Oświetlenie salonu: 20 pięknych inspiracji, jak oświetlić nowoczesny salon

2020-06-19 10:53

W nowoczesnym wnętrzu ważne jest oświetlenie salonu, które pełni funkcje praktyczne i dekoracyjne. Za pomocą lamp do salonu możemy wydobyć strefy, podkreślić jego zalety, ukryć wady, zmienić proporcje. Istotna funkcja oświetlenia w salonie, która często jest bagatelizowana, to budowanie nastroju, zwłaszcza w części wypoczynkowej. Podpowiadamy, jakie oświetlenie sprawdzi się w nowoczesnym salonie. Zobaczcie też GALERIĘ ZDJĘĆ.

Spis treści

  1. Nowoczesne oświetlenie do salonu - co warto wiedzieć?
  2. Lampy Maxlight do modnych wnętrz
  3. Nowoczesne lampy do salonu - kinkiety
  4. Oświetlenie salonu i różne funkcje lamp
  5. Oświetlenie salonu w nowoczesnych aranżacjach

W nowoczesnych wnętrzach nie może zabraknąć przemyślanego oświetlenia salonu. Minęły już czasy jedynie słusznego, zawieszonego centralnie na suficie żyrandola, który dawał rozproszone światło, a salon wydawał się płaski.

Teraz za pomocą lamp podłogowych, kinkietów, świetlówek, halogenów czy listw LED-owych ukrytych w suficie podwieszanym g-k możemy wydobyć w salonie strefę odpoczynku i relaksu, strefę jedzenia, podkreślić sztukę na ścianie, rozświetlić ciemne zakamarki czy wręcz zmienić proporcje wnętrza.

Kierując snop światła na sufit, z lampy podłogowej czy z sufitu g-k możemy optycznie go podnieść, a w wąskim pokoju, oświetlając mocno dłuższą ścianę, uzyskamy optyczny efekt jej odsunięcia. Dobrze jest rozplanować oświetlenie salonu jeszcze na etapie projektu, by później nie było kłopotu z ciągnącymi się po podłodze lub ścianach kablami.

Sprawdź też: Najpiękniejsze lampy do salonu. Jakie wybrać lampy, by mieć przytulny salon?

Nowoczesne oświetlenie do salonu - co warto wiedzieć?

Najważniejsze w salonie są strefy jedzenia i odpoczynku. Każda z nich wymaga innego typu oświetlenia. Nad stołem potrzebna jest lampa wisząca (zazwyczaj), kierująca ciepłe w barwie i miękkie światło w dół.

W strefie odpoczynku mamy większe pole do popisu w zakresie oświetlenia salonu. Potrzebne jest tutaj również miękkie światło, przy którym można czytać, oglądać telewizję czy spędzać czas z przyjaciółmi. Możemy korzystać z lamp podłogowych, stołowych i kinkietów na regulowanych ramionach. Lampy mają przede wszystkim spełniać swoją funkcję oświetleniową, budować nastrój i przy okazji zdobić całe wnętrze.

Światło oprawione w luksus
Maxlight - lampa Cosmos

Autor: materiały prasowe Maxlight

Lampa COsmos

Lampy Maxlight do modnych wnętrz

Oprawy Cosmos w pełni zasługują na swoją nazwę. Ekscentryczne, częściowo ruchome formy swoją budową nawiązują do poruszających się po orbitach ciał niebieskich. Kuliste klosze z barwionego szkła mają zróżnicowaną wielkość, co jeszcze bardziej upodabnia je do wyobrażenia planet. Zostały one osadzone na złotych obręczach. Wersja bez prętu bazowego jest niemal w pełni mobilna - obręcze mogą być zamontowane w dowolnym ustawieniu. Cosmos wypełnia wnętrze miękkim, przyjemnie rozproszonym światłem, a jednocześnie ściąga uwagę swą nietuzinkową, odważną formą. Stanowi oryginalną ozdobę salonu czy sypialni, będzie też ciekawym akcentem w pokoju dziecięcym. Cosmos to obiekt pomiędzy lampą a rzeźbą: warto wykorzystać tę jego właściwość i uczynić z niego centralny punkt w najbardziej ekstrawaganckich wnętrzach.

Nowoczesne lampy do salonu - kinkiety

Jeśli w salonie jest tak lubiana ściana z cegły, warto zamontować na niej kilka dyskretnych kinkietów, ze światłem skierowanym góra-dół, podkreślającym fakturę cegły. Alternatywę dla kinkietów stanowią reflektorki montowane na suficie, ukierunkowane na ścianę.

Specjalne kinkiety, montowane bezpośrednio nad obrazami, oświetlają tylko dzieła sztuki, a nie całą ścianę, dzięki czemu uwaga jest zwrócona właśnie na obrazy. Świetlówki lub listwy LED-owe montowe w rynnach sufitów g-k dają bardzo ładne, rozproszone i delikatne światło, jednocześnie podnosząc optycznie sufit.

Jeśli więc zależy nam na tym, by salon ładnie prezentował się wieczorem, warto dobrze przemyśleć kilka różnych źródeł światła, włączanych osobno i dających możliwość różnych kombinacji. W ten sposób salon spełnia swoje funkcje, a jednocześnie jest przytulny i interesujący.

Oświetlenie salonu i różne funkcje lamp

W oświetleniu salonu warto zastosować również dekoracyjne formy świetlne: awangardowe obiekty bliższe rzeźbom niż lampom oraz listwy świetlne uwypuklające istotne elementy wnętrza. Oświetlenie sufitowe dobierajmy w zależności od wielkości naszego salonu: żyrandol w dużym suficie nie może być zbyt mały. Można też pomyśleć o kilku mniejszych punktach świetlnych umieszczonych na suficie. Ważne, abyśmy w oświetleniu salonu zadbali o to, aby w miarę potrzeby było w nim jasne bądź przygaszone, nastrojowe oświetlenie.

Zobacz też: Oświetlenie LED w łazience - projekt

Oświetlenie salonu w nowoczesnych aranżacjach

Oświetlenie salonu, zwłaszcza jego części wypoczynkowej, jest  wisienką na torcie całej aranżacji. Często uwagę zwracają nie superdrogie sofy czy stoły, ale właśnie lampy. Są biżuterią dla wnętrza. Dopełniają wystrój, czasem wręcz go budują.

Ładna, nowoczesna  lampa podłogowa przy sofie wypełnia pusty kąt, lampa stołowa z dużym kloszem (zaczyna się powrót tych lamp), postawiona na bocznym stoliku pomiędzy dwiema sofami ustawionymi pod kątem prostym, doświetla bok dużej sofy i umożliwia czytanie. Bardzo wygodne są lampy podłogowe z długimi, regulowanymi wysięgnikami. Możemy regulować ich zasięg i obracać w zależności od potrzeby, które miejsce sofy chcemy oświetlić.

Niektóre z tych lamp stały się już klasykami designu. W związku z tym mają niestety swoją cenę, ale na szczęście nie tracą swojej wartości z biegiem lat. Dostępne są też w tym stylu przeskalowane, nowoczesne kinkiety – niezastąpione przy sofach narożnych umieszczonych w kącie pokoju.

Pamiętajmy też, że poszczególne elementy oświetlenia w salonie nie muszą stanowić kompletu. Jest znacznie ciekawiej, jeśli są różne, a łączy je kolor lub rodzaj abażuru.

Zobacz też: TRENDY - Modne firany i zasłony do nowoczesnego salonu

Jak wybrać oświetlenie do domu?
Partnerzy

Activejet