Fornir, obłóg, okleina – co jest czym? Porady i ZDJĘCIA

Fornir dębowy, obłóg mahoniowy, okleina orzechowa – tego rodzaju określenia często padają w kontekście zarówno antyków, jak i mebli nowoczesnych. Sprzedawcy nie zawsze jednak używają ich precyzyjnie. Co w rzeczywistości oznaczają nazwy: fornir, obłóg i okleina?

Dekoracyjny układ forniru mahoniowego na komodzie w stylu Ludwika XV
Fornir brzozowy
Fornir bukowy
Fornir czeczotowy
Fornir dębowy

Na niwie klasycznego meblarstwa spośród tych trzech pojęć najszerszym znaczeniowo jest fornir, który – ze względu na zastosowanie – może zostać określony jako obłóg lub jako okleina.

Co to jest fornir

Fornirem nazywamy cienkie (od 0,1 do 8,0 mm grubości) płaty drewna służące przede wszystkim do wykańczania mebli (fornirowania) i do tworzenia sklejki.

Co to jest okleina

Ten typ forniru, który oglądamy na meblach antycznych i nowszych (aż do końca lat 60. XX wieku), to w nomenklaturze fachowej okleina, niekiedy (dla odróżnienia od popularnych dziś oklein syntetycznych) nazywana współcześnie także okleiną drewnianą. Jest to fornir najcieńszy – przeważnie ma od 0,5 do 1,0 mm. Uzyskiwany jest na ogół ze szlachetniejszych gatunków drewna (stąd określenia w rodzaju: okleina dębowa, orzechowa, mahoniowa, jesionowa) i skrawany w taki sposób, by wydobyć dekoracyjne walory usłojenia. Ponieważ od ponad 40 lat w meblarstwie stosowane są również okleiny syntetyczne, za synonim oklein naturalnych służy mniej precyzyjne słowo fornir.

Co to jest obłóg

Fornirem jest jednak również obłóg. Ten typ forniru ma przeznaczenie techniczne – służy za podkład pod okleinę przy produkcji i renowacji mebli, wykorzystuje się go także do wykonywania płyty stolarskiej. W związku z przeznaczeniem obłóg jest grubszy od okleiny (ma przeważnie od 1,0 do 3,0 mm) i na ogół brak mu walorów dekoracyjnych. Do wykonania obłogu przewaznie używa się forniru niższej jakości lub tańszego gatunku (najczęściej spotykany jest obłóg sosnowy, rzadziej – obłóg dębowy).

Warto jednak zaznaczyć, że obłogiem niektórzy sprzedawcy mebli antycznych ze względu na grubość nietrafnie nazywają kilkumilimetrowej grubości okleiny, jakie stosowano w wiekach dawnych (chodzi przede wszystkim o stulecie XVI i XVII). O czym szerzej niżej, ówczesna technologia uniemożliwiała uzyskiwanie cieńszych fornirów, zaś rozróżnienie fornirów na okleiny i obłogi nie wynika z ich grubości, lecz z funkcji.

Nie przegap: jak fornirować meble? >>

Fornir samoprzylepny, dostępny w sklepach dla majsterkowiczów, ułatwia amatorom pracę z okleinami. Warto jednak poznać i tradycyjną, zdecydowanie trwalszą technikę fornirowania mebli.

Jak naklejać fornir? Instrukcja krok po kroku >>

Dzieje fornirowania mebli

Korzenie techniki fornirowania mebli sięgają starożytnego Egiptu. W Europie okleinowanie znane było w średniowieczu w postaci intarsji i certosiny (zbliżona do późniejszej markieterii technika dekoracyjna oparta na dekoracyjnym użyciu masy perłowej). Na szeroką skalę fornir wszedł w użycie w drugiej połowie XVII wieku, chętnie wykorzystywany zarówno do tworzenia na powierzchniach mebli dekoracyjnych układów, jak i do uszlachetniania komód, szaf czy stołów o konstrukcji wykonanej z innych, tańszych gatunków drewna (jak zwłaszcza sosna).

Fornir pozostawał wówczas jednak materiałem kosztownym. Nie było jeszcze technicznych możliwości uzyskiwania arkuszy drewna o większej powierzchni ani o znanej nam dziś niewielkiej grubości. Większe arkusze forniru zaczęto uzyskiwać w wieku XVIII w., ale dopiero w drugiej połowie XIX stulecia urządzenia do mechanicznego skrawania drewna nadały okleinom pożądaną grubość. Fornir stał się dzięki temu tańszy, bardziej dostępny i jeszcze popularniej stosowany w meblarstwie. Na kilka dekad na przełomie lat 60. i 70. fornir naturalny został wyparły przez okleiny syntetyczne, dziś jednak powraca – bo dla odbiorców znów liczy się nie tylko wygląd mebli, ale i materiał, z którego są wykonane.

Modne rozwiązanie: fornir na ścianach >>

Duże powierzchnie płyt fornirowanych na ścianach, spotykane w latach 30., a popularne w latach 60. i 70., znów są w modzie! Przekonaj się, jak we współczesnym wnętrzu stosować fornirowane panele ścienne.

Fornir na ścianie: plusy i minusy >>

Fornirowane panele ścienne >>

Forniry modne dawniej i dziś

Na przestrzeni wieków ewoluowała nie tylko technologia fornirowania. Zmieniała się też meblarska moda, w poszczególnych epokach na plan pierwszy wysuwająca różne gatunki oklein. W epoce baroku w meblarstwie europejskim stosowano przede wszystkim fornir dębowy (nieraz barwiony na czarno), fornir orzechowy (niekiedy podbarwiany na średni brąz), a także okleiny uzyskiwane z drzew owocowych fornir gruszowy, czereśniowy, wiśniowy. Wykonywano z nich zarówno gładkie powierzchnie, jak i dekoracje w technice intarsji.

W wieku XVIII w związku z kolonialną ekspansją Francji w modę weszły importowane do Europy forniry egzotyczne z mahoniem na czele. W Europie Środkowej i Wschodniej wciąż chętnie wykorzystywano jednak również gatunki rodzime. Stan ten utrzymał się i w kolejnym stuleciu. Przykładowo – francuskie meble z epoki restauracji Burbonów wykonywano z mahoniu lub fornirowano mahoniem, ale już niemieckie meble biedermeierowskie okleinowano fornirem orzechowym, dębowym, czereśniowym lub gruszowym, a rosyjskie – także fornirem brzozowym, a zwłaszcza dekoracyjną czeczotą brzozową.

Epoka art deco przyniosła zainteresowanie kolejnymi efektownymi fornirami egzotycznymi, coraz bardziej masowo importowanymi z Afryki i obu Ameryk. Mniej kosztowne meble także w naszym kraju dekorowano jednak wówczas okleiną orzechową, również o atrakcyjnym rysunku, dodatkowo uwypuklanym w procesie politurowania. Chętnie sięgano przy tym po czeczotę orzechową i czeczotę brzozową. Równolegle w cenie pozostawał szlachetny fornir dębowy. Ta tendencja utrzymała się aż do początku lat 70. XX wieku, gdy w modę zaczęły wchodzić wykończenia syntetyczne.

Fornir naturalny, fornir modyfikowany

Dziś forniry naturalne znów są cenione. Oprócz nich spotkać można forniry modyfikowane. W odróżnieniu od oklein naturalnych, arkusze przeznaczone na fornir, obłóg i okleina pozbawia się wszelkich niedoskonałości, barwi na pożądany kolor i prasuje. W ten sposób okleina otrzymuje tłoczenie odpowiadające naturalnemu rysunkowi drewna.

Fornir modyfikowany cechuje się doskonale spójnym odcieniem i strukturą słojów. Każdy arkusz wygląda identycznie. W oczach wielu odbiorców jest to zaleta, choć przecież o urodzie fornirów naturalnych decyduje unikatowy rysunek słojów. Z drugiej strony jednak ze względu na procesy technologiczne, którym jest poddawany, fornir modyfikowany okazuje się bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i wpływ wilgoci. Dzięki temu znakomicie nadaje się do wykorzystania nie tylko w meblach przeznaczonych do salonu czy sypialni, także do kuchni, a nawet do łazienki.

Nie przegap: fornir w kuchni i w łazience >>

Meble fornirowane zdobią nie tylko pokoje, także eleganckie kuchnie i modne łazienki.

Fornir w kuchni: 10 inspiracji >>

Fornir w łazience: efektowna aranżacja >>

Ocena: 4,7
Tekst: Paweł Kaliński

POLECANE ARTYKUŁY