Fioletowy salon. Modne kolory ścian

Kto powiedział, że różowe, czerwone i fioletowe ściany do siebie nie pasują? Przecież natura sama łączy je w bukiety. Poszliśmy jej śladem. I tak te kolory trafiły na ściany w salonie. Fioletowy salon jest urządzony dość odważnie. Takie kolory ścian  wymagają sporego wyczucia.

Fioletowy salon
Fioletowy salon
Fioletowy salon
Fioletowy salon
Fioletowy salon

Kwiaty w salonie zwykle pojawiają się w roli dodatku, ozdoby. My postanowiliśmy od nich zacząć urządzanie wnętrza. Za inspirację posłużyły nam anemony. Ich kolor – ostry róż, wyrazista czerwień i nasycony fioletowy w pierwszej chwili nie kojarzą się z pokojem dziennym. Co więcej, ich łączenie może wydawać się ryzykowne. Nasza stylistka, Karolina Chmielnik-Dubaj, udowodniła jednak, że umiejętnie zestawione intensywne kolory ścian mogą świetnie ze sobą grać. Kluczem do sukcesu jest naśladowanie natury. Czerwienie, róże i fiolety współistnieją przecież w przyrodzie. Tak powstał fioletowy salon.

Kolory wnętrz: fioletowy salon

Efektowne zestawienie w jednym pomieszczeniu kilku intensywnych kolorów ścian nie należy do łatwych zadań. Wymaga konsekwencji w doborze mebli i dodatków oraz rezygnacji ze skomplikowanych rozwiązań architektonicznych. Meble powinny mieć prostą formę, a pozostałe elementy wystroju, takie jak podłoga, stół czy parapety, pozostać neutralne – białe lub zbliżone do bieli. We wnętrzu inspirowanym naturą dobrze czują się kwiaty. Zarówno w postaci żywych roślin, jak i motywów zdobiących obicia mebli czy zdjęć oprawionych w antyramy. Te ostatnie mogą wisieć na ścianie albo, tak jak w naszej aranżacji, tworzyć rodzaj galerii na parapecie. Barwne pasy we wnękach ściennych powtarzają kolory dominujące w pomieszczeniu. Ułożone w geometryczny wzór wprowadzają porządek do wnętrza. Nasz fioletowy salon mimo że ma mocne zestawienia kolorów, jest uporządkowany.

Jak dobierać kolory ścian w salonie

  • Kup próbkę farby (100-150 ml) i pomaluj niewielką powierzchnię ściany (ok. 0,5 m2). Łatwo stwierdzisz, czy właśnie o taki odcień ci chodziło.
  • Wypróbuj farbę na kilku ścianach. Jeśli są oświetlone w inny sposób, na każdej z nich kolor będzie wyglądał trochę inaczej.
  • Jeśli chcesz pomalować ściany w salonie na kilka kolorów, zacznij od wybrania barwy wiodącej. Do niej dobieraj kolejne kolory ścian – najlepiej o podobnym nasyceniu.
  • Zestawiaj próbki kolorów i sprawdzaj, jak na siebie oddziałują. Zauważysz odcienie na pierwszy rzut oka niewidoczne.
Ocena: 0
Tekst: Magdalena Kawczyńska Stylizacja: Karolina Chmielnik-Dubaj Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY