Ekoprojekt. Jakie kominki spełniają normy?

2019-07-24 14:53

Unia Europejska dąży do ograniczenia emisji spalin. Już za trzy lata wszystkie urządzenia energetyczne na terenie wspólnoty będą musiały spełniać szczegółowe normy. Warto już teraz zastanowić się nad wymianą kominka, zwłaszcza że w nowoczesnych urządzeniach ekologia idzie w parze z oszczędnością.

Jakie normy powinien spełniać kominek

Urządzenia, którymi otaczamy się w naszych domach, muszą spełniać nie tylko wymagania użytkowników. Muszą także spełniać wymagania przepisów prawa, w tym prawa europejskiego.

Najważniejszą z nich jest tak zwany Ekoprojekt (Dyrektywa 2009/125/WE). Ekoprojekt określa normy efektywności grzewczej (80 proc.), emisji pyłów (40 mg/Nm3), emisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (poniżej 120 mg/Nm3), tlenku węgla (mniej niż 1500 mg/Nm3) i tlenku azotu (mniej niż 300 mg/Nm3).

Ekoprojekt
Autor: Kratki.com Certyfikat Eko przysługuje najbardziej zaawansowanym technologicznie kominkom, które spełniają normy emisji spalin i efektywności.

Jak wybrać kominek spełniający normy?

Wbrew pozorom, wybór kominka spełniającego normy nie jest trudny. Z szerokiej oferty wkładów i pieców wolnostojących na drewno marki Kratki aż 334 modele to kominki spełniające kryteria Ekoprojektu.

Oznacza to, że wybierając kominki marki Kratki mamy pewność, że przy właściwym użytkowaniu zmaksymalizujemy efektywność cieplną, a tym samym oszczędzimy pieniądze, i zminimalizujemy emisję spalin, a co za tym idzie, przyczynimy się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Zestawy kominkowe

Autor: Thinkstockphotos.com

Zestawy kominkowe

Właściwe użytkowanie

Kwestia ekologii to nie tylko urządzenie spełniające normy ale także sposób użytkowania kominków i pieców. Ekoprojekt mówi nie tylko o tym, w jakim kominku, ale także czym palić.

Drewno którym palimy w kominku, powinno być z drzewa liściastego. Najlepiej wybierać gatunki tj: dąb, grab, jesion i buk – ich drewno najdłużej się pali i wytwarza najwięcej ciepła.

Palić należy tylko drewnem odpowiednio długo sezonowanym, czyli wysuszonym. Suche drewno poniżej 20 % wilgoci wytwarza dużo więcej ciepła, a podczas jego spalania wytwarza się mniej dymu, a więc mniej szkodliwych substancji

Drzewa
Autor: Kratki.com

Kominki piękne i dobre

Kominki firmy Kratki dają ciepło i tworzą przyjemną atmosferę, ale na tym nie poprzestają. Są zaprojektowane z myślą o optymalizacji energii cieplnej i minimalizacji wpływu na środowisko.

Jakość i energooszczędność idą w parze z estetyką. Kominki marki Kratki cechuje różnorodne wzornictwo i szeroki wybór rozmiarów. Tak by nikt nie musiał wybierać między ekologią a pięknym wzornictwem.

Biokominek w stylu eko