Czarny kolor we wnętrzu to niezwykle trudny materiał do opracowania. Jednocześnie potrafi niezwykle efektownie podkreślić charakter i styl przestrzeni. Jego stosowanie wymaga przemyślanych decyzji i świadomych dekoracji. Skąd czerpać inspiracje do stosowania czarnego koloru we wnętrzu?

Czarny kolor we wnętrzu: inspiracje ekskluzywnym stylem art deco

Kwintesencją szyku, elegancji  i ekskluzywnego charakteru jest powracający co jakiś czas we  współczesnych inspiracjach stylizacji wnętrz styl art deco. Czarne, hebanowe meble wykończone złoconymi metalowymi nóżkami, czy materiałowe abażury w czerni z miedzianym lub złoconym wnętrzem rozpraszającym światło żarówki to elementy charakterystyczne dla współczesnej interpretacji tego stylu. Stylizowane gniazdka i włączniki światła w ceramicznej oprawierównież nadają szyku wnętrzom inspirowanym stylem art deco. Wszelkie dekoracje kryształami bądź motywami pryzmatycznymi znakomicie dopełnią całości wpisując się w ezoteryczny trend z ówczesnej epoki. Ciekawym zabiegiem będzie również pomalowanie wybranego fragmentu ściany na kolor czarny: ustawiając na niej charakterystyczną etażerkę z ekspozycją stylowego szkła, bądź drewnianą czy złoconą konsolkę z lustrem, uzyskamy niezwykle intrygujący i stylowy efekt we wnętrzu.

Kolor czarny we wnętrzu w odpowiednim towarzystwie może stać się niezwykle przytulny. Czarne proste blaty i fronty mebli w otoczeniu drewnianych lub oklejonych pięknie usłojonym fornirem stołów, krzeseł i okładzin nadają dozy elegancji konwencjonalnej i bardzo rodzinnej aranżacji wnętrz kuchni czy salonu. Warto zestawiać czerń z drewnem w roli jednej dominanty kolorystycznej: czarny marmurowy blat kuchenny znakomicie podkreślą surowe fronty drewnianych szafek. Podobnie fazowane ceramiczne płytki i kafle doskonale uzupełnią fornirowane lub zabytkowe wyposażenie kuchni.

Czarny kolor we wnętrzu: klasyczna szachownica

Klasyczna szachownica w postaci płytek podłogowych, jak i kafli kuchennych i łazienkowych, to zawsze trafiony wybór. Z uwagi na ponadczasowość czarno-białej ceramiki podłoga w klasyczną szachownicę nigdy nie wyjdzie z mody. Zmienią się kolory ścian, armatura, ceramika łazienkowa i dodatki, a podłoga dalej będzie zachwycać geniuszem swojej prostoty. Podobnie, jak w przedwojennym rzemiośle glazurniczym, korzystać możemy z mnogości wzorów, wielkości i kompozycji czarnych i białych płytek. Oprócz różnych wielkości czarno-białych kafli podłogowych, wybrać możemy mniejsze lub większe czarno-białe mozaiki, zróżnicowane oprawy kompozycji, czy sfazowane, czarne kafle wykańczające lub bordiurowe. Mimo monochromatyzmu tej dwutonowej propozycji, pasuje ona zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w duchu vintage lub retro.