Jadalnia: 7 ciekawych inspiracji na salon z jadalnią. Niebanalna aranżacja salonu z jadalnią

Jadalnia, gdy jest połączona z salonem, wymaga, aby meble i dodatki z obu stref dobrze się komponowały. Salon z jadalnią powinien być spójny stylistycznie i tworzyć wrażenie całości.

jadalnia
jadalnia
jadalnia
jadalnia loft
jadalnia

Jadalnia nie zawsze jest oddzielnym pomieszczeniem, któremu możemy nadać odrębnego charakteru. Często łączy się z salonem, a tak bliskie sąsiedztwo wymaga, by meble i dodatki z obu stref dobrze się czuły w swoim towarzystwie.

Jadalnia w stylu black&white

Ostry kontrast równa się mocny efekt. Salon i jadalnia w biało czarnych barwach pasują do siebie jak pozytyw i negatyw. Rezygnacja z kolorów i wybór prostych nowoczesnych form pozwalają wydobyć urodę graficznych deseni oraz zestawień matowych powierzchni z lśniącymi. Wymagają jednak dużej konsekwencji. Czarno-biała baza to dobre tło dla barwnych dodatków. Jeśli czarno-biała jadalnia okaże się zbyt monotonna, można dodać do niej plamę koloru – na przykład kolorowe podkładki na stół lub barwną zastawę.

Salon z jadalnią w stylu lat 60.

Neutralna kolorystyka wnętrza w takim stylu wyeksponuje też kształty mebli i rzeczy. Warto więc dobrać je tak, aby wyglądały ciekawie. W kwestii wyboru mamy sporą swobodę, bo eklektyzm wciąż jest modny i możemy mieszać przedmioty inspirowane różnymi stylami. Proponujemy połączyć dizajn lat 50. i 60. XX w., ze współczesnymi przedmiotami, np. sofę o zaokrąglonych liniach ze plastikowymi krzesłami.

Surowa jadalnia w lofcie

Cegła, lite drewno (najlepiej ze śladami wieloletniego zużycia) plus stal tworzą surową w wyrazie oprawę posiłków. W części wypoczynkowej salonu z jadalnią króluje niebieska sofa o czystych, klarownych liniach. Styl loftu odwołuje się estetyki przemysłowej, a kilka staroświeckich drobiazgów pomogło podkreślić atmosferę wnętrza. Czerwone krzesła i jasny drewniany stół doskonale pasują do spokojnego charakteru mieszkania w lofcie.

Nowoczesna jadalnia z szarym akcentem

Przezroczyste szkło i przejrzysty plastik dominują w jadalni i nadają jej optyczną lekkość. Jasna drewniana podłoga i białe ściany dobrze kontrastują z szarymi i szaroniebieskimi rzeczami.  Jasnoniebieska sofa jest miłym i lekkim kontrastem dla ciemnoszarej pojedynczej ściany w jadalni.

 Jadalnia - nowoczesna aranżacja jadalni

Nowoczesna aranżacja jadalni mieni się szklanymi odbiciami. Ściana w ciemnym, stalowym kolorze nadaje jadalni tajemniczości.

Fot. Mariusz Bykowski

Salon z jadalnią w wiejskim stylu

Ciekawym pomysłem jest urządzenie jadalni w klimacie wiejskiej rezydencji: lite drewno, gołe dechy, zgrzebne płótno, kute żelazo. Do takiego stylu pasują meble proste i masywne. Absolutnie konieczna jest superwygodna kanapa z masą poduszek – dla sybarytów przybyłych z miasta w poszukiwaniu zdrowego relaksu.

Jadalnia w kolorze nieba

Niebieski świetnie wygląda na plastikowych meblach i dodatkach. Pięknie też komponuje się z nowoczesnymi formami. Jest idealny do jadalni sąsiadującej ze strefą wypoczynkową urządzoną na biało. Soczysta zieleń ścian dodaje pomieszczeniu świeżości. Taki zestaw kolorystyczny daje wrażenie lekkości i sprzyja relaksowi.

Klasyczna biało-niebieska jadalnia

Biel i jasnoniebieski tworzą ulubiony duet kolorystyczny klasycyzmu. Gdy się na niego zdecydujemy, wystarczy jeszcze tylko jasny, lśniący parkiet i kilka stylowych lub stylizowanych na dawne rzeczy – i poczujemy się jak w pałacu. Część jadalnianą wnętrza z wypoczynkową można zintegrować wizualnie za pomocą akcentów w tym samym,
np. ciemnoniebieskim, odcieniu.

Zobacz wszystkie propozycje w naszej galerii!

Ocena: 0
Tekst: Joanna Dobkowska , Tekst: Opracowanie: Redakcja Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Radosław Wojnar, Konrad Kalbarczyk, Fot. Pottery Barn, mat. prasowe

POLECANE ARTYKUŁY