Wymówka nr 1: " To zbyt dużo kosztuje!"

Główną zasadą home stagingu jest opłacalność inwestycji. Doświadczony home stager będzie miał dla właściciela mnóstwo pomysłów jak niskim kosztem i szybko odmienić nieruchomość. Koszt konsultacji to ok. 300zł, a najwyższy całkowity koszt metamorfozy nie przekracza 1,5% planowanej ceny transakcyjnej. Często jednak już kilkaset złotych wystarczy, żeby zrobić wrażenie.

Wymówka nr 2: "Najpierw spróbuję sprzedać bez wprowadzenia żadnych zmian"

Choć to rozwiązanie jest kuszące - nie warto tego robić. Oferowanie nieruchomości w stanie „zero” za wysoką cenę najczęściej skutkuje zniechęceniem do niej nabywców. Im dłużej taka nieruchomość jest na rynku i im bardziej jej cena jest obniżana - tym więcej osób kwalifikuje ją jako „podejrzaną” i wykasowuje z listy interesujących. Takie nieruchomości nawet po całkowitej metamorfozie trudno wyciągnąć z tej „szufladki”.

Wymówka nr 3: "Nie musieliśmy kiedyś – nie ma potrzeby i dziś"

Odchodzą w zapomnienie czasy, gdy mieszkania sprzedawały się w kilka dni. Dzisiaj rynek wypełniony jest ofertami, a kupujący są bardziej wymagający. Żeby sprzedać szybko i za dobrą cenę trzeba się bardzo postarać. Do tego właśnie przydadzą się techniki home stagingowe.

Wymówka nr 4: "Wszyscy uwielbiają nasze mieszkanie, więc kupujący też będą!"

Niestety rzadko tak bywa. Mieszkania odzwierciedlają nasze indywidualne gusta – które niekoniecznie wszystkim będą odpowiadały. Oglądający mieszkanie chcą wyobrazić sobie w nich siebie, a nie być gościem u właściciela. Dlatego tak ważne jest usunięcie wszystkich osobistych dekoracji i bibelotów.

Wymówka nr 5: "Wystarczy posprzątać, wyczyścić i odgracić. Sami to zrobimy"

To świetny pomysł, ale „ogarnięcie” pomieszczeń to jednak nie wszystko. Czy potrafisz optycznie powiększyć przestrzeń, podkreślić jej zalety i sprawić, że jej wady będą mniej widoczne? Wiesz jakie nieruchomości są teraz najczęściej poszukiwane? Jeśli tak – to świetnie. Jeśli nie - poszukaj profesjonalnego wsparcia.

Wymówka nr 6: "Po co mam robić remont? Przecież nowi nabywcy i tak będą chcieli zrobić wszystko po swojemu"

Niekoniecznie. Dzisiaj wiele osób kupuje na kredyt i woli zainwestować większość pieniędzy w nieruchomość gotową do zamieszkania. Koszt każdego remontu – w przekonaniu oglądających wyniesie zwykle dwa razy więcej, niż rzeczywiście trzeba by było na niego wydać, dlatego będą oczekiwać znacznej obniżki ceny.
Istnieje jeszcze wiele powodów, dla których właściciele nie chcą słyszeć o home stagingu. Ale powód, by skorzystać z tych sprawdzonych technik jest jeden - szybsza sprzedaż za najwyższą możliwą cenę.