Teraz nie musimy wyruszać w daleką podróż, by salon miał etniczny, kolonialny wystrój. Egzotyczne dekoracje wnętrz, pamiątki z Indii, Prowansji, Algierii czy Chin są na wyciągnięcie ręki. Jak urządzić nimi salon? Co zrobić, by aranżacja salonu nie była przeładowana i w złym guście? Czy styl kolonialny pasuje do mieszkania w bloku?

Aranżacja salonu: kolory i wzory

Jeśli chcesz mieć salon w stylu kolonialnym, czy orientalnym, potrzebujesz niewiele dekoracji, ale wyrazistych. To nie muszą być arcydzieła sztuki etnicznej, jednak dobierz je tak, aby przyciągały oko w aranżacji salonu na tle nowoczesnych mebli. Podczas urządzania salonu w stylu kolonialnym kontrast faktur i kształtów będzie twoim sprzymierzeńcem. Aranżacja salonu będzie oryginalna, gładkie lakierowane powierzchnie, proste formy sprzętów, metalowe nóżki dobitnie podkreślą walory egzotycznej ludowości. Przykładowo chcesz miec etniczny salon, to pamiętaj, że wzory biało-czarno-brązowe w połączeniu ze zwierzęcą skórą i maską zapachną Afryką, zaś oranże, czerwienie i amaranty zestawione z charakterystycznymi wzorami będą przypominały Meksyk.

Salon w etnicznym stylu

Nie bój się kiczu - w aptecznej dawce nie zaszkodzi aranżacji salonu (np. złoto-czerwone chińskie lampiony). Nie traktuj także stylu kolonialnego salonu zbyt dosłownie. Możesz śmiało urządzając salon zestawiać wzory i przedmioty z odległych stron świata, jednak coś powinno je łączyć, np. kolor. Nie przejmuj się, jeśli stworzoną przez ciebie aranżację salonu trudno będzie jednoznacznie określić. Mieszanie wątków da ci swobodę wyrażenia swoich upodobań estetycznych. Masz szansę na to, aby salon stało się oryginalny.

Aranżacja salonu: sprawdzone dekoracje wnętrz

Idealne i najłatwiejsze do użycia dekoracje wnętrz to tkaniny. Możesz ozdobić nimi salon w stylu kolonialnym, orientalnym, indyjskim. Tkaniny wykorzystaj w postaci kilimów czy batików; możesz nimi okryć kanapę, powiesić na ścianie lub w oknie, uszyć z nich poduszkę. Jako dekoracja salonu interesująco może wyglądać też odzież: haftowane czapeczki i kapelusze, szale lub rozpięte na ścianie kimono czy sari. Aranżacja salonu połączonego np. z jadalnią i kuchnią nabierze klimatu orientalnego jeśli wybierzemy do dekoracji ścian orientalną ceramikę. Z ceramiki my najbardziej lubimy talerze powieszone na ścianie i duże wazony zastępujące rzeźby. Zawsze w salonie sprawdzają się plecionki - w formie skrzyń, pater, ozdób. Prostą i ładną dekoracją salonu są ramki na zdjęcia. Do aranżacji wnętrz w stylu kolonialnym wybierz ramki z drewna egzotycznego. Niech eksponują najciekawsze momenty twoich podróży do różnych zakątków świata. Jeśli masz nowoczesny salon z jadalnią i lubisz wystrój orientalny, zawieś nad stołem kolorowe lampiony. Owalne formy w odcieniach czerwieni i oranżu także ocieplą wystrój wnętrza. Lampy z ryżowego papieru na bambusowym stelażu są tanie, więc taką aranżację salonu i jadalni można sobie zrobić np. na specjalną okazję, jak chińska kolacja dla przyjaciół. Do dekoracji wystarczy jeden wazon w chińskim stylu. Jeśli jedzenie podasz w miseczkach z pałeczkami, a przy każdym położysz ciasteczko z wróżbą, na pewno zyskasz miano mistrzyni tworzenia nastrojów we wnętrzu.