Ergonomiczna przestrzeń do pracy: co powinno znaleźć się w domowym kąciku pracy

2016-09-27 16:58

Ergonomia w miejscu pracy jest niezwykle istotna. Dzięki odpowiednio urządzonej przestrzeni, w której spędzamy długie godziny, możemy uniknąć wielu problemów zdrowotnych, zwiększyć znacząco naszą produktywność, a także podnieść poziom koncentracji. Jak urządzić ergonomiczną przestrzeń do pracy i co powinno znaleźć się w domowym kąciku biurowym? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Ergonomiczna przestrzeń do pracy: rusz się!
  2. Ergonomiczna przestrzeń do pracy: usiądź wygodnie
  3. Ergonomiczna przestrzeń do pracy: zorganizuj się
  4. Ergonomiczna przestrzeń do pracy: naturalnie

Przyczyną wielu problemów zdrowotnych może być sposób, w jaki korzystasz ze swojej przestrzeni do pracy. Dzięki ergonomicznie urządzonemu miejscu pracy stworzysz przyjazny dla ciała i umysłu kącik biurowy, w którym praca z pewnością będzie lżejsza.

Ergonomiczna przestrzeń do pracy: rusz się!

Długie godziny spędzone przy biurku lub na pochylaniu się nad laptopem przyczyniają się w znacznej mierze do zmęczenia i bólu. Projektanci coraz częściej wychodzą z założenia, że projektując miejsce do pracy, należy pomyśleć o ruchu. Ból pojawia się bowiem wtedy, gdy ciało zbyt długo znajduje się w jednej pozycji. Chodzi o to, aby nie wszystko było pod ręką. Warto stworzyć sobie odpowiednie warunki do ruchu, choćby sięgając po segregatory.

Ergonomiczna przestrzeń do pracy: usiądź wygodnie

Wybór odpowiedniego biurka i krzesła jest kwestią niezwykle istotną. Wielogodzinny bezruch jest bardzo niekorzystny dla zdrowia, jednak znacznie gorsze jest, gdy tkwimy przez wiele godzin w niewłaściwej pozycji. Dlatego tak ważne jest, by nasze stanowisko pracy było urządzone zgodnie z zasadami ergonomii. Standardowa wysokość blatu biurka (dla osoby przeciętnego wzrostu) to 75 cm. W tym wypadku krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska do 50 centymetrów. Jego wysokość najlepiej jest ustawić tak, by podłokietniki znajdowały się mniej więcej na wysokości blatu biurka. Wybierając krzesło, postaw na model, który zapewni Ci wsparcie dla pleców, jest regulowany i obraca się, umożliwiając ruch. Ważne, aby siedzieć prosto, a monitor ustawić na wysokości oczu (lub na poziomie, na który w naturalny sposób pada twój wzrok). Ramiona i łokcie powinny być ułożone pod kątem 90 stopni, a ręce znajdować się tuż nad klawiaturą. Nawet jeśli pracujesz do późna, istnieje mnóstwo sposobów, byś nawet wtedy czuć się wciąż produktywnie i być skupionym na działaniu.

Ergonomiczna przestrzeń do pracy: zorganizuj się

Odpowiednia organizacja w miejscu do pracy to ogromne ułatwienie. Często używane sprzęty biurowe najlepiej jest postawić bliżej biurka, a przedmioty, z których nie korzystasz tak często, umieścić wyżej lub dalej. Używaj naklejek i etykietek! Ich obecność zawsze ułatwia odnalezienie czegokolwiek, a pudełka i segregatory pomogą wprowadzić porządek w dokumentach. Dodaj lampę biurkową, aby móc skierować światło tam, gdzie go potrzebujesz podczas pracy. Dobrze oświetlone otoczenie sprzyja koncentracji i łagodzi zmęczenie oczu. Zwłaszcza jeśli poziom światła zbliżony jest do światła dziennego. Możesz spróbować odtworzyć światło dzienne, wykorzystując żarówki, które mają spektrum podobne do naturalnego światła słonecznego (5000 kelwinów lub więcej). Skupione oświetlenie na biurku pozwala nam – skupić się na pracy.

Ergonomiczna przestrzeń do pracy: naturalnie

Jeżeli masz taką możliwość, idealnym rozwiązaniem będzie zorganizowanie miejsca do pracy tuż przy oknie. Biurko najlepiej jest ustawić naprzeciwko okna lub – jeżeli nie mamy takiej możliwości – bokiem do okna, w taki sposób by światło dzienne mogło swobodnie padać na blat roboczy. Świeże powietrze także pomaga w koncentracji. Przed pracą staraj się zawsze przewietrzyć pomieszczenie, w którym będziesz pracować – wpuść do środka świeże powietrze z zewnątrz. Ważne, aby do przestrzeni do pracy wprowadzić naturę. Jeżeli nie masz okna, rośliny świetnie filtrują zastałe powietrze, dotleniają miejsce pracy, a także zwiększają naszą produktywność.Zobacz też: Przestrzeń do pracy w sypialni >>>