Steinway&Sons, wytwórnia fortepianów założona w Nowym Jorku w 1853 roku, to marka legendarna. Za sprawą rewolucyjnej stylistyki i staranności wykonania instrumentów Steinway w ciągu paru lat zyskał rozgłos w kraju. Po wystawie paryskiej 1876 r., na której jeden z fortepianów Steinwaya uhonorowano złotym medalem, wytwórnia miała już sławę światową.

Fortepiany Steinwaya: wspaniałe brzmienie i wielki design

Jak wtedy, tak i teraz firma Steinway niezmiennie idzie z duchem czasu. Uznaniem pianistów jej fortepiany cieszą się ze względu na doskonałe warunki techniczne i dźwiękowe, wciąż unowocześniane. Uwagę szerszej publiczności fortepiany Steinwaya przykuwają świetnym dźwiękiem i... wspaniałym designem, nie tyle odzwierciedlającym, co wręcz współkreującym styl kolejnych epok.

Wśród historycznych fortepianów Steinwaya znajdziemy więc wspaniałe instrumenty w stylu secesyjnym czy niezwykłe futurystyczne modele w stylu art deco. Spośród nowszych modeli uwagę zwracają m.in. The S.L.ED projektu Karla Lagerfelda, Charm of the Dragon, w którymTian Jiaqing połączył estetykę Wschodu i Zachodu, a także zaprojektowany na 160-lecie marki Steinway&Sons fortepian Arabesque autorstwa uznanego twórcy Dakoty Jacksona.

Arabesque: jubileuszowy fortepian Steinweya w Polsce

Wyjątkowość tego fortepianu Steinwaya kryje się w jego niezwykłej formie. Zainspirowała ją figura baletowa zwana właśnie arabeską, w której tancerka opiera się na jednej nodze, drugą mając uniesioną ku górze, a ręce rozpostarte. Pozycja ta w odczuciu Dakoty Jacksona wyraża skupioną energię, ale też perfekcyjną równowagę i najwyższe piękno. Do nich właśnie projektant postanowił nawiązać poprzez niezwykłe, skręcone nogi o pięciokątnym przekroju, a także esowatą podporę klapy fortepianu (nietypowo przełamanej dwiema liniami zawiasów) i elegancką srebrną opaską obiegającą instrument.

Zarówno uroda, jak i walory muzyczne tego fortepianu zyskały mu uznanie jurorów Red Dot Award 2014 – prestiżowej nagrody przyznawanej od 1955 r. przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w niemieckim Essen. Arabesque Steinwaya pokonał niemal 5 tys. projektów z ponad 50 krajów świata, stając się pierwszym w historii nagrody fortepianem uhonorowanym tym laurem.

Ten luksusowy fortepian – jak wszyskie instrumenty Steinwaya wykonany ręcznie z naturalnych materiałów najwyższej jakości – powstał w zaledwie 50 egzemplarzach, z których jeden trafi do Polski – do warszawskiego Pianosalonu. To pierwszy raz, gdy instrument Steinwaya z krótkiej, limitowanej serii można obejrzeć – i kupić – nad Wisłą.

Fortepian Steinwaya: ozdoba domu, wyznacznik prestiżu i... inwestycja

Arabesqe to prawdziwe dzieło sztuki – mówi o jubileuszowym fortepianie Steinwaya Magdalena Piotrowska, przedstawicielka firmy w Polsce. – Łączy w sobie dźwięk i wyjątkowy design. To coś więcej niż sam wygląd. Instrumenty tak rzadkie i wyjątkowe są atrakcją nie tylko dla melomanów i pianistów, ale także dla odbiorców chcących obcować z wysoką kulturą. Nabywca z pewnością znajdzie w nim nie tylko radość gry i dobrą inwestycję, ale przede wszystkim piękno, z którym obcować będzie mógł na co dzień – podkreśla Piotrowska.

Cenne fortepiany z limitowanych serii najczęściej trafiają w ręce prywatne – kolekcjonerów sztuki oraz osób o zainteresowaniach muzycznych. Niejednokrotnie instrumenty takie służą za wyznacznik prestiżu domu czy rezydencji.