Sklejka i fornir mają ze sobą wiele wspólnego. Sklejka to spojone pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze arkusze fornirów o grubości od 0,8 do 1,5 mm. Z kolei fornir dekoracyjny pozyskiwany jest poprzez skrawanie z drzew okleinówek i ich łączenie. Fornir zazwyczaj może mieć grubość od 0,4 do 1,5 mm. Najczęściej jest on naklejany na płytę drewnopochodną lub na sklejkę. Oba elementy stanowią ważny element ponieważ pozwalają na wykończenie dużych płaszczyzn  bez konieczności łączenia, które jest nieuniknione w przypadku litego drewna.

Jakie są rodzaje forniru?

Wyróżniamy dwa garunki forniru: naturalny i modyfikowany. Fornir naturalny dzięki zachowaniu kolejności okleinówek podczas łączenia zachowuje swój naturalny kolor. Rysunek słojów ma swoją ciągłość, co powoduje, że staje się niemal nierozpoznawalny od litego drewna. Do najpopularniejszych fornirów należą: bukowe, jaworowe, brzozowe, klonowe i oczywiście dębowe. Dużą popularnością cieszą się również forniry z drzew egzotycznych. I tu możemy wymienić między innymi: irokko, tek, wenge czy zebrano. Z kolei fornir modyfikowany powstaje za sprawą sklejenia kulkuset warstw naturalnego forniru i pocięcia go, w taki sposób aby powstał równoległy rysunek słojów. Fornir modyfikowany jest odporniejszy na uszkodzenia od naturalnego. Oba rodzaje forniru po lakierowaniu mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące. Naturalne forniry mogą mieć wzory prostopadłe, fladrowe lub pawie oczka, a forniry modyfikowane mają zazwyczaj paski, różniące się szerokością.

Jakie są odmiany sklejki?

Sklejka może występować w różnych odmianach. Wyróżniamy: liściastą, iglastą, liściasto-iglastą i z drewna egzotycznego. Sklejka liściasta ma lepsze parametry od iglastej. Jednak ta druga jest też bardziej usłojona z czym musimy się liczyć podczas aranżacji wnętrza. Sklejka liściasta najczęściej powstaje z drzewa brzozowego i bukowego, a iglasta z sosny lub świerku.

Do jakich pomieszczeń pasuje sklejka i fornir?

Sklejką lub fornirem możemy wykończyć wybraną przez nas powierzchię. Sklejka lub fornir mogą pojawić się w salonie na ścianie z telewizorem jako element dekoracyjny, odpowiednio zabezpieczone będą oryginalnym wykończenień przestrzeni między szafkami w kuchni lub tłem dla wieszaka w przedpokoju. Warto jednak pamiętać, że trzeba dostosować ich rodzaj do warunków panujących w pomieszczeniu. Tam gdzie panuje wilgoć powinna pojawić się sklejka woodoodporna lub bakelitowe płyty MDF.

Ceny sklejki i forniru

Ceny sklejki suchotrwałej rozpoczynają się już od 29,59 do 112,00 zł za m. kw., a wodoodpornej wahają się między 75,00 a 200,00 zł za m.kw. Ceny płyt wiórowych fornirowanych za m.kw. to koszt między 82,00 zł, a 195,60 zł. Z kolei ceny płyt MDF fornirowanych rozpoczynają się od 358,00 zł za m.kw. do nawet 442,00 zł.