Dom inteligentny, czyli spójny system dowodzenia sprzętami domowymi

2019-08-20 13:56

Chcesz móc spojrzeć na komórkę, by upewnić się, że zamknąłeś drzwi wejściowe? Marzysz o tym, by każdego ranka budził cię zapach gorącej kawy? A może chcesz, aby rolety w oknach zamykały się automatycznie u progu seansu filmowego? To nie science fiction, a teraźniejszość, jaką oferuje dom inteligentny. Jest to system dowodzenia sprzętami domowymi – od drobnego AGD po bramę garażową. Funkcjami wszystkich urządzeń możesz zarządzać z poziomu telefonu, a nawet zegarka. Sprawdź, czym jest dom inteligentny i jak uczynić swój własny dom bardziej smart.

Dom inteligentny. Spójny system dowodzenia sprzętami domowymi
Autor: metamorworks/Getty Images Pod hasłem „dom inteligentny”, „smart home”, „internet rzeczy” czy „IoT” rozumiemy systemy kontroli nad rozwiązaniami domowymi, najczęściej wykorzystujące elementy automatyzacji. System może być bardzo rozbudowany i integrować dowolnie szeroki zestaw urządzeń domowych.

Spis treści

  1. Czym jest dom inteligentny?
  2. Czy smart home można stworzyć tylko podczas budowy lub remontu domu?
  3. Na co zwrócić uwagę, tworząc dom inteligentny?
  4. Największe zalety systemu smart home
  5. Dom inteligentny to nie przyszłość, to teraźniejszość

Czym jest dom inteligentny?

Pod hasłem „Dom Inteligentny”, „SmartHome”, „Internet Rzeczy”, „IoT” rozumiemy systemy kontroli nad urządzeniami i sprzętami domowymi, najczęściej z elementami automatyzacji. System może być bardzo rozbudowany i integrować dowolny zespół elementów takich jak nawodnienie ogrodu, oświetlenie elewacji budynku, gniazdka elektryczne w domu, oświetlenie w domu, sprzęty AGD, RTV, alarm i monitoring.

..  Smart home. Sterowanie oświetleniem, osłonami okiennymi i ogrzewaniem >>>

Najczęściej jednak decydujemy się na wybór tylko kilku z tych przykładowych elementów. Obecnie przygodę z domem inteligentnym możemy zacząć od pojedynczych gniazdek i kilku żarówek. System domu inteligentnego powinien opierać się na jednej platformie, w której można sterować wszystkimi tymi elementami oraz automatyzować niektóre procesy. Na przykład tak, by rolety w domu opuszczały się w momencie, gdy ostatnia osoba wyjdzie z domu albo światła w ogrodzie zapalały się 15 minut przed zachodem słońca. Dom inteligentny powinien informować nas też o wszelkich anomaliach, takich jak pojawienie się kogoś w ogrodzie, wyciek wody w łazience czy nagły spadek temperatury w mieszkaniu zimą.

Czy smart home można stworzyć tylko podczas budowy lub remontu domu?

Jeszcze kilka lat temu dom inteligentny kojarzył się z luksusowymi rezydencjami. Ograniczeniem były po pierwsze wysokie koszty, po drugie technologia  wówczas wyłącznie przewodowa, co wymuszało instalację na etapie budowy domu lub w trakcie gruntownego remontu. Obecnie sytuacja znacząco się zmieniła, głównie za sprawą rozwoju systemów bezprzewodowych, w których integracja rozmaitych urządzeń i sprzętów domowych nie wymaga rozciągania kabli.

Poziom inteligencji własnego domu możemy jednak podnieść w każdej chwili, bez tworzenia prawdziwego systemu domu inteligentnego, za to wykorzystując sprzęty i urządzenia z niezależnymi modułami smart. Wystarczy wymienić żarówki, zamontować dedykowane „inteligentne przejściówki” (wall plugs) w gniazdkach, czy skorzystać ze smart sprzętów. W momencie, gdy chcemy mieć typowy smart gniazdka czy przełączniki oświetlenia możemy zrobić to sami lub z pomocą specjalistów, a całość ogranicza się jedynie do ingerencji w konkretną puszkę elektryczną i trwa raptem kilka minut. Proces konfiguracji tych elementów jest prosty i intuicyjny. Jeśli radzimy sobie z obsługą smartfona, to bez problemu poradzimy sobie także z obsługą inteligentnych urządzeń.

..  Kolumny aktywne – jakie mają właściwości? >>>

..  Telewizor z WiFi – jak działa, co wybrać? >>>

Należy jedynie tak dobierać sprzęty, aby zarządzanie nimi wymagało zainstalowania jednej, maksymalnie dwóch aplikacji. Istotą systemów domu inteligentnego jest integracja urządzeń, tak by można było nimi zarządzać w prosty sposób – w jednym miejscu. Namiastka tego rozwiązania, bazująca na niezależnych modułach smart, nie powinna stać w sprzeczności z tym ideałem. 10 aplikacji służących do zarządzania z komórki pracą 10 różnych urządzeń nie będzie miała wiele wspólnego ani z domem inteligentnym, ani przede wszystkim z naszą wygodą.

Na co zwrócić uwagę, tworząc dom inteligentny?

Jeśli zapragniemy mieć dom inteligentny, to naszą przygodę możemy rozpocząć już za parę godzin  wybierając się do sklepu czy zamawiając akcesoria przez internet. Pierwszy sprzęt uruchomimy szybko. Warto jednak zabrać się do tego pomysłu w sposób przemyślany i nieco zaplanowany. Przede wszystkim zastanówmy się, co chcemy osiągnąć i w czym ten inteligentny sprzęt nam pomoże. Nie liczmy na bezpośrednie oszczędności z użytkowania inteligentnego domu przynajmniej w znanej perspektywie czasu. Rozwiązania smart home pozwalają kontrolować zużycie energii elektrycznej, zapobiegać pewnym stratom, ale same w sobie kosztują więcej niż tradycyjne. Są za to inwestycją w naszą wygodę.

Drugą rzeczą, nad którą musimy się zastanowić, to właśnie kwestia komfortu. Czy naprawdę ekspres do kawy z Wi-Fi ma u nas w domu sens, czy będzie to jedynie gadżet? Czy potrzebujemy sterowania oświetleniem w każdym pokoju z poziomu smartfona, czy wystarczy wprowadzić je w kilku newralgicznych miejscach? Zresztą sterowanie z telefonu zawsze będzie wolniejsze od podejścia do przełącznika. Natomiast automatyzacja czy sterowanie głosowe są dodatkowymi atutami i rzeczywiście mogą okazać się w pewnych sytuacjach pomocne.

..  IFA 2019. Nowości w świecie telewizorów >>>

..  Jaki powerbank kupić? Na co zwrócić uwagę? >>>

Bardzo ważny jest jednak sam wybór systemu. Rozwiązań na rynku jest bardzo dużo, musimy dobrać te najbardziej optymalne dla nas. To właśnie wybór systemu jest istotny, ponieważ jego zmiana w przyszłości oznaczać będzie duże koszty. Natomiast na początku można budować inteligentny dom etapami, ale w ramach jednego standardu. Jeśli wszyscy domownicy mają sprzęt Apple, powinnyśmy wybrać standard inteligentnego domu opartego o HomeKit. W innych przypadkach możemy rozważać różne rozwiązania, na przykład technologię Z-Wave i system Fibaro.

Jeśli jesteśmy na etapie budowy i jednak interesuje nas rozwiązanie przewodowe, sięgnijmy po stabilne i wciąż rozwijane systemy oparte na standardzie KNX. Obecne w Polsce od ponad 20 lat, a na świecie jeszcze dłużej, dają gwarancję, że bez zakłóceń będzie można na nich bazować przez kolejne dekady – jedynie modernizując domową sieć, tzn. dodając lub wymieniając wybrane moduły czy urządzenia.

Największe zalety systemu smart home

Zatem jaka jest największa zaleta inteligentnego domu? Kontrola oraz automatyzacja. To właśnie te dwie cechy sprawiają, że warto zainteresować się domem inteligentnym.

Kontrola oznacza możliwość sprawdzenia tego, co dzieje się w domu nawet wówczas, gdy będziemy setki kilometrów dalej. Sięgnąwszy po smartfona, możemy otworzyć drzwi kurierowi albo sprawdzić, czy wyszła już sprzątaczka. Zgasić światła. Przyjąć informację o wycieku wody lub ulatniającym się gazie i błyskawicznie wezwać pomoc. Monitorować zużycie energii i wiele więcej. System domu inteligentnego pozwala też sterować poszczególnymi modułami za pomocą głosu dzięki głośnikom Wi-Fi z asystentem głosowym.

Drugim atutem jest automatyzacja – możemy np. zaprogramować rolety tak, by w sypialni otwierały się do połowy o 7 rano, aby słońce delikatnie nas budziło, a chwilę później uruchomił się ekspres do kawy. Możemy zsynchronizować odtwarzacz płyt blu-ray i telewizor z resztą naszego domu, tak aby po włączeniu filmu zasłony w salonie się zsunęły, a światło po 2 minutach zgasło. Ustawić też można sceny symulujące naszą obecność w domu podczas chwilowej nieobecności w domu albo na czas urlopu.

Dom inteligentny to nie przyszłość, to teraźniejszość

Warto zwrócić uwagę, że dom inteligentny to nie są rozwiązania zarezerwowane tylko dla prestiżowych apartamentów i luksusowych rezydencji. Dzięki łatwości montażu i coraz to niższym cenom, każdy może zacząć przygodę z inteligentnym domem. Nie jest to też kwestia przyszłości; można je mieć już teraz i dosłownie w ciągu kilku chwil cieszyć się nim w swoim mieszkaniu.