Agnieszka i Radosław Wanago zbudowali dom w cenie mieszkania, nieznacznie tylko przekraczając założony budżet. Z pewnością sytuację znacznie ułatwił im fakt, że oboje są z zawodu architektami. W 85-metrowym domu znalazł się duży salon z jadalnią, kuchnia, pokój dla dzieci, sypialnia. Architekci zakładali, że uda im się wybudować dom za 100 tyś. zł, ostatecznie była to kwota 145 tyś. zł za stan deweloperski. Cena działki to 120 tyś. zł. Dom został zaprojektowany w taki sposób, że jest możliwość jego rozbudowy. Jeśli właściciele zdecydują, że potrzeba im większa przestrzeń dom można powiększyć o dodatkowe pokoje dla dzieci czy sypialnie. Jak się okazuje jest możliwe wybudowanie domu w cenie mieszkania.

Dzień Dobry TVN/x-news

O tym, co się bardziej opłaca - własny dom czy mieszkanie - i czym kierujemy się podczas decyzji mówił dziennikarz ekonomiczny Paweł Blajer. Oprócz kwestii finansowych ważne są również inne względy. Decydując się na wybudowanie czy zakup domu musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi obowiązkami, które mieszkając w bloku załatwia za nas administracja lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli chcemy mieć komfort tego, że wszelkie sprawy załatwia za nas dział administracji wtedy lepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania w bloku, z kolei jeśli to my chcemy o wszystkim decydować, wiedząc, że przysporzy nam to dodatkowych obowiązków, lepszym rozwiązaniem jest mieszkanie w domu.

Dzień Dobry TVN/x-news

Podczas podejmowania decyzji o zakupie domu lub mieszkania warto wiąć pod uwagę również aspekt społeczny i nasze własne potrzeby. Czy potrzebujemy ciszy i spokoju, o które w mieście znacznie trudniej? Czy budując dom za miastem jesteśmy w stanie codziennie dojeżdżać do pracy? Czy planujemy powiększenie rodziny? Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na decyzję o zakupie mieszkania czy budowie domu. Jak mówi prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog, wyraźnie widoczna jest tendencja wyjazdów z dużego miasta i zakupu domu przez ludzi w średnim wieku, którzy zaczynają szukać większej stabilizacji i domek z działką pod miastem okazuje się doskonałym rozwiązaniem. Z kolei młodzi ludzie na początku swojej kariery znacznie chętniej mieszkają w mieście, kupując kawalerki, dwu- lub trzypokojowe mieszkania.

Dzień Dobry TVN/x-news