Instrument muzyczny we wnętrzu? Pierwsze skojarzenie to stylowy fortepian lub pianino, niemalże obowiązkowa ozdoba XIX-wiecznego mieszczańskiego lub szlacheckiego salonu. Instrument tego rodzaju sprawdzi się jednak i we mieszkaniach współczesnych. Wykwintny, dekoracyjny antyczny fortepian lub zabytkowe pianino o bogatej snycerce posłuży za interesujący kontrapunkt dla nowoczesnych mebli. Z kolei instrument z XXI wieku, mający za ozdobę tylko czarny błyszczący lakier, może się stać centralnym, kluczowym elementem wnętrza – muzyczną rzeźbą, wokół której osnujemy aranżację luksusowego pokoju dziennego na miarę naszej epoki.

Instrument muzyczny we wnętrzu – fortepian czy pianino?

Warto pamiętać, że fortepian – instrument choćby w związku z powierzchnią, jaką zajmuje, z dzisiejszej perspektywy zbytkowny – stanowi we wnętrzu element bardzo zobowiązujący. Wymaga eleganckiego, wręcz szykownego otoczenia. Pianino z kolei w zależności od zewnętrznego wystroju łatwo dobierzemy i do wnętrza w duchu rustykalnym, i do saloniku w stylu Ludwika Filipa, i do jadalni retro, i do nowoczesnej kawalerki. W tej ostatniej, choć nie tylko, sprawdzi się także eleganckie pianino cyfrowe, na którym – dzięki słuchawkom – wielkomiejski singiel będzie mógł przegrywać standardy jazzowe także przy świetle Księżyca.

W modzie jest vintage – a na polskim rynku instrumentów muzycznych nietrudno o przyzwoite pianina Legnicy czy Calisii reprezentujące modernizm w formach z lat 60., 70. czy 80. Jeśli mają nieatrakcyjne wykończenie, możemy oddać je do lakierowania – na klasyczną czerń lub matową biel, a może na jakąś energetyczną, jaskrawą barwę? Jeśli z kolei bliska jest nam estetyka shabby chic, możemy zlecić pomalowanie i przetarcie dekoracyjnie rzeźbionego starego pianina. Uwaga! Ze względu na wrażliwość mechanizmu instrumentu, wszelkie prace – również przy zewnętrznych częściach pianina czy fortepianu – powinni wykonywać stroiciele, w żadnym razie stolarze czy dekoratorzy.

Skrzypce, gitara, lutnia w wystroju wnętrza

Instrumenty muzyczne w aranżacji wnętrz to jednak nie tylko stylowe oraz nowoczesne fortepiany i pianina. Świetnym rekwizytem w wystroju mieszkania są skrzypce. Można je zawiesić na ścianie (nietypowy przykład w naszej galerii), można także wykorzystać do stworzenia nostalgicznej kompozycji na bocznym stoliku czy komodzie. Nowoczesne lub stylizowane wnętrze spośród innych wyróżni wiolonczela lub kontrabas – żaden z tych instrumentów nie pozostanie niezauważony; podobnie jak fortepian może grać rolę muzycznej rzeźby.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, gitara zawieszona na ścianie lub o nią oparta pasuje nie tylko do mieszkań w stylu retro. Klasyczna, wykonana z jasnego drewna – owszem, ale już lakierowana na wyrazisty kolor świetnie wkomponuje się w wystrój wnętrza współczesnego. Tu doskonale sprawdzi się też gitara elektryczna lub basowa. Starsza siostra gitary, lutnia, do stylizowanego wnętrza wprowadzi element romantyzmu, w nowoczesnym zaś może pełnić funkcję kontrastującego z otoczeniem rekwizytu-cytatu z dawnych epok.

Instrumenty w aranżacji wnętrz – trąbka, tuba, saksofon

Wykorzystanie instrumentów muzycznych jako elementów wystroju wnętrza tak naprawdę ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Warto zwrócić uwagę choćby na instrumenty dęte. Postawiona na czarze trąbka, zawieszona na taśmie tuba albo ustawiony pod ścianą saksofon w klasycznym złocie lub oryginalnej czerni to coś, co nada naszemu mieszkaniu rys oryginalności. Więcej inspirujących przykładów w naszej galerii.