Jak urządzić jasny pokój dzienny: projekt wnętrz

Pokój dzienny to zazwyczaj najbardziej reprezentacyjne z pomieszczeń w naszym domu. Na pokój dzienny wybieramy zazwyczaj największe i najjaśniejsze pomieszczenie. Co jednak, jeśli dostęp do światła dziennego w pokoju pozostawia wiele do życzenia? Sprawdź jak urządzić jasny pokój dzienny – mamy na to kilka sprawdzonych trików.

Jasny pokój dzienny
Małe lustro w salonie
Pokój dzienny z meblami
Pokój dzienny z białą podłogą
Jasny pokój dzienny z kolorem na ścianie

Pokój dzienny potrafi zbudować klimat całego mieszkania. To ustawienie mebli, kolorystyka, dostęp do okien i balkonu właśnie w pokoju dziennym wpłynie na to, czy zarówno domownicy, jak i odwiedzający wnętrze goście będą czuć się w nim swobodnie i komfortowo. Jasna i świetlista przestrzeń pokoju dziennego dodaje mu świeżości, napawa optymizmem i prowokuje do swobodnego samopoczucia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tej socjologicznej strony aranżacji pokoju dziennego – być może jeśli spojrzymy na kwestię urządzania pokoju również i z tej perspektywy, łatwiej nam będzie dokonać wyboru odpowiedniej kolorystyki, stylu i ilości mebli oraz dekoracji do własnego pokoju dziennego. Dobry projekt wnętrz musimy być funkcjonalny i dopasowanych do naszych potrzeb i naszego gustu.

Jasny pokój dzienny: zadbajmy o jasna bazę

Jak rozjaśnić pomieszczenie, w którym chcemy urządzić jasny pokój dzienny? Przygotowując projekt wnętrz zacznijmy od organizacji bazy. Najważniejszym czynnikiem urządzania pokoju będą odpowiednie kolory ścian. Ściany jasnego pokoju dziennego powinny być białe bądź w kolorze bieli złamanej pastelowymi pigmentami. Stosując jednak jednolitą barwę zarówno na ścianach, jak i suficie optycznie rozjaśniamy wnętrze pokoju dziennego i „dodajemy” mu metrażu. Jasna podłoga to kolejny czynnik „światłotwórczy” w aranżacji pokoju dziennego. Bielone deski czy panele bądź parkiet w jasnym kolorze dębu dodają i metrażu i światła małemu wnętrzu. W mały pokoju dziennym nie wskazane są wszelkie zaciemniające wnętrze szare gresy czy panele w kolorze wnege. Jasności w projekcie wnętrza pokoju dziennego znakomicie dodaje również żywiczna podłoga epoksydowa, szalenie popularna we wnętrzach inspirowanych stylem fabrycznym i soft loft.

Jak urządzić pokój dzienny: wyposażenie pokoju

Urządzając pokój dzienny kierujmy się przede wszystkim swoimi potrzebami, gustem oraz stylem życia, jaki prowadzimy. Nie musimy inwestować w popularne „komplety wypoczynkowe do pokoju dziennego” tylko dlatego, że urządzamy salon. Zbyt ciężkie i masywne meble jedynie przytłoczą wnętrze pokoju dziennego w bloku, a ciemna kolorystyka jest wręcz nie wskazana. Inaczej ma się to do mebli kolorowych, zróżnicowanych fakturą tapicerki i kształtem. Wnętrza eklektyczne charakteryzują się niewymuszoną lekkością i bezpretensjonalnością, stąd styl ten jest często przenoszony do wnętrz pokoju dziennego. Jeśli lubimy zróżnicowane estetycznie meble i korzystamy z nich na „swój własny sposób” – wyraźmy to poprzez odpowiedni dobór mebli do wyposażenia pokoju dziennego. Uwielbiamy przepastne fotele? Kupmy jeden, bez pary, za to (dla nas) najładniejszy i postawmy go w pokoju dziennym! Książki czytamy najczęściej w pozycji półleżącej? Zainwestujmy w lekką sofkę na nóżkach, inspirowanej tak modnym ostatnio stylem lat 50. Pod warunkiem, że mamy miejsce na wygospodarowanie takiego kącika do czytania w pokoju dziennym. Jesteśmy w swoim żywiole podejmując gości? Zadbajmy o to, by czuli się w naszym pokoju dziennym komfortowo – zamiast sztywnej, „herbacianej” atmosfery przy kanapie i „grzecznym” stoliku, zadbajmy o różnorodne meble „nie do pary”: stylizowany fotel z uszakami, miękką pufę i narożnik z elementem szezlonga. Dzięki temu każdy z gości znajdzie dla siebie najdogodniejsze miejsce w naszym pokoju dziennym, a to wpłynie na komfort spotkań.

Aranżacja pokoju dziennego: oprawa okna i gra oświetleniem

Dostęp do światła dziennego jest niezwykle ważny przy aranżacji każdego wnętrza. Podczas urządzania pokoju w miarę możliwości starajmy się zawsze wydobyć maksimum potencjału z zastanych okien, nie przysłaniając ich niepotrzebnie ciężkimi i masywnymi kotarami. Pokój dziennym nie musi mieć wszystkich okien szczelnie zasłoniętych. Co innego bowiem pozostawienie sobie alternatywy zasłonięcia okna w pokoju dziennym wieczorową porą przed wścibskimi spojrzeniami (np. za pomocą drewnianych żaluzji bądź kryjących, cienkich, jednobarwnych zasłon), a zupełnie inną optyczne „zacieśnianie” wnętrza niepotrzebnie ciężkimi i mocnymi kolorami, materiałami czy fakturami. Jeśli okna w pokoju dziennym są wąskie i niewielkie, postarajmy się je optycznie „wyciągnąć”. Można to siągnąć poprzez zawieszenie subtelnego karnisza wysoko ponad linią otworu okiennego (blisko styku ściany z sufitem) - zabieg ten optycznie podwyższy powierzchnię pokoju dziennego, szczególnie jeśli zawiesimy na nim jasne zasłony "aż do ziemi". Przeciągając zaś linię karnisza poza szerokość okien sprawiamy, że zawieszone na nim zasłony uczynią okno w pokoju dziennym większym niż jest w rzeczywistości. Chcąc dodać świetlistości w aranżacji pokoju dziennego, warto też dobrze przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia oraz jego charakter. Jeśli jesteśmy posiadaczami okazałej biblioteki, warto zamontować dedykowane regałom górne podświetlenie, które nie dość, że wprowadzi ciekawy klimat świetlny do pokoju dziennego, to w dodatku podkreśli walory cennych zbiorów. W części wypoczynkowej pokoju dziennego warto pokusić się o listwę sufitową z licznymi punktami oświetlenia LED (w kolorze białym bądź aluminium), skierowanymi w różnych kierunkach i pod róznym kątem. Ten niepozorny zabieg zapewni dość równomierne rozłożenie światła w aranżacji pokoju dziennego, jednocześnie nie dominując nad pozostałymi elementami wystroju.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk, Thinkstockphotos.com, Sylwester Rejmer, Mariusz Bykowski, Jacek Krzyżanowski

POLECANE ARTYKUŁY