Oto kilka home stagingowych wskazówek, które możesz wykorzystać do przygotowania swojego domu lub mieszkania wystawionych na sprzedaż. Home stating zasady - poznaj podstawowe założenia i dowiedz się, jak sprzedać mieszkanie.

Home stating zasady: wskazówka 1 - oddziel się

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość – najpierw musisz się od niej emocjonalnie oddzielić i zacząć traktować ją jak „towar”. Jeśli tego nie zrobisz, nadal będziesz właścicielem mieszkania do wynajęcia.

Home stating zasady: wskazówka 2 - niech się błyszczy

Zanim wystawisz nieruchomość na sprzedaż, wyczyść ją bardzo dokładnie. Umyj okna, wyszoruj podłogi, usuń brud i kurz. Szczególną uwagę zwróć na kuchnię i łazienkę. Muszą być sterylnie czyste, bo to właśnie na nich w dużej mierze kształtuje się wrażenie o stanie technicznym całej nieruchomości. Warto to wiedzieć podczas sprzedaży mieszkania.

Home stating zasady: wskazówka 3 - wyjrzyj na zewnątrz

Home stating duży nacisk kładzie też na otoczenie nieruchmości. Pamiętaj, że zadbany ogród czy zachęcający do odpoczynku balkon lub taras to ważne karty przetargowe w procesie sprzedaży. Przecież każdy z nas szuka spokoju – szczególnie w zielonym otoczeniu.

Home stating zasady: wskazówka 4 - usuń usterki i zakończ remonty

Rozejrzyj się dokładnie po swoim domu lub mieszkaniu (albo poproś znajomego, żeby to zrobił). Czy są tam jakieś niedoróbki lub defekty np. nie do końca pomalowane ściany, spadające drzwiczki w kuchennej szafce, wyrwane gniazdko? Zanim wystawisz ofertę napraw wszystko i wykończ, bo to właśnie te "szczegóły” znacząco obniżają wartość twojej nieruchomości.

Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie: Wskazówka 5 - powiększ przestrzeń

Kolejna zasada home statingu to pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Usuń zbędne meble, oddaj na przechowanie większość swoich rzeczy, rodzinnych pamiątek i osobistych drobiazgów. Według home statingu nie można zostawiać osobistych drobiazgów, ponieważ potencjalny kupujący czuje się jak intruz. Zmień kolory ścian i dodatków na jaśniejsze i bardziej neutralne. Zobaczysz, jak przestrzeń domu czy mieszkania natychmiast zyska na wielkości! Pamiętaj według home statingu: im mniej zostanie tu „Ciebie”, tym łatwiej oglądający zobaczy tu „siebie”.  A to pierwszy krok do kupienia nieruchomości.

Home stating zasady: wskazówka 6 - zwróć uwagę na funkcjonalność

Kupujący zwracają szczególną uwagę na przejrzysty podział przestrzeni. Chcą wiedzieć, gdzie jest jadalnia, miejsce do odpoczynku, zabawy czy pracy. Poprzestawiaj tak meble, aby od razu można to było zauważyć.

Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie: Wskazówka 7 - dodaj emocje

Pamiętaj, że oglądający nie chcą kupić samej nieruchomości. Chcą spełnić swoje marzenie o własnym, wyjątkowym miejscu na Ziemi. Aby mogli dostrzec ten potencjał w Twoim mieszkaniu, stwórz w nim odpowiedni nastrój: za pomocą poduszek, dywanów i subtelnego oświetlenia zaaranżuj strefy zachęcające do wypoczynku. Postaw na stole kompozycję ze świeżych kwiatów, a w łazience świece… Wszystko to włączy emocjonalną wyobraźnię i pozwoli zakochać się w Twoim wnętrzu.