Garderoba: wymiary. Ile miejsca potrzeba na małą garderobę. Planujemy

2021-04-19 13:09 Materiał sponsorowany

Garderoby są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Są one jednak funkcjonalne tylko wtedy, jeśli zastosujemy odpowiednie rozmiary garederoby i kształty. Podpowiadamy jakie powinna mieć wymiary najmniejsza garderoba. Mała garderoba w mieszkaniu - jakich trików użyć, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania i optycznie powiększyć.

Garderoba REJS
Autor: materiały prasowe REJS Garderoba REJS

Spis treści

  1. Projekty mała garderoba: wymiary
  2. Garderoby w bloku: jak urządzić małą garderobę
  3. Galeria zdjęć: garderoba w sypialni

Projekty garderoby muszą być dobrze wymierzone. Pomieszczenie bądź wnęka, którą planujemy przeznaczyć pod garderobę powinna mieć minimum 140 cm głębokości. Wymiar garderoby uzależniony jest od głębokości potrzebnej do powieszenia ubrań (60 cm) i szerokości przejścia (min. 80 cm).

Sprawdź też: jak zaprojektować szafę bez błędów - wymiary >>>

Projekty mała garderoba: wymiary

Aby ubrania na wieszakach się nie gniotły, minimalna głębokość garderoby przestrzeni przeznaczonej na nie to 55 cm, warto jednak założyć standardowe 60 cm, bo o ile w przypadku zamykanej szafy wymiar 55 może wystarczyć (drzwi będą trzymały ubrania w ryzach) to w przypadku otwartego drążka mogą one zajmować więcej.

  • Wymiary małej garderoby

Jeżeli z jakiś względów nie planujemy części wiszącej w projekcie garderoby, a jedynie półki to w przypadku składanych ubrań na jeden rząd powinniśmy założyć półkę o minimum 35-40 cm głębokości (ich wielkość dopasujmy w zależności od rozmiaru przechowywanych rzeczy). Szerokość przejścia j.w. - minimum 80 cm szerokości, jeśli jednak planujemy się przebierać w garderobie, dobrze jest pozostawić wolną przestrzeń o szerokości 110-120cm. Jeśli planujemy szuflady lub wysuwane kosze pamiętajmy także o zwiększeniu głębokości całego pomieszczenia o dodatkowe 60 cm (wymiar wysuniętej szuflady w przypadku jej standardowej głębokości).

Garderoby w bloku: jak urządzić małą garderobę

Jeżeli garderoba jest niewielkich rozmiarów możemy zastosować kilka materiałowych rozwiązań, które dodadzą przestrzeni. W przypadku wąskiego pomieszczenia dobrze jest umieścić na końcowej ścianie garderoby lustro – nie dość, że to funkcjonalne rozwiązanie (możliwość przeglądnięcia się), to jeszcze bardzo optycznie całość powiększy. Sprawdzi się również lustro umieszczone od wewnętrznej strony drzwi. Dobrym pomysłem jest zastosowanie szkła mlecznego do wydzielenia garderoby – przeszklone mogą być same drzwi lub również ścianki boczne w przypadku, gdy półki i drążki są montowane systemowo lub za pomocą wsporników do prostopadłych ścian.

Sprawdź też: jak odnowić drzwi szafy >>>

Półprzejrzyste szkło zapewni dostęp światła dziennego, ale jednocześnie przechowywane rzeczy nie będą bardzo widoczne od strony pokoju. Mając na uwadze oszczędność miejsca zdecydujmy się na drzwi przesuwne lub dwuskrzydłowe (zajmą mniej przestrzeni niż jednoskrzydłowe – pamiętajmy, że potrzeba zachować wolną przestrzeń przed drzwiami, by móc je otworzyć). Warto przemyśleć także umieszczenie oświetlenia w postaci płaskiego plafonu ściennego nad drzwiami zamiast na suficie – taki rodzaj lampy nie będzie przeszkadzał w wyjmowaniu rzeczy z górnych półek. Bez względu na wielkość garderoby nie zapominajmy o tym, że miejsca do przechowywania ubrań muszą być suche, a w związku z tym dobrze wentylowane.Nie budujmy jednak garderoby za wszelką cenę. Jeżeli gabaryty pomieszczenia nie pozwalają na jej wygodne wygospodarowanie lepiej będzie zdecydować się na szafę na pełną wysokość pomieszczenia zamiast garderby. Zobacz projekty garderoby: rysunki wraz z wymiarami.

Galeria zdjęć: garderoba w sypialni

W galerii zdjęć pomysły na aranżację garderoby w sypialni. Zobacz zdjęcia wnętrz: sypialnie z garderobą lub szafą.

Z jakiego filmu znasz te domy?

Pytanie 1 z 6
W tym domu mieszkali bohaterowie
Wielkie kłamstewka
Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży