszkanie ma szanse zrobić naprawdę dobre wrażenie. Jeśli w łazience i kuchni będą niedoróbki – może to położyć się cieniem nawet na przyzwoicie przygotowanym mieszkaniu. W kuchni i łazience warto zainwestować w dobre, trwałe rozwiązania.

  • Ściany. Ładne ściany robią dobre wrażenie. Jeśli mieszkanie straszy nierównymi tynkami, nie uratują go choćby najbardziej wyszukane ozdoby. Warto zainwestować raczej w ładne wykończenie ścian i dobrą jakość farb.

  • Podłogi. Posadzki w mieszkaniu na wynajem powinny sprawiać wrażenie zarówno czystych i zadbanych, jak i łatwych do utrzymania. Odpadają dywany i wykładziny – wybierzmy jasne deski lakierowane lub panele podłogowe, a w łatwo brudzących się pomieszczeniach – płytki podłogowe. W najczęściej używanych pomieszczeniach zadbajmy o nawierzchnię o niskiej ścieralności.

 Home staging. Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie: 7 kroków do szybkiej i zyskownej transakcji >>>

10 pięknych aranżacji salonu