Jak zrobić sztukaterie? Okazuje się, że nie jest to trudne. Możesz je wykonać samodzielnie, z już gotowych elementów, które należy przyciąć na odpowiedni wymiar, pomalować i przykleić do ściany.

Ozdobne sztukaterie przełamują monotonię gładkich powierzchni. Można je zastosować jako naścienne listwy lub gzymsy. Ozdobne sztukaterie mogą być także oprawą okien, drzwi lub obrazów.

Jak zrobić sztukaterie: potrzebne elementy

Do samodzielnego zamontowania sztukaterii potrzebne będą:

-    skrzynka uciosowa
-    piłka o drobnych ząbkach
-    gąbka
-    ołówek
-    nóż
-    listwy styropianowe
-    rozety
-    detale ornamentacyjne
-    pilastry
-    klej do styropianu

Jak zrobić sztukaterie: instruktaż

Podłoże, na którym chcemy montować sztukaterie powinno być suche, gładkie i twarde. Nierówności możemy wyrównać zaprawą gipsową. Naroża do narożników można kupić gotowe i odpowiednio je dociąć.

Docinamy narożniki listew podsufitowych pod kątem na odpowiednią długość. Wygodnie możesz to zrobić w skrzynce uciosowej, a do cięcia wykorzystaj piłkę o drobnych zębach.

Następnie malujemy listwy na wybrany kolor. Zróbmy to jeszcze przed ich przyklejeniem, aby nie zabrudzić potem ściany. Jeśli zamierzamy pomalować wszystkie ściany, możemy listwy przykleić bez malowania.

Na krawędzie listew nakładamy klej. Następnie mocno dociskamy do ściany. Kleju powinno być tyle, aby wypłynął. Jego nadmiar usuwamy wilgotną gąbką lub papierem ściernym.

Jeśli montujesz rozetę żyrandola, jeszcze przed montażem wytnij w niej otwór.