W Polsce przeprowadzono pierwsze badanie pokazujące, które pomieszczenia najchętniej upiększamy, jakie przedmioty lubimy stosować w dekoracji wnętrz. Badanie przeprowadziła Katrzyna Janus ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

W ramach badania sprawdzano, z czego wynikają różnice w potrzebie dekorowania wnętrz własnymi zdjęciami, pamiątkami z podróży czy dyplomami.

Dekoracja wnętrz a płeć

Otóż okazuje się, że kobiety częściej nadają osobisty charakter wnętrzom niż mężczyźni i używają w tym celu większej liczby przedmiotów. Najczęściej upiększają pokój dzienny, a najrzadziej kuchnię. Co ciekawe, wraz z wiekiem wzrasta chęć personalizacji sypialni, ponieważ większa jest potrzeba intymności i przywiązania.

Jakimi przedmiotami się otaczamy? Najczęściej są to rzeczy osobiste, świadczące o relacjach z bliskimi. Im jesteśmy starsi tym zmniejsza się skłonność do pokazywania przedmiotów świadczących o relacjach osobistych z innymi, a zwiększa tendencja do autoprezentacji.

Dekoracja wnętrz: nie tylko u siebie

Jak się okazuje, potrzeba dekorowania pamiątkami własnego „M” nie zależy od tego czy jesteśmy właścicielami czy tylko lokatorami, ani jak długo mieszkamy w danym miejscu. Osoby wynajmujące czy mieszkające od niedawna, podobnie jak właściciele również nie zwlekają i zaznaczają, że nowe miejsce do nich przynależy.

źródło materiały prasowe