Grzejniki niegdyś maskowane i ukrywane, dziś stanowią ciekawy element wyposażenia wnętrz. Dizajnerskie formy grzejników przyciagają wzrok, ale nie zapominajmy o ich podstawowej funkcji - ogrzewaniu. Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik wybrać, przeczytaj nasze podpowiedzi.

Grzejniki: jaka moc?

Z mieszkań zbudowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii ciepło nie ucieka – dlatego grzejniki mogą mieć mniejszą moc (na ogrzanie 1 m2 w mieszkaniu o standardowej wysokości potrzeba 70-80 W), w starym budownictwie – ta sama powierzchnia może  potrzebować dwa razy mocniejszego grzejnika. Producenci na ogół dysponują tabelami do przeliczania mocy grzejników.

Grzejniki: temperatura i ciśnienie

Trzeba pamiętać, ze producenci podają moc grzejników dla konkretnych temperatur wody zasilającej (np. 70, 65, 40°C). Należy to wziąć pod uwagę przed wydaniem pieniędzy i dowiedzieć się (np. u administratora, a w przypadku domu jednorodzinnego – wyszperać te informacje z dokumentacji budynku), jak gorąca woda płynie w rurach. Kolejnym ważnym parametrem jest wytrzymałość na ciśnienie. Nowe grzejniki powinny mieć wydajnośćmaksymalnie zbliżoną do podanej dla warunków konkretnego budynku, a odporność na ciśnienie i temperaturę nie mogą być wartościami niższymi.

Grzejniki: koszty eksploatacji

Grzejniki żeliwne mają dużą pojemność, jednakże niskie koszty zakupu nie niwelują wysokich kosztów eksploatacji. Modele z niższą pojemnością i te dekoracyjne, mogą być droższe w zakupie, ale koszty użytkowania są tańsze. A to dzięki materiałom, które wykorzystano w budowie grzejnika.