Drewniany dom w górach: góralskie wnętrza pełne uroku

2015-11-13 14:53

Góralska chata tętni życiem przez cały rok. Wnętrza domu to drewno i styl nawiązujący do architektury regionu. Drewniany dom ciągle ewoluuje i dojrzewa. Podłogi, ściany, meble i dodatki ze świerkowego i sosnowego drewna nie dość, że pięknie pachną, to jeszcze żyją swoim życiem. Skrzypi podłoga albo stopień na schodach, innym razem rozkołysze się noga od stołu.

Spis treści

  1. Drewniany dom: wnętrza aranżacja
  2. Jak dbać o nielakierowane drewno

Od początku było jasne, że dom będzie drewniany, by nawiązać do architektury góralskiej. Projektem drewnianego domu zajął się Jan Karpiel Bułecka, wszechstronny artysta krzewiący kulturę podhalańską. Dom powstał szybko i bez żadnych komplikacji. Wnętrza domu funkcjonalnie podzielono i rozplanowano. Na parterze znalazły się salon, przestronna kuchnia z jadalnią, pokój i dwie łazienki. Na piętrze zaaranżowano sypialnię gospodarza i dodatkowe gościnne pokoje. Już w trakcie budowy na działce stanęła szopa, w której powstawały drewniane meble. Wysiłek opłacał się – dziś w drewnianym domu nie ma praktycznie żadnych mebli z tzw. sieciówek. Część sprzętów i dodatków właściciel kupił okazyjnie od lokalnych górali, dla których wiekowe rzeczy nie miały wartości, inne wypatrzył na targach staroci. Wnętrze domu ma teraz rustykalny, przytulny klimat. Meble są sosnowe lub z drewna świerkowego.

Drewniany dom: wnętrza aranżacja

Wnętrza domu zostały podzielone w sposób tradycyjny i wygodny. Na parterze znajduje się część dzienna. Pokój dzienny w drewnianym, góralskim domu usytuowany jest dwa stopnie powyżej kuchni. Jeśli jest taka potrzeba, pomieszczenia można przedzielić przesuwanymi drzwiami. Obok kominka oryginalne strome schodki, które prowadzą do sypialni na piętrze. Kiedy dom jest pełen gości, gospodarz odstępuje ją i przenosi się do pomieszczenia nad kuchnią.

Zobacz też: wnętrza domów GALERIE zdjęć >>>

Żeliwny kominek rozprowadza po domu dodatkowe ciepło (poza tradycyjnym centralnym ogrzewaniem), ale przede wszystkim tworzy ciepły klimat w górlaskiej chacie. Podczas mrozów goście lubią sobie rozgrzać ręce, dotykając ciepłych kamieni obudowy. Tutaj również właściciel suszy swój wysokogórski ekwipunek. Latem taras staje się przedłużeniem pokoju dziennego. To idealne miejsce na wypicie pierwszej porannej kawy w promieniach słońca.

Zobacz też: wnętrza z elementami góralskim PIĘKNE mieszkanie >>>

Kuchnia w drewnianym domu miała być duża i funkcjonalna. Strona estetyczna była sprawą drugorzędną. Świerkowy stół i ławy zachęcają do wspólnych posiłków. Uwagę w wystroju kuchni przykuwa podłoga pokryta mieszanką różnych kamieni (m.in. granit, bazalt, piaskowiec, marmur), które za bardzo atrakcyjną cenę zostały kupione u kamieniarza.

Jak dbać o nielakierowane drewno

Gospodarz zdradza nam kilka sposobów jak pielęgnować nielakierowane meble drewniane oraz podłogę.

Do polerowania drewnianych mebli idealnie sprawdza się mikstura z oleju wymieszanego z sokiem z cytryny. Trzeba ją wetrzeć w powierzchnię drewna, chwilę odczekać, a potem przetrzeć powierzchnię suchą ścierką.

Drewno nabiera ładnego koloru i blasku, zachowuje się jak politurowane, gdy jest konserwowane wywarem z czarnej herbaty. Wcześniej przeczyść je wodą z dodatkiem octu.

Drewnianą podłogę dwa razy do roku można umyć mydlaną wodą, potem przecieramy do sucha, a następnie pastujemy lub można ją naoliwić specjalnymi preparatami do podłóg. Uwaga: drewno nie lubi piasku, które powoduje na jego powierzchni mikrouszkodzenia. Przy wejściu do domu połóż więc koniecznie chodnik albo solidną wycieraczkę i często zamiataj!

Zobacz też: renowacja mebli >>>