Rok 2014 zaczął się prawdziwą passą dla polskich projektantów i architektów wnętrz. Przy wzroście sprzedaży mieszkań również i gusta Polaków otworzyły się na nowe możliwości w aranżacji własnego M. Świadomi cienkiej granicy przesady, coraz częściej słuchamy rad profesjonalistów. Chętniej niż kiedykolwiek korzystamy z usług projektantów wnętrz. Chcemy mieszkać ładnie, funkcjonalnie i zgodnie z najnowszymi trendami. Na kanwie tych przemian, wnętrzarski rynek zalała prawdziwa fala różnorodnych projektów wnętrz.

Polskie wnętrza dobrze zaprojektowane: Homebook Design 2014

Fakt ten postanowiła wykorzystać młoda platforma internetowa Homebook.pl, która wprost ze znanego jej „virtuala”, zadebiutowała na rynku „papierowym”. Młodzi, zdolni i uznani polscy projektanci wnętrz zagościli w ciekawym zbiorze wydawniczym Homebook Design 2014. Estetycznie i kompaktowo wydany trendbook, pod redakcją Anny Poprawskiej, prezentuje ponad 200 aranżacji wnętrz mieszkań i domów autorstwa wyłącznie polskich projektantów. W atrakcyjnej formie inspiruje pięknymi zdjęciami zrealizowanych projektów prawdziwych wnętrz, a papierowa forma sprzyja swobodnemu przeglądaniu kolejnych kart i czerpania pomysłów do własnych „czterech ścian”.

Projekt wnętrz: inspiracyjny trendbook

Pozycję Homebook Design 2014 należy traktować jako zbiór bardzo różnorodnych, wnętrzarskich inspiracji. Trendbook. Wnętrza polskich architektów, wybrane do Homebook Design 2014, to projekty przemyślane, często ponadczasowe i na każdą kieszeń. Znajdziemy tu zarówno obszerne wnętrza ekskluzywnych domów pod miastem, jak i projekty aranżacji niewielkich, miejskich kawalerek. Selektywnie dobrani w publikacji polscy projektanci podchodzą do każdego wnętrza niezwykle indywidualnie, wsłuchując się w pragnienia inwestorów i przekuwając je w atrakcyjną i funkcjonalną wizję. Do publikacji warto też powracać. Z każdym kolejnym jej przeglądem mamy szansę zwrócić uwagę na inny detal, inne rozwiązanie. Czasem nieoczekiwanie odkryte ujęcie tego samego wnętrza dostarczy nam poszukiwanego rozwiązania na miarę własnego lokum.

Polskie wnętrza: projekty w dobrym stylu

Optymalny format publikacji sprzyja zabieraniu jej ze sobą. Aby dzielić się swoimi spostrzeżeniami zaczerpniętymi z projektów w publikacji nie musimy nerwowo rozglądać się w poszukiwaniu sieci Wi-Fi. Jest to wprawdzie rozwiązanie dla tradycjonalistów, ale niezwykle urocze i w dobrym stylu. Nie jest bowiem prawdą, że książki i tradycyjna prasa odchodzą do lamusa. Wspólne czy indywidualne, leniwe przekładanie kartek trendbooka coraz częściej kojarzy się z relaksem, dobrze wykorzystanym czasem na przemyślenie wariantów aranżacji. Sprzyja twórczym rozmowom. Zakładając, zgodnie z intencją redaktor wydania, że do publikacji warto często powracać, brakuje w jej ramach miejsca, w którym moglibyśmy nanosić własne notatki – zapiski inspiracyjne z rozmów z przyjaciółmi nad papierową edycją projektów, czy ulotne pomysły rozwiązań zaczerpniętych do naszych wnętrz, a inspirowanych konkretnym projektem zbioru. Do tych celów, w tej edycji, musimy własnym sumptem uzbroić się w samoprzylepne kartki i ołówek. A można było wykorzystać wszystkie walory papierowych publikacji, zwłaszcza że kierowana jest ona do osób poszukujących dobrych rozwiązań, kreatywnych, doceniających wartość rzeczy dobrze zaprojektowanych, funkcjonalność pomysłów i dobre rozwiązania. Również z uwagi na oszczędną ilość tekstu i zdawkowe opisy publikowanych wnętrz, Homebook Design 2014 należy zaklasyfikować raczej do form inspirujących wizualnie: albumów bądź trendbook’ów. Niemniej wartość dodana publikacji, w postaci zbioru naprawdę dobrych zdjęć i wysokiej klasy polskich projektów - prawdziwie współczesnych, funkcjonalnych, estetycznie dopracowanych i dostosowanych do polskich realiów - przewyższa wszelkie niedociągnięcia w opracowaniu. Warto inspirować się w ten sposób dobrymi projektami i budować wszelkimi drogami społeczną świadomość prawdziwej wartości i wygody w użytkowaniu dobrze zaprojektowanego wnętrza.