Home staging. Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie: 7 kroków do szybkiej i zyskownej transakcji

 Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie: 7 pierwszych kroków do szybkiej i zyskownej transakcji

Fot. Jacek Kucharczyk

Home staging jest już nieodzowny przy sprzedaży bądź wynajmie nieruchomości. Poprzedzony starannym i fachowym przygotowaniem, zbierze adekwatny plon. Czy jesteś gotowy na poznanie 7 pierwszych kroków do szybkiej i zyskownej transakcji w myśl założeń home stagingu? Sprawdź!

Home staging to odpowiednie przygotowanie nieruchomości do szybkiej i korzystnej sprzedaży lub wynajmu, poprzez podkreślenie zalet nieruchomości. Home staging polega na zdepersonalizowaniu przestrzeni i pokazaniu potencjału wnętrza. W aranżacji wnętrz dążymy natomiast do urządzenia poszczególnych pomieszczeń tak, żeby były dopasowane do naszego stylu życia i potrzeb. Często pokój, który w planach mieszkania określany jest jako sypialnia przeznaczamy na domowe biuro lub pokój gościnny. Nie ustawiamy w salonie dużego stołu, bo go nie potrzebujemy, mimo że jest wystarczająco dużo miejsca. W całym mieszkaniu pojawia się mnóstwo osobistych drobiazgów, zdjęć z wakacji, dziecięcych rysunków itp. Scenografia przygotowująca mieszkanie do sprzedaży ma pokazać mieszkanie zaaranżowane neutralnie tak, żeby potencjalny, nowy właściciel łatwo mógł sobie wyobrazić siebie w tej przestrzeni. Scenografia opiera się przede wszystkim na meblach istniejących. Poniesione wydatki dotyczą ewentualnego odświeżenia mieszkania, kupna świeżych kwiatów, poszewek na poduszki i podobnych drobiazgów. Sporadycznie są to nowe meble. 

Zobacz: Odnawianie mebli: jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla? >>>

Home staging - czy lifting mieszkania przyspieszy wynajem lub sprzedaż mieszkania?

Ekspertka rynku nieruchomości, Maria Semczyszyn, w kilku słowach wyjaśniła, czym jest home staging: Polega to na tym, żeby przedstawić funkcjonalność i mieszkanie w atrakcyjnej odsłonie. Nie chodzi tylko o posprzątanie, chodzi o pokazanie potencjału danego mieszkania. Praca home stagera polega na ocenie potencjału mieszkania i wprowadzeniu takich zmian, które sprawią, że będzie się ono wydawało dla kupującego bardziej funkcjonalne i atrakcyjniejsze. Umeblowanie i odpowiednie udekorowanie nieruchomości zwiększa możliwość jego sprzedaży nawet o 40 proc. Profesjonalnie zaaranżowane wnętrze może sprawić, że mieszkanie sprzedamy za cenę o 10 proc. wyższą od tej, którą początkowo zakładaliśmy. W Polsce coraz więcej osób sprzedających mieszkania decyduje się wynająć home stagera, pozwala on oszczędzić nasz czas i sprawia, że mieszkanie cieszy się dużo większym zainteresowaniem, co przekłada się na znacznie szybszą sprzedaż. W materiale wideo zobaczycie wywiad z ekspertką, Marią Szemczyszyn, która prowadzi program Home staging - mieszkania do sprzedania na kanale Domo+.

Przeczytaj też: Rustykalny salon w nowoczesnym wydaniu >>> 

Dzień Dobry TVN/x-news

Home staging - jak prawidłowo przygotować mieszkanie do sprzedaży?

To zależy od obecnego stanu mieszkania. Jeśli było niedawno odnawiane, ściany są czyste i w neutralnych kolorach przygotowanie scenografii jest proste. Jeśli natomiast ściany w mieszkaniu nie są pierwszej świeżości lub kolory ścian są agresywne i niespójne, zdecydowanie przyda się mały remont.

1. Zainwestujmy w kilka puszek farby w neutralnych kolorach.
2. Może też przyda się przesunąć lampę sufitową z punktu centralnego nad stół? A przy sofie postawić lampę podłogową, rzucającą przyjemne światło?
3. Pozbądźmy się tapet z mocnym, charakterystycznym wzorem. To co jest akurat modne albo odzwierciedla naszą osobowość nie musi podobać się innym. 
4. Meble na nóżkach w pokoju i podwieszana ceramika w łazience optycznie powiększają małą przestrzeń, a lustro naprzeciwko okna rozjaśni ciemny pokój.
5. Jeśli brak nam pewności czy we wnętrzach nie ma zbyt dużo rzeczy i kolorów zróbmy zdjęcie. Fotografia prawdę nam powie…
6. Zainwestujmy w profesjonalne zdjęcia nieruchomości – fotograf ustawi odpowiednio meble i zadba o właściwe oświetlenie.

Polecamy: Dom inteligentny – co to znaczy? 5 korzyści z mieszkania w domu inteligentnym >>>

 

Home stating zasady: wskazówka 1 - oddziel się

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, najpierw musisz się od niej emocjonalnie oddzielić i zacząć traktować ją jak „towar”. Jeśli tego nie zrobisz, nadal będziesz właścicielem mieszkania do wynajęcia.

Home stating zasady: wskazówka 2 - niech się błyszczy

Przede wszystkim zadbajmy o idealny porządek w mieszkaniu. Przed każdą wizytą potencjalnych nabywców mieszkanie powinno być sprzątnięte i pochowane osobiste drobiazgi. Dobrze jest się wykorzystywać w tym celu kosze lub pudła – pasujące stylistycznie do aranżacji wnętrza. Jeśli chcemy podkreślić atrakcyjny widok za oknem – wyjątkowa zaleta nieruchomości, pamiętajmy także o czystych oknach. Szczególną uwagę zwróć na kuchnię i łazienkę. Muszą być sterylnie czyste, bo to właśnie na nich w dużej mierze kształtuje się wrażenie o stanie technicznym całej nieruchomości. Warto to wiedzieć podczas sprzedaży mieszkania.

Zobacz: Roboty odkurzające – nowoczesny sposób sprzątania domu >>>

Home stating zasady: wskazówka 3 - wyjrzyj na zewnątrz

Home stating duży nacisk kładzie też na otoczenie nieruchmości. Pamiętaj, że zadbany ogród czy zachęcający do odpoczynku balkon lub taras to ważne karty przetargowe w procesie sprzedaży. Przecież każdy z nas szuka spokoju – szczególnie w zielonym otoczeniu.

Home stating zasady: wskazówka 4 - usuń usterki i zakończ remonty

Rozejrzyj się dokładnie po swoim domu lub mieszkaniu (albo poproś znajomego, żeby to zrobił). Czy są tam jakieś niedoróbki lub defekty np. nie do końca pomalowane ściany, spadające drzwiczki w kuchennej szafce, wyrwane gniazdko? Zanim wystawisz ofertę napraw wszystko i wykończ, bo to właśnie te "szczegóły” znacząco obniżają wartość twojej nieruchomości.

Home stating zasady: wskazówka 5 - powiększ przestrzeń

Usuńmy zbędne meble, ograniczające przestrzeń. Wstawmy meble pokazujące potencjał wnętrza. W salonie ustawmy stół jadalniany – proporcjonalny do wielkości pokoju. Pomoże to potencjalnemu nabywcy wyobrazić sobie jego meble w tym mieszkaniu. Puste pomieszczenia też nie robią dobrego wrażenia - wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości. Pamiętajmy także, że nawet w małym pomieszczeniu lepiej wygląda kilka większych mebli niż dużo małych.  

Home stating zasady: wskazówka 6 - zwróć uwagę na funkcjonalność

Kupujący zwracają szczególną uwagę na przejrzysty podział przestrzeni. Chcą wiedzieć, gdzie jest jadalnia, miejsce do odpoczynku, zabawy czy pracy. Poprzestawiaj tak meble, aby od razu można to było zauważyć.

Home stating zasady: wskazówka 7 - dodaj emocje

Pamiętaj, że oglądający nie chcą kupić samej nieruchomości. Chcą spełnić swoje marzenie o własnym, wyjątkowym miejscu na Ziemi. Aby mogli dostrzec ten potencjał w Twoim mieszkaniu, stwórz w nim odpowiedni nastrój: za pomocą poduszek, dywanów i subtelnego oświetlenia zaaranżuj strefy zachęcające do wypoczynku. Postaw na stole kompozycję ze świeżych kwiatów, a w łazience świece… Wszystko to włączy emocjonalną wyobraźnię i pozwoli zakochać się w Twoim wnętrzu.

Nie przegap: 5 sposobów na wyjątkowy salon – we wnętrzu i pod chmurką >>>

Piękne aranżacje wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli nie wiesz, jak zaaranżować wnętrze, żeby wyglądało atrakcyjnie, koniecznie zobacz nasze galerie zdjęć. To doskonałe źródło inspiracji!

 

Ocena: 0
Tekst: Magdalena Pstrucha (www.domowemetamorfozy.pl) Zdjęcia: Jacek Kucharczyk

POLECANE ARTYKUŁY