Obie metody doboru drzwi wewnętrznych są dobre. Kolor drzwi wewnętrznych może być taki jak kolor parkietu. Jest to szczególnie efektowne przy ciemnych parkietach z drewna egzotycznego. Drewniane okna są niewątpliwie mocnym elementem wnętrza i wybierając materiał na podłogę czy drzwi wewnętrzne, trzeba brać pod uwagę ich kolor. Nie znaczy to jednak, że drzwi powinny być koniecznie z tego samego gatunku drewna.

Drzwi wewnętrzne: jaki odcień?

Dobierając odcień drzwi wewnętrznych do drewnianych okien, zwróćmy uwagę, że ramy okienne zazwyczaj wydają się ciemniejsze, bo widzimy je pod światło. Tymczasem meble czy drzwi z identycznego drewna widzimy w bezpośrednim oświetleniu, a podłogę oświetloną ostrym światłem z okna czy lampy z odbiciami otoczenia. W tak różnych warunkach to samo drewno wygląda zupełnie inaczej. Biorąc to pod uwagę, można zestawiać różne rodzaje drewna, uważnie dobierając odcienie. Drewno może być w kolorze naturalnym albo podbarwione. Sposób zabezpieczenia (olejowanie,  lakierowanie) znacząco wpływa na kolor. Nawet zastosowanie lakierów bezbarwnych różnych producentów czy innego składu lakieru (akrylowe, poliuretanowe itp.) daje inny odcień drewna.

Drzwi wewnętrzne:na zasadzie kontrastu

Ograniczając się do kolorów powszechnie przyjętych jako naturalne, możemy przyjąć, że dobre są połączenia na zasadzie kontrastu: jasne drewno, takie jak koto, avodire, brzoza, jesion, klon czy jasny dąb, można spokojnie zestawić z drewnem ciemnym, czyli ipe (lapacho), merbau, wenge. Jeżeli natomiast chcemy dobrać odcienie drzwi wewnętrznych jak najbardziej podobne, najbezpieczniej zdecydować się na ten sam gatunek. Może się jednak okazać, że i tak jeden z elementów trzeba będzie podbarwić. Drewno jest bowiem materiałem „żywym” i każdy kawałek może mieć inny kolor oraz usłojenie. Drewno masywne wygląda inaczej niż fornir z tego samego gatunk u. Jeżeli płaszczyzna drzwi lub podłogi ma zróżnicowany kolor (na przykład ze słojami ciemniejszymi i jaśniejszymi), zwykle wśród tych odcieni znajduje się taki, do którego możemy dopasować inny element.