Homebook Design 2014: polskie wnętrza dobrze zaprojektowane

2014-06-10 14:01

Pomysł zebrania w formie papierowej najciekawszych polskich projektów wnętrz, pojawiających się dotąd jedynie w „virtualu”, okazał się trafiony. Pozycja „Homebook Design 2014” to zbiór różnorodnych wnętrzarskich inspiracji, nie zaś poradnik czy „przepiśnik” na gotowe wnętrza. Publikacja opatrzona atrakcyjnymi fotografiami realizacji, inspirować może zarówno posiadaczy mieszkań, domów, jak i osoby dopiero planujące zakup własnego M, a także te z nich, które dopiero zbierają pomysły na odświeżający remont.

Rok 2014 zaczął się prawdziwą passą dla polskich projektantów i architektów wnętrz. Przy wzroście sprzedaży mieszkań również i gusta Polaków otworzyły się na nowe możliwości w aranżacji własnego M. Świadomi cienkiej granicy przesady, coraz częściej słuchamy rad profesjonalistów. Chętniej niż kiedykolwiek korzystamy z usług projektantów wnętrz. Chcemy mieszkać ładnie, funkcjonalnie i zgodnie z najnowszymi trendami. Na kanwie tych przemian, wnętrzarski rynek zalała prawdziwa fala różnorodnych projektów wnętrz.

Polskie wnętrza dobrze zaprojektowane: Homebook Design 2014

Fakt ten postanowiła wykorzystać młoda platforma internetowa Homebook.pl, która wprost ze znanego jej „virtuala”, zadebiutowała na rynku „papierowym”. Młodzi, zdolni i uznani polscy projektanci wnętrz zagościli w ciekawym zbiorze wydawniczym Homebook Design 2014. Estetycznie i kompaktowo wydany trendbook, pod redakcją Anny Poprawskiej, prezentuje ponad 200 aranżacji wnętrz mieszkań i domów autorstwa wyłącznie polskich projektantów. W atrakcyjnej formie inspiruje pięknymi zdjęciami zrealizowanych projektów prawdziwych wnętrz, a papierowa forma sprzyja swobodnemu przeglądaniu kolejnych kart i czerpania pomysłów do własnych „czterech ścian”.

Projekt wnętrz: inspiracyjny trendbook

Pozycję Homebook Design 2014 należy traktować jako zbiór bardzo różnorodnych, wnętrzarskich inspiracji. Trendbook. Wnętrza polskich architektów, wybrane do Homebook Design 2014, to projekty przemyślane, często ponadczasowe i na każdą kieszeń. Znajdziemy tu zarówno obszerne wnętrza ekskluzywnych domów pod miastem, jak i projekty aranżacji niewielkich, miejskich kawalerek. Selektywnie dobrani w publikacji polscy projektanci podchodzą do każdego wnętrza niezwykle indywidualnie, wsłuchując się w pragnienia inwestorów i przekuwając je w atrakcyjną i funkcjonalną wizję. Do publikacji warto też powracać. Z każdym kolejnym jej przeglądem mamy szansę zwrócić uwagę na inny detal, inne rozwiązanie. Czasem nieoczekiwanie odkryte ujęcie tego samego wnętrza dostarczy nam poszukiwanego rozwiązania na miarę własnego lokum.

Polskie wnętrza: projekty w dobrym stylu

Optymalny format publikacji sprzyja zabieraniu jej ze sobą. Aby dzielić się swoimi spostrzeżeniami zaczerpniętymi z projektów w publikacji nie musimy nerwowo rozglądać się w poszukiwaniu sieci Wi-Fi. Jest to wprawdzie rozwiązanie dla tradycjonalistów, ale niezwykle urocze i w dobrym stylu. Nie jest bowiem prawdą, że książki i tradycyjna prasa odchodzą do lamusa. Wspólne czy indywidualne, leniwe przekładanie kartek trendbooka coraz częściej kojarzy się z relaksem, dobrze wykorzystanym czasem na przemyślenie wariantów aranżacji. Sprzyja twórczym rozmowom. Zakładając, zgodnie z intencją redaktor wydania, że do publikacji warto często powracać, brakuje w jej ramach miejsca, w którym moglibyśmy nanosić własne notatki – zapiski inspiracyjne z rozmów z przyjaciółmi nad papierową edycją projektów, czy ulotne pomysły rozwiązań zaczerpniętych do naszych wnętrz, a inspirowanych konkretnym projektem zbioru. Do tych celów, w tej edycji, musimy własnym sumptem uzbroić się w samoprzylepne kartki i ołówek. A można było wykorzystać wszystkie walory papierowych publikacji, zwłaszcza że kierowana jest ona do osób poszukujących dobrych rozwiązań, kreatywnych, doceniających wartość rzeczy dobrze zaprojektowanych, funkcjonalność pomysłów i dobre rozwiązania. Również z uwagi na oszczędną ilość tekstu i zdawkowe opisy publikowanych wnętrz, Homebook Design 2014 należy zaklasyfikować raczej do form inspirujących wizualnie: albumów bądź trendbook’ów. Niemniej wartość dodana publikacji, w postaci zbioru naprawdę dobrych zdjęć i wysokiej klasy polskich projektów - prawdziwie współczesnych, funkcjonalnych, estetycznie dopracowanych i dostosowanych do polskich realiów - przewyższa wszelkie niedociągnięcia w opracowaniu. Warto inspirować się w ten sposób dobrymi projektami i budować wszelkimi drogami społeczną świadomość prawdziwej wartości i wygody w użytkowaniu dobrze zaprojektowanego wnętrza.