Eklektyczne mieszkanie w Krakowie: vintage z nowoczesnością i mural w salonie

2020-10-11 17:20

Nowoczesny apartamentowiec, piąte piętro z nieco industrialnym widokiem na dachy sąsiednich budynków. Naturalne wydawałoby się tu mieszkanie w loftowym stylu. Ale jest inaczej – przytulnie, domowo, czuć ducha przeszłości. Ku radości właścicielki, która początkowo nie wierzyła, że może być tak pięknie!

Spis treści

  1. Mieszkanie dla rodziny z trójką dzieci
  2. Pokoje dzieci: biel plus granat
  3. Łazienka pełna wzorów
  4. Miks stylów we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Mieszkanie na krakowskich Bronowicach teoretycznie spełniało wymagania właścicieli – znajdowało się w nowym apartamentowcu z ochroną, w doskonałej lokalizacji (obok jest przystanek, z którego każdym tramwajem można dojechać na Rynek). Jednak pierwsze wrażenie nie było pozytywne. – Pokoje miały dziwne kształty, za oknami widać było brzydkie dachy i anteny – wspomina właścicielka. – Miałam duże wątpliwości i nie wiedziałam, czy da się coś z tym mieszkaniem zrobić – dodaje. Potencjał lokalu zobaczyła dzięki zaprzyjaźnionej architektce, Karolinie Perih-Kameckiej ze studia Perihdesign, która zachwyciła się widokiem z okien (ponad dachami dostrzegła wieże kościoła Mariackiego i Kopiec Kościuszki). – Karolina pomogła mi spojrzeć na lokum z innej perspektywy. Pokazała, że wady mogą być zaletami. Świetnie rozplanowała przestrzeń, co było nie lada wyzwaniem – opowiada właścicielka.

Mieszkanie dla rodziny z trójką dzieci

Powierzchnia 56 m2 musiała zostać podzielona tak, żeby każdy z domowników miał swoje miejsce (właściciele to rodzice trzech córek: 15-letniej, 14-letniej i 7-letniej). Najstarsza córka dostała oddzielny pokój, aby skupić się na nauce i twórczości (jest świetną uczennicą, poza tym maluje i pisze). Młodsze siostry dzielą lokum, ale są bardzo żywiołowe i wszędzie ich pełno. Salon został podzielony na strefę wypoczynku i jadalnię. Jedną ze ścian zajęła zabudowa, która wraz ze starym kredensem tworzy aneks kuchenny. To właśnie ta rodzinna pamiątka była punktem wyjścia do stworzenia spójnej aranżacji mieszkania. Rygorystyczna paleta barw – biel, brąz, granat i odrobina złota – stylowo łączy urok przeszłości z nowoczesną prostotą.

Nie przegap: Najpiękniejsze wnętrza mieszkań - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Pokoje dzieci: biel plus granat

W pokoju najstarszej z córek na ścianach „zakwitła” niebieska ostróżka. Oryginalny, celowo niedokończony, kwiatowy motyw pasuje do artystycznej duszy. Dziewczynka pięknie rysuje, ale przyszłość wiąże z karierą chirurga lub genetyka.

W drugim pokoju dla dziewczynek biel dostała do towarzystwa elegancki granat. Największą dekorację wnętrza stanowi wzorzysta tapeta marki York. Łóżko jest bardzo praktyczne – część z szufladami wysuwa się, dzięki czemu powstaje drugie miejsce do spania. Na ścianie w przedpokoju ten sam duet kolorystyczny, tym razem w stylizowanej odsłonie. Przy takich motywach trzeba zwrócić uwagę na staranne ułożenie pasów tapety, aby nie było przesunięcia wzoru (z czym świetnie poradziła sobie firma J&D PROJEKT Dawid Łęcki).

Zobacz też: Modne motywy egzotyczne, czyli wnętrza na lato! >>>

Łazienka pełna wzorów

O projekcie łazienki i wykorzystaniu motywu heksagonów opowiada autorka projektu wnętrzu Karolina Perih-Kamecka: – Na podłodze zastosowałam płytki heksagonalne, które w ostatnim czasie stały się hitem. Występują w bardzo bogatej kolorystyce, rozmaitym wzornictwie, zarówno w niewielkich, jak i bardzo dużych rozmiarach. Można się nimi bawić, układać własne kompozycje, które ożywią wnętrze i nadadzą mu indywidualny charakter. W tej łazience chciałam stworzyć niepowtarzalny „dywan”, układałam wzory i barwy z pewnym zamysłem, jakby malując obraz. Nie ma tu przypadkowości. Gdy decydujemy się na ozdobienie łazienki heksagonami, pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością wzorów – już sam kształt jest dekoracyjny. Takimi płytkami najlepiej pokryć samą podłogę, lub jej fragment, albo wybraną ścianę, na przykład pod prysznicem. Aby podkreślić kształt sześciokątów, warto połączyć je z jednobarwnymi płytkami w większym formacie.

Tapeta we wzory

Autor: Mariusz Bykowski

Tapeta we wzory: jak wybierać?

Moda na wyraziste, odważne desenie na ścianach coraz śmielej wkracza do naszych mieszkań. Wymaga jednak ostrożności i wyczucia. Czym się kierować, dobierając tapetę do wyposażenia wnętrza?

1. Równowaga kolorystyczna. Wzorzysta tapeta lubi grać pierwsze skrzypce, dlatego najlepiej zestawić ją z neutralnymi meblami. Ich linia powinna być nieskomplikowana, a kolor wybrany z palety pojawiającej się na tapecie (najczęściej kolor tła).

2. Zabawa stylem. We wnętrzu urządzonym meblami o prostych formach postaw na tapetę z fantazyjnym wzorem – sprawdzą się zarówno kwiaty, jak i „pałacowe” arabeski. Z kolei przy stylizowanych meblach świetnie będzie wyglądać tapeta nowoczesna, w geometryczne wzory lub oryginalnie zinterpretowane klasyczne desenie, np. kwiaty w jaskrawych kolorach. Zestawienie kontrastujących ze sobą stylów jest bardzo modne we włoskich i francuskich wnętrzach.

3. Spójny efekt. Jeśli decydujesz się na różne wzory w kilku pomieszczeniach, postaw na jedną paletę kolorystyczną.

Miks stylów we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Styl eklektyczny, czyli łączenie wielu inspiracji w jednym mieszkaniu, to świetny sposób na wnętrze w pełni indywidualne. Jeśli szukasz inspiracji w tym obszarze, zajrzyj do naszych galerii zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany