Jak urządzić małe mieszkanie, co zrobić by sprawiało wrażenie większego, jak uniknąć ciasnoty. Częstym zabiegiem jest stworzenie małego mieszkania typu studio: idealnego do relaksu, pracy, czy nauki - jeśli jest to np. mieszkanie studenckie.

Małe mieszkanie: pomysły na jego urządzenie

Jeśli mamy małe mieszkanie, warto dobrze wykorzystać każdy kąt. Wyburzenie ściany działowej to dobry pomysł na powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu. Dzięki temu możemy stworzyć otwartą część dzienną. Dlatego wyburzenie ściany to dość ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie. Urządzając małe mieszkanie, pamiętajmy że dobrze sprawdzają się meble i zabudowy robione na wymiar, dzięki temu w małym mieszkaniu można zaaranżować wygodne i funkcjonalne zakątki. Umeblowanie do małego mieszkania raczej wybierzmy oszczędne – rozkładana sofa, stół, fotel – to wystarczy, żeby żyło się wygodnie, bez zagracanie przestrzeni w małym mieszkaniu.

O czym pamiętać, planując wyburzenie ściany

1. Zanim zabierzemy się za urządzanie małego mieszkania i wyburzanie ściany, najpierw sprawdźmy czy ściany, które chcemy wyburzyć, są ścianami działowymi, czy nośnymi? Jeśli nie mamy planów mieszkania, można wybrać się do zarządcy nieruchomości, od którego otrzymamy plany budynku oraz dokładne informacje dotyczące konstrukcji i materiałów, z których wykonane są ściany. Dodatkowo dowiemy się, jakie prace należy zgłosić zarządcy, a jakie nie.

2. Nawet jeśli mamy do czynienia ze ścianami działowymi, przed ich wyburzeniem, musimy sprawdzić, czy nie pełnią dodatkowych funkcji usztywniających. Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, ściany działowe można wyburzyć.

3. Ściany nośne stanowią wsparcie budynku, więc w żadnym wypadku nie należy naruszać ich ciągłości. Oczywiście czasami dopuszczalne jest „wycięcie” w nich otworu, należy jednak takie prace skonsultować z konstruktorem budynku oraz otrzymać zgodę na budowę.