W czym tkwi tajemnica sukcesu domów inteligentnych? Polacy coraz bardziej cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo – dwie istotne zalety inteligentnych technologii dla domu. Wzrasta nasza stopa życiowa, a wraz z nią – oczekiwanie lepszej jakości codziennego życia. Nie bez znaczenia jest stale rosnąca popularność smartfonów, w które jesteśmy skłonni inwestować o ile oferują funkcje ułatwiające nam pracę, codzienne życie lub rozrywkę. Łatwy i szybki dostęp do zarządzania całym domem z jednego urządzenia – telefonu, tabletu lub komputera, decyduje o wygodzie korzystania z systemu TaHoma. Możliwość rozszerzania o wciąż nowe urządzenia podnoszące jakość życia na co dzień, czyni z niego inwestycję wartą swej ceny. Ponadto system oferuje wiele praktycznych rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo, jak możliwość sprawdzenia statusu wszystkich urządzeń działających w czasie rzeczywistym, stały dostęp do monitoringu domu i posesji oraz mailowe i SMS-owe zawiadomienia o zagrożeniach. Dokładnie tak proste i skuteczne powinno być zarządzenie inteligentnym domem.

Inteligentna oszczędność w zarządzaniu domowymi rachunkami

Największą popularnością wśród badanych cieszy się inteligentne oświetlenie (sterowane za pomocą smartfona lub automatycznie włączane i wyłączone o wybranej porze), inteligentne ogrzewanie i klimatyzacja oraz inteligentny alarm i monitoring. Dzięki temu ostatniemu, za pomocą laptopa lub smartfona możemy śledzić, co aktualnie dzieje się w naszym domu. Mogłoby się jednak wydawać, że za większa wygodę trzeba będzie słono zapłacić. Nic bardziej mylnego. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom na rachunkach za energię czy ogrzewanie można zaoszczędzić nawet 20 proc. W jaki sposób? Latem rolety będą automatycznie zasłaniały się przy dużym nasłonecznieniu, co pozwoli uniknąć stosowania klimatyzacji. Zimą – w ten sam sposób osłony okienne zachowają się przy dużych mrozach i pomogą zatrzymać ciepło w domu.

Inteligentny dom to bezpieczny dom

Kluczowe dla użytkowników systemu inteligentnego domu pozostaje jednak bezpieczeństwo. Systemy domu inteligentnego pozwalają kompleksowo zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Przykładem jest oferowana przez firmę Somfy nowa wersja systemu inteligentnego zarządzania domem – TaHoma Premium, która została wyposażona m.in. w syrenę alarmową.  - Wystarczy dołączyć czujniki ruchu i otwarcia do centrali sterującej TaHoma Premium, a w razie zagrożenia automatycznie włączy się dźwięk alarmu. Urządzenie wyśle nam również na smartfona informację o potencjalnym włamaniu – wyjaśnia Tomasz Wojniło z Somfy.

Inteligentne urządzenia do obsługi domu są proste w obsłudze!

Oprócz funkcjonalności, użytkowników coraz częściej przekonuje prostota korzystania z inteligentnych urządzeń. Za pomocą jednego przycisku na aplikacji w smartfonie lub tablecie, nawet przebywając daleko, można ustawić poziom otwarcia rolet, wysunięcia markiz czy pergoli. Równie łatwe jest otwarcie bramy lub garażu oraz włączenie i wyłączenie oświetlenia w wybranych pomieszczeniach domu. Unowocześniony interfejs TaHomy jest w stu procentach intuicyjny i jeszcze łatwiejszy w obsłudze. Możemy w nim rozrysować nasz dom piętro po piętrze i ustawiać poszczególne urządzenia klikając w wybrane pokoje. Podczas weekendu, czyli czasu relaksu i wytchnienia,można uruchomić scenariusz „WEEKEND”. System ogrzewania przełączy się na tryb ECO, a temperatura w pomieszczeniach zostanie zoptymalizowana poprzez odpowiednie ustawienie rolet. Kiedy zajdzie słońce rolety zamkną się aby utrzymać temperaturę, która wcześniej została zaprogramowana, co przełoży się na wymierne oszczędności w domowym budżecie. natomiast kiedy opuszczamy dom, uruchamiamy scenariusz: „PRACA”, system a TaHoma Premium zajmie się resztą. Rolety opuszczą się, ogrzewanie przestawi się na tryb ECO, oświetlenie zostanie wyłączone, a brama zamknie się zaraz po naszym wyjściu. Kiedy pod naszą nieobecność dzieci zapomną kluczy lub kurier będzie miał  przesyłkę, za pomocą swojego smartfona zdalnie otworzymy bramę garażu. Poszczególne scenariusze mozna także zaplanować na poszczególne dni tygodnia. Ponadto produkt firmy Somfy współpracuje z około setką urządzeń innych wiodących producentów, m.in.: Velux, Hitachi, Philips, GU.