Czy mieszkanie w starej kamienicy jest dla każdego? Wady i zalety mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w starej kamienicy to przywilej czy problemy? Na pewno mieszkanie w kamienicy nie jest dla każdego. Ale jeśli lubimy styl eklektyczny, mieszkanie w centrum miasta, a duch wnętrza jest ważniejszy niż codzienne niedogodności, mieszkanie w kamienicy może stać się naszym miejscem na ziemi.

Aranżacja salonu z kuchnią w starej kamienicy
Aranzacja stylowej kuchni w starej kamienicy
Oryginalna cegła na ścianie w starej kamienicy
Stylowe wnętrza w kamienicy
Aranżacja wnętrz z cegłą w kamienicy

Mieszkanie w starej kamienicy jest zupełnie czymś innym niż mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu. Mimo, że obecnie standard wyposażenia i wykończenia nowoczesnych budynków i starych kamienic jest bardzo często porównywalny, jednak atmosfera budynków jest zupełnie inna. Kamienice z założenia były budowane w centrach miast dla wyższej klasy społecznej. Mieszkania zazwyczaj miały dwa wejścia: reprezentacyjne i kuchenne. Po wojnie jednak mieszkania w kamienicach bardzo straciły na wartości. Zamieszkiwali je niezbyt majętni ludzie. Jedno mieszkanie było często dzielone na dwa mniejsze – każde miało swoje wejście, część mieszkań była jednak bez bieżącej wody, czyli bez kuchni i łazienki – te były organizowane w pomieszczeniu dostępnym z podwórza. O mieszkania nikt nie dbał, całe budynki były własnością komunalną, niezadbaną i rzadko remontowaną.

Więcej: aranżacja wnętrz w przedwojennej kamienicy

Stąd do niedawna słaba opinia o mieszkaniach w kamienicach, kojarząca się raczej z trudnościami i niedogodnościami niż prestiżem. Teraz, kiedy w większości kamienic został uregulowany stosunek własności wiele się zmieniło. Nowi właściciele gruntownie remontują całe budynki, a wysokie ceny mieszkań i czynsze pozwalają na mieszkanie w nich nielicznym.

Na co trzeba zwracać uwagę kupując mieszkanie w starej kamienicy?

To zależy od tego czy kamienica jest wyremontowana czy nie i kto jest jej właścicielem. Jeśli kamienica jest wyremontowana można się wprowadzać  jak do nowego mieszkania w stanie developerskim. Oczywiście, zabytkowa kamienica  podlega nadzorowi konserwatora zabytków i wszelkie zmiany trzeba z nim uzgadniać. Idealnie też jeśli jest jeden właściciel kamienicy. Jeśli budynek jest komunalny czeka nas długa droga urzędowa. Kiedy kamienica nie jest gruntownie wyremontowana musimy przygotować się na duże wydatki, czasem trudne uzgodnienia z konserwatorem zabytków i wykonawcami oraz nie spieszyć się z przeprowadzką. W nieremontowanej, przedwojennej kamienicy możemy natrafić na dziwne niespodzianki. To, że parkiet trzeszczy nikogo chyba nie powinno specjalnie dziwić. Jest to jednak w miarę proste do naprawy. To, że tynk może odpadać ze ścian, też nie powinno dziwić. Czasem zdarza się, że podczas wiercenia otworu w ścianie, pod obraz lub telewizor, odpadnie tynk z całej ściany… Ale jeśli hak na którym wisi żyrandol jest rurą od oświetlenia gazowego, w dodatku  jest na niej przebicie elektryczne, możemy się naprawdę zdziwić. Jeśli nie są wymienione instalacje elektryczna i hydrauliczna, nie będą pasowały nowoczesne urządzenia. Wtedy nie ma co się zastanawiać, po prostu trzeba je wymienić. Czasem w starych kamienicach zdarzają sie jeszcze skrzynkowe okna, częściowo otwierane do środka i na zewnątrz. Skrzynkowe okna są wyjątkowo piękne, wyposażone w stylowe mosiężne okucia, jednak ich mycie (szczególnie skrzydeł otwieranych na zewnątrz) jest trudną i raczej niebezpieczną czynnością. To jeszcze nie wszystko. Okna niektórych mieszkań wychodzą tylko na podwórze w studni, wtedy bywa w nich naprawdę ciemno. Kupując mieszkanie w nieremontowanej kamienicy nie spodziewajmy się garażu podziemnego. Na szczęście w wielu kamienicach w centrach miast uzbrojenie terenu pod budynkiem pozwoliło na zorganizowanie garażu podziemnego. Chyba już ostatnia niedogodnością związaną z mieszkaniem w starej kamienicy może być brak windy. Były w nią zazwyczaj wyposażone reprezentacyjne klatki schodowe, reszta nie. Teraz jednak nowi właściciele kamienic, nawet kosztem wielkości poszczególnych pomieszczeń budują szyby windowe w pionach przyległych do klatek schodowych. Tak więc kupno mieszkania w nieremontowanej gruntownie kamienicy staje się naprawdę wyzwaniem. Powinniśmy zatrudnić projektanta wnętrz współpracującego z konserwatorem zabytków oraz wyspecjalizowaną ekipę z potrzebnymi uprawnieniami.

Zalety mieszkania w starej kamienicy

Kamienice zawsze były budowane w centrach miast, wzdłuż głównych ulic, dla wyższej klasy społecznej. Mieszkania charakteryzowały się wygodnym rozplanowaniem odpowiednio dużych i wysokich pomieszczeń, proporcjonalnie wysokimi oknami. Ściany i sufity były zdobione gzymsami i wysokimi cokołami, a posadzki często misternie układanymi drewnianymi mozaikami. Kuchnia zazwyczaj umieszczana była przy gospodarczym wejściu, z dala od salonu. Gwarantowało to nie przenikanie zapachów z gotowania do salonu i sypialni. Obecnie, ze względu na ogromne tempo życia i coraz bardziej efektywne sprzęty AGD, lubimy łączyć salon z kuchnią. Nawet w przedwojennych kamienicach. Zresztą mieszkając w kamienicy, jesteśmy w centrum miasta. Mamy w zasięgu ręki mnóstwo restauracji i miejsc, w których możemy zjeść ciepły posiłek. Przy kuchniach czasem pojawiają się osobne pomieszczenia spiżarnie lub chociaż tak zwane zimne szafki, umieszczone pod oknem, pełniły funkcje dzisiejszej lodówki.

Więcej: współpraca z architektem wnętrz

Zwolennicy zdrowego trybu życia zwracają także uwagę na to, że kamienice były budowane z cegły, często  zresztą teraz korzystając z jej niewątpliwej urody, projektując wnętrza pozbywają się tynku z niektórych ścian. Wyjątkowa wysokość pomieszczeń, często ponad metr więcej niż wynosi wysokość przeciętnego współczesnego mieszkania sprawia, że wnętrza wydaja się większe niż są w rzeczywistości i jest w nich znacznie więcej powietrza. Nie musimy się jednak martwić o ogrzewanie. Grube mury stanowią doskonałą izolację przed chłodem i  przed upałem. Wartością dodaną mieszkań w kamienicy są zachowane (niestety nie wszędzie) oryginalne drewniane posadzki, sztukaterie i oryginalne płytki cementowe.

Projekt wnętrz mieszkania w starej kamienicy

Aranżując wnętrza w starej kamienicy warto zatrudnić doświadczonego architekta wnętrz z uprawnieniami konserwatorskimi lub współpracującego z konserwatorem zabytków. Architekt przygotowując projekt wnętrz będzie wiedział co możemy zmienić, a czego absolutnie nie powinniśmy ruszać. Często okazuje się bowiem, że piec kaflowy jest zabytkiem i mimo, że z niego nie korzystamy musi pozostać. I słusznie. Później okazuje się, że piec staje się wyjątkową ozdobą aranżacji mieszkania w centrum miasta! Czasem można przerobić piec na kominek. Wiedza  i umiejętności architekta wnętrz przydadzą się także przy wymianie okien czy odnawianiu oryginalnej sztukaterii. Projekt wnętrz pozwoli nam także w ciekawy sposób połączyć przeszłość z nowoczesnością. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy nie musi być przecież urządzone w jedynie słuszny sposób, zgodnie ze stylistycznymi wytycznymi sprzed wojny. Wyjątkowo ciekawie wychodzą aranżacje wnętrz mieszkań w kamienicach w stylu eklektycznym. Zachowana i odnowiona stara substancja staje się znakomitym tłem dla nowoczesnych mebli i oświetlenia. Ważne by zachować właściwe proporcje.

Więcej: salon z kuchnią w stylu eklektycznym w kamienicy

 

Jadalnia na tle domowej biblioteki
camera

Poddasze w sopockiej kamienicy: do pracy i do mieszkania

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, materiały prasowe, Anna Orłowska, Marcin Czechowicz, Aleksandra Laska, Mateusz Lipiński

POLECANE ARTYKUŁY