Dekorowanie to ostatni etap urządzania się. Bywa tak samo trudne jak dobieranie materiałów budowanych. W stylu eklektycznym, który teraz możemy obserwować na blogach czy Pinterestcie, ważne jest umiejętne zestawianie rzeczy starych, pamiątek z nowoczesnymi dekoracjami. Styliści wnętrz od lat przekonują, że dobre dekoracje to takie, które spełniają następujące warunki: są dla nas ważne i przywołują dobre skojarzenia, nie są zniszczone i możemy je nadal eksponować, i co ważne, razem z innymi przedmiotami tworzą zgraną kompozycję. Warto również zastanowić się, czy pomysłowe ustawienie zwykłych przedmiotów i dekoracji nie mogłoby w przestrzeni spełnić konkretnej funkcji, np. stworzyć tło dla mebla, odwrócić uwagę od nieurządzonej części pomieszczenia czy po prostu podkreślić styl mieszkania.


Fot. agencjafree/living4media

Mebel vintage jest w cenie

Jednym z aktualnie promowanych trendów do wnętrz jest powrót nie tylko pamiątek, ale także starych mebli, które mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie. Stary mebel w nowczesnym wnętrzu może stanowić dekorację, ale bardzo ważne jest, aby był dobrze dobrany do całej aranżacji.


Materiały prasowe Rex

Jak dobierać dekoracje?

Boisz się, że rzeczy będą wyglądały jak przypadkowy zbiór? Znajdź dla nich wspólny mianownik. Może to być styl, materiał, kolor. Ładunek emocjonalny też ma znaczenie – wybór może wynikać z zachwytu kolorem kamyka. Najbardziej niepozorne bibeloty eksponowane w grupie mogą stworzyć dekoracyjny efekt. Chcesz, aby kolekcja wyglądała na przemyślaną, nadaj jej ramę. Co może nią być? Taca, duża książka jako podstawka, witryna, a nawet wiszące lustro lub obraz. Małe przedmioty z kolei świetnie wyglądają pod szklanymi kloszami.


Fot. agencjafree/living4media

Co warto kupić?

Zacznijmy od rzeczy spokrewnionych z wystrojem naszego mieszkania. Jeżeli jest nowoczesne, warto rozejrzeć się za rzeczami z modernistycznym rodowodem. Lubisz stylowo wykończone meble? Poszukaj klasycznej porcelany. Zestawienia różnych stylistyk są mile widziane, ale wymagają większej wprawy.


Fot. agencjafree/living4media

Gdzie szukać?

Na aukcjach internetowych czy w sklepach online znajdziemy mnóstwo rzeczy w stylu vintage. Od lamp poprzez porcelanę aż po meble. Warto zainteresować się przedmiotami, które są dobrze sfotografowane. Stare rzeczy mają to do siebie, że były u użyciu, więc zanim klikniemy „kupuję”, musimy zobaczyć każdą rysę, uszczerbek czy wypłowienie.