Jak oświetlić obraz? Lampy do obrazów, kinkiety, spoty i reflektory szynowe

2022-04-19 10:58

Jak oświetlić obraz w salonie, przedpokoju lub sypialni? Dobrze oświetlony obraz zyskuje na atrakcyjności, daje możliwość podziwiania go w każdych warunkach, niezależnie od pory dnia. Światło kreuje przestrzeń, skupia uwagę, potrafi podkreślić wagę danego przedmiotu, dlatego powinno być bardzo dobrze przemyślane. Jakie lampy do obrazów są najlepsze? Czy można oświetlić obraz lampkami choinkowymi?

Jak oświetlić obraz?
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Dobre oświetlenie obrazu we wnętrzu pozwala wydobyć jego walory estetyczne i artystyczne

Spis treści

  1. Oświetlenie obrazów – o czym należy pamiętać?
  2. Lampy do obrazów, kinkiety, spoty i reflektory. Co wybrać?

Oświetlenie obrazów – o czym należy pamiętać?

Wybór oświetlenia obrazów warto zaplanować już na etapie projektowania instalacji elektrycznej, zwłaszcza gdy wiemy jakie dekoracje zawisną na naszych ścianach. Wybierając lampy do obrazów, powinniśmy zwrócić uwagę na ramę (lub jej brak), szklaną szybę, za która schowana jest grafika czy plakat, umiejscowienie obrazu w bliskim sąsiedztwie okna itd.

Niektóre ramy potrafią „współpracować” z oświetleniem, odbijając światło, rozświetlając dodatkowo powierzchnię obrazu. Do nich zaliczają się w szczególności ramy złote, srebrne, a także te pokryte drobinkami brokatu. Zdjęcia, grafiki, akwarele schowane za szkłem mogą stanowić wyzwanie, ale przy doborze odpowiedniej szyby z powłoką antyrefleksową światło nie powinno przeszkadzać.

Dobrze, by lampy do obrazów i reflektory dostosować do stylu i wystroju wnętrza. Na szczęście nie powinniśmy mieć z tym problemu, ponieważ w sklepach będziemy w stanie znaleźć oświetlenie w każdym możliwym kolorze, materiale i stylu. Kinkiety z mosiądzu doskonale oświetlają obrazy olejne, barokowe lub klasycystyczne reprodukcje. Stalowe lampy to świetna opcja dla obrazów i grafik awangardowych, nowoczesnych, minimalistycznych.

Oprócz samej lampy do obrazu równie ważne jest barwa światła, jaka emituje. Do oświetlania obrazów (zwłaszcza olejnych) najlepszym wyborem będzie neutralna barwa światła, zbliżona do światła dziennego. Specjaliści odradzają używania bardzo zimnej i bardzo cieplej barwy światła, ponieważ może ona negatywnie wpłynąć na odbiór dzieła, jego walory estetyczne i wizualne.

Natężenie światła w oświetlaniu dzieł sztuki ma znaczenie. Obraz olejny będzie wymagał konkretnego, mocniejszego źródła światła, natomiast szkice, grafiki i akwarele będą dobrze prezentować się w subtelnym rozproszonym świetle. Co ciekawe, niektóre współczesne modele lamp do obrazów wyposażone są w opcję ściemniana, co pozwala moderować nie tylko kierunek padania światła, ale również jego natężenie.

Lampy do obrazów, kinkiety, spoty i reflektory. Co wybrać?

Istnieje kilka sposobów oświetlania obrazów, które z powodzeniem można wykorzystać tak w muzeum, jak i w domowym zaciszu. Jednym z najpopularniejszych lamp do obrazów jest tak zwana galeria do obrazów. Wyglądem przypomina kinkiet (czasem te nazwy stosowane są zamiennie).

Cienka, podłużna lampa umieszczona na ramieniu dzięki dużemu zasięgowi z łatwością może oświetlić większą część obrazu. Jej największą zaletą jest zapewnienie równomiernego oświetlenia. Co ciekawe, jeśli nie przewidzieliśmy obecności tego typu lamp podczas planowania oświetlenia, możemy zdecydować się na zamontowanie modeli na baterie, które niczym nie ustępują tym podłączanym do prądu.

Kinkiety dostępne są w kilku wariantach, ale najpopularniejsze są modele przypominające lampy obrazowe (galerie) i zupełnie płaskie. Kinkiety dobrze sprawdzają się do oświetlania nie tylko obrazów, grafik i zdjęć, ale również półek i schodów. Zapewniają dość mocne, rozproszone światło i kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od stylu, materiału i wykończenia. Inną, skuteczną metodą oświetlania obrazów jest zastosowanie spotów (lub reflektorów).

Spoty to szereg pojedynczych lampek umieszczonych na wspólnej, długiej listwie. Ich największą zaletą jest możliwość kierowania światła na różne strony, pod różnym kątem. Doskonale sprawdzają się do oświetlenia rzędu obrazów lub ozdobnych ścian o nieregularnych kształtach. W przeciwieństwie do kinkietów i galerii do obrazów nie tworzą całości wizualnej razem z dziełem sztuki, nie są aż tak efektywne i atrakcyjne pod względem estetycznym, ale zapewniają doskonałe oświetlenie. Dlatego galerie sztuki i muzea często wykorzystują spoty i reflektory do oświetlania swoich eksponatów.

Oświetlenie szynowe i linkowe to dwa systemy, które również dają dużo możliwości w podświetleniu dekoracji na ścianach. Na specjalnych szynach lub linkach podłączonych do prądu rozmieszczamy reflektory i zwisy w dowolnej liczbie, dzięki czemu mamy praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania oświetlenia we wnętrzu. Ponadto, oświetlenie linkowe pozwala na wyeksponowanie konkretnych obiektów i zacienienie innych.

Lampy podłogowe są dość popularnym sposobem oświetlania obrazów, zwłaszcza modele o ruchomym kloszu. Lampy podłogowe można bez problemu przestawiać i dostosować do konkretnego przedmiotu, który chcemy wyeksponować i oświetlić. Dobrze, by lampy podłogowe miały dość mocne światło, a więc między 60-100 W.

Idąc za modą, grafiki, lustra, zdjęcia i plakaty można również opleść sznurem cotton balls lub światełek choinkowych, które dadzą delikatne, rozproszone światło. Nie zaleca się jednak oświetlać nimi obrazów, ponieważ są zbyt słabe, by zastąpić kinkiety czy reflektory.

Zainspiruj się! Wybieramy lampy do domu