Kawalerka: pierwotna wersja kawalerki o powierzchni 31 mkw obejmowała jeden pokój, który na co dzień dzieliła matka z dorastającym synem. Joannie Zawickiej, autorce projektu funkcjonalnej kawalerki, udało się wygospodarować dodatkową przestrzeń, która teraz pełni rolę minipokoju dla syna właścicielki. Dodatkowo na niewielkim metrażu kawalerki zaprojektowano oddzieloną kuchnię, łazienkę oraz niewielki przedpokój.

Aranżacja kawalerki: jak wygospodarować dodatkowe pomieszczenie?

Przestrzeń kawalerki pełniąca dotychczas rolę salonu została podzielona na dwa pomieszczenia. Salon został oddzielony od pokoju syna ścianką, w której zamontowano luksfery. Dzięki temu rozwiązaniu, do małego wnętrza pokoju zapewniono dopływ światła dziennego. Dodatkowe oświetlenie pokoju syna zapewniają przesuwne, przeszklone drzwi. Na minimalnej powierzchni projektantka zaplanowała miejsce do spania i nauki, a także sporą przestrzeń na szafki. Ciekawym rozwiązaniem jest system linkowy do oświetlenia czy modna fototapeta. Całość aranżacji tworzy przykład minimalnej, ale niezwykle funkcjonalnej przestrzeni dla młodego człowieka.

Aranżacja kawalerki: projekt wnętrza Joanna Zawicka

Kolejnym wyzwaniem w aranżacji kawalerki było zaprojektowanie przestrzeni życiowej dla właścicielki mieszkania. Aranżacja małego salonu wymagała przede wszystkim zachowania maksimum funkcjonalności, ale także idealnego skomponowania z resztą przestrzeni kawalerki. Jedna ściana salonu została w pełni zabudowana dużą szafą, co pozwoliło na uzyskanie dodatkowego miejsca na książki i ubrania. Na tej samej przestrzeni zaprojektowano także minikącik jadalny. Charakterystycznym elementem aranżacji salonu w kawalerce jest ściana z dekoracyjnej cegły, która jest kontynuacją motywu z kuchni. Przeźroczyste krzesła z pleksi nadają dodatkowej lekkości sferze jadalnej. Całości nowoczesnej i funkcjonalnej aranżacji salonu dopełniają oryginalne grafiki i tkaniny. W wydzielonym przedpokoju zaprojektowano dużą szafę wnękową na ubrania wierzchnie i buty. Fronty szafy odbijające światło i duże lustra optycznie powiększają małą przestrzeń przedpokoju.

Aranżacja kawalerki: elegancka mała łazienka

Pomysłowym rozwiązaniem w aranżacji kawalerki jest wykorzystanie lustra w oryginalnej ramie jako drzwi prowadzących do łazienki. Dzięki tak oryginalnej opasce drzwiowej, wejście do łazienki jest niezwykle dyskretne, a dodatkowo stanowi element dekoracyjny wnętrza kawalerki i optycznie powieksza przestrzeń małego mieszkania. Na minimalnej przestrzeni małej łazienki projektantce udało się zaplanować dużą liczbę szafek, które dzięki białym frontom idealnie stapiają się ze ścianami, przez co nie przytłaczają małego wnętrza. Małe pomieszczenie zostało wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty, a całość tworzy funkcjonalną i elegancką minimalną przestrzeń pokoju kąpielowego.

Aranżacja kawalerki: mała i niezwykle funkcjonalna kuchnia

Ściana dzieląca salon i kuchnię w małym mieszkaniu została zaprojektowana w taki sposób, by przestrzeni kuchennej nadać jak najwięcej miejsca na szafki i blaty. Przewodnią barwą przestrzeni kuchennej jest szarość połączona z czystą bieli. Oryginalności wnętrzu dodają akcenty w kolorze soczystej zieleni i słonecznego kolory żółtego. W połączeniu z oryginalną fakturą ceglastej ściany i designerskimi dodatkami, wnętrze kuchni tworzy spójną i funkcjonalną przestrzeń. Na specjalne życzenie właścicielki, w celu dodatkowego wyodrębnienia powierzchni kuchennej od reszty mieszkania, przestrzeń ta została wyposażona w składane drzwi.