DRZWI WEWNĘTRZNE: jak wybrać dobre drzwi przesuwne RADY EKSPERTA

Drzwi przesuwne będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują za dużo miejsca. Jak wybrać drzwi przesuwne? Przeczytaj porady eksperta jak dobrze wybrać drzwi wewnętrzne.

drzwi przesuwne do pokoju
drzwi przesuwne do pokoju
drzwi przesuwne do pokoju
drzwi przesuwne do pokoju
drzwi przesuwne do pokoju

Drzwi przesuwne wyglądają prawie jak tradycyjne drzwi wewnętrzne, ale po ich otwarciu skrzydło zasłania część ściany. W skład kompletu drzwi przesuwnych, oprócz samych skrzydeł drzwiowych, wchodzą: prowadnica, wózki z kółkami oraz elementy blokujące i zapewniające stabilność drzwi.

Drzwi przesuwne naścienne

Skrzydło drzwi wewnętrznych - przesuwnych wykonane jest z drewna, płyty wiórowej lub PVC. Może ono być pełne lub przeszklone dowolnym rodzajem szyby. Jako drzwi przesuwne można zamontować praktycznie każde skrzydło dostępne na rynku. Produkowane są także drzwi z tafli szkła hartowanego grubości 8 do 10 mm – bez ram usztywniających. Wykonuje się je ze szkła bezpiecznego, które po uderzeniu rozpada się na bardzo drobne kawałki. Szyba z takiego szkła może być przezroczysta, matowa, z ornamentami lub odbijająca promienie słoneczne. Skrzydła drzwi wewnętrznych - przesuwnych są dostępne w różnych wymiarach. Można też zamówić drzwi o nietypowych wymiarach. Prowadnica najczęściej jest stalowa lub aluminiowa. Stalowa jest dużo tańsza, ale drzwi przesuwają się po niej o wiele głośniej. Im dłużej drzwi są używane, tym wyraźniejsza jest ta uciążliwość. Typowe prowadnice mają szerokość około 6 cm. Dostępne są także specjalne – cieńsze i lżejsze – 4-centymetrowe prowadnice do drzwi dwuskrzydłowych. Długość prowadnicy zależy od szerokości otworu i liczby skrzydeł drzwiowych. Jeżeli drzwi są jednoskrzydłowe, to prowadnica musi być kilka lub kilkanaście centymetrów dłuższa niż podwójna szerokość skrzydła, by można było odsłonić cały otwór. Prowadnica drzwi dwuskrzydłowych nie może być krótsza niż szerokość czterech skrzydeł. Skrzydło drzwiowe zawiesza się na wózkach (z dwoma lub czterema kółkami) umieszczonych w prowadnicy. Wykonane są one ze stali (niepowlekanej lub pokrytej teflonem) albo z tworzywa sztucznego, na przykład z twardego nylonu. Wielu producentów oferuje wózki z łożyskami, dzięki którym przesuwanie skrzydeł jest znacznie łatwiejsze. Wózki z łożyskiem igiełkowym (systemem walców) i kółkami na trzpieniu teflonowym przesuwają się lekko i cicho.

Wybierając system jezdny do drzwi przesuwnych, należy uwzględnić:

  • miejsce ich wbudowania: wnęka, garderoba, przejście pomiędzy pomieszczeniami lub czy będą drzwiami na taras;
  • typ drzwi: przesuwne czy składane;
  • sposób mocowania prowadnicy: do ściany, sufitu bądź nadproża;
  • szerokość otworu i długość prowadnicy;
  • wymiary drzwi;
  • liczbę skrzydeł i ciężar każdego z nich.

Montaż drzwi przesuwnych naściennych INSTRUKCJA WIDEO

Drzwi wewnętrzne przesuwne chowane w ścianie

Warto o nich pomyśleć już podczas budowy domu, ponieważ otwierane wsuwają się do środka ściany, umożliwiając całkowite wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu. Często montuje się je w ścianach działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Podczas wznoszenia ściany umieszcza się w niej prowadnicę.

Dostępne są też gotowe systemy chowanych w ścianie drzwi wewnętrznych przesuwnych. W ścianie montuje się tzw. kasetę, w którą wsuwają się drzwi, dlatego grubość ściany powinna wynosić co najmniej 10 cm. Kasety produkuje się z ocynkowanej blachy i aluminium, specjalną techniką bez zgrzewu, dzięki czemu nie korodują.

Czytaj też: Kupujemy drzwi. Porady wnętrzarskie

Można je montować zarówno w ścianie działowej z płyt gipsowo-kartonowych, jak i murowanej (istniejącej lub wznoszonej). Skrzydło przesuwa się wzdłuż górnej prowadnicy aluminiowej najczęściej na wózkach nylonowych z kółkami teflonowymi. Do systemu drzwi chowanych w ścianę nadaje się każde skrzydło drzwiowe.

W drzwiach jednoskrzydłowych można zamontować taki system, dzięki któremu po otwarciu automatycznie się zamykają. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Można też regulować głębokość chowania drzwi w ścianie. Drzwi mogą całkowicie wjeżdżać w kasetę ukrytą w ścianie lub otwierać się na ustaloną szerokość. W szerszym otworze drzwiowym (nawet do 2 m) można zamontować dwa skrzydła. Możliwe jest połączenie obu skrzydeł tak, że przesuwając jedno skrzydło, jednocześnie poruszamy drugie.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 3948
Drzwi wewnętrzne: jak dopasować drzwi do wnętrza?
camera

Drzwi wewnętrzne: jak dopasować drzwi do wnętrza?

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Elżbieta Szmigiera (tekst) Zdjęcia: Serwis prasowy firmy, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY