Home staging, to odpowiednie przygotowanie nieruchomości do szybkiej i korzystnej sprzedaży lub wynajmu, poprzez podkreślenie zalet nieruchomości. Home staging polega na zdepersonalizowaniu przestrzeni i pokazaniu potencjału wnętrza. W aranżacji wnętrz dążymy  natomiast do urządzenia poszczególnych pomieszczeń tak żeby były dopasowane do naszego stylu życia i potrzeb. Często pokój, który w planach mieszkania określany jest jako sypialnia przeznaczamy na domowe biuro lub pokój gościnny. Nie ustawiamy w salonie dużego stołu bo go nie potrzebujemy, mimo że jest wystarczająco dużo miejsca. W całym mieszkaniu pojawia się mnóstwo osobistych drobiazgów, zdjęć z wakacji, dziecięcych rysunków itp. Scenografia przygotowująca mieszkanie do sprzedaży ma pokazać  mieszkanie zaaranżowane neutralnie, tak żeby potencjalny, nowy właściciel łatwo mógł sobie wyobrazić siebie  w tej przestrzeni. Scenografia opiera się przede wszystkim na meblach istniejących. Poniesione wydatki dotyczą ewentualnego odświeżenia mieszkania, kupna świeżych kwiatów, poszewek na poduszki i podobnych drobiazgów. Sporadycznie są to nowe meble. Często dobra scenografia przyczynia się także do wzrostu ceny nieruchomości, nawet o około 10%. Wszystkie uzasadnione wydatki zwracają się właścicielom nieruchomości w chwili zawarcia transakcji.

Jak  prawidłowo przygotować mieszkanie do sprzedaży?

To zależy od obecnego stanu mieszkania. Jeśli było niedawno odnawiane, ściany są czyste i w neutralnych kolorach przygotowanie scenografii jest proste.

1.    Przede wszystkim zadbajmy o idealny porządek w mieszkaniu. Przed każdą wizytą potencjalnych nabywców mieszkanie powinno  być sprzątnięte i pochowane osobiste drobiazgi. Dobrze jest się wykorzystywać w tym celu kosze lub pudła – pasujące stylistycznie do aranżacji wnętrza, w których szybko znikną osobiste drobiazgi. Jeśli chcemy podkreślić atrakcyjny widok za oknem – wyjątkowa zaleta nieruchomości, pamiętajmy także o czystych oknach.
2.    Usuńmy zbędne meble, ograniczające przestrzeń. Wstawmy meble pokazujące potencjał wnętrza. W salonie ustawmy stół jadalniany – proporcjonalny do wielkości pokoju. Pomoże to potencjalnemu nabywcy wyobrazić sobie jego meble w tym mieszkaniu. Puste pomieszczenia też nie robią dobrego wrażenia - wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości. Pamiętajmy także, że nawet w małym pomieszczeniu lepiej wygląda kilka większych mebli,  niż dużo małych.  
3.    Przed przyjściem klientów przewietrzmy także dokładnie mieszkanie. Ładny, świeży zapach wpływa pozytywnie na emocje inwestorów.

Jeśli natomiast ściany w mieszkaniu nie są pierwszej świeżości lub kolory ścian są agresywne i niespójne, zdecydowanie przyda się mały remont.

1.    Zainwestujmy w kilka puszek farby w neutralnych kolorach.
2.    Może też przyda się przesunąć lampę sufitową z punktu centralnego  nad stół?  A przy sofie postawić lampę podłogową, rzucającą przyjemne światło?
3.    Pozbądźmy się tapet z mocnym, charakterystycznym wzorem. To co jest akurat modne albo odzwierciedla naszą osobowość nie musi podobać się innym.
4.    Meble na nóżkach w pokoju i podwieszana ceramika w łazience optycznie powiększają małą przestrzeń, a lustro na przeciwko okna rozjaśni ciemny pokój.
5.    Jeśli brak nam pewności czy we wnętrzach nie ma zbyt dużo rzeczy i kolorów zróbmy zdjęcie. Fotografia prawdę nam powie…
6.    Zainwestujmy w profesjonalne zdjęcia nieruchomości – fotograf ustawi odpowiednio meble i zadba o właściwe oświetlenie.

Czytaj też: wywiad z pierwszą polską home stagerką Maria Semczyszyn

Na czym polegają usługi  home stagera?

Usługi osób profesjonalnie zajmujących się  home stagingiem polegają na ocenie obecnej aranżacji wnętrz pod kątem sprzedaży mieszkania. Następnie zadaniem specjalisty jest sporządzenie raportu zawierającego  wyszczególnione zmiany z ich wyceną oraz propozycjami zakupów. Home stager może także zorganizować profesjonalną sesję fotograficzną w mieszkaniu , z której zdjęcia trafią do wybranego biura nieruchomości. Dzięki odpowiedniej scenografii mieszkanie szybko znika z rynku. Wszystkie poniesione wydatki zwracają się w momencie podpisania umowy z nowym najemcą. A co najważniejsze dzięki odpowiedniej scenografii i podkreśleniu atutów mieszkania wzrasta cena nieruchomości!
Pamiętaj:
•    Zbyt puste i zbyt zagracone przestrzenie nie robią na klientach dobrego wrażenia
•    Świeży zapach w mieszkaniu to podstawa
•    Usuń sentymentalne i osobiste dodatki dekoracyjne
•    Zrób porządek
•    Zadbaj o spójną, spokojną kolorystykę
•    Wstaw świeże kwiaty do wazonu

Czytaj też: kolory ścian ddające metrażu w małym mieszkaniu