Czarny kolor ścian w nowoczesnym mieszkaniu. Jak stosować czerń? Dużo zdjęć

2014-03-13 8:59

Czarny kolor ścian nie jest z pewnością pierwszą barwą, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy planujemy zmienić kolorystykę mieszkania. Radzimy, jak ładnie zaaranżować czarny kolor we wnętrzach, z czym łączyć czarne ściany, co pasuje do czerni.

Spis treści

  1. Czarny kolor w praktyce
  2. Czarny kolor ścian: instrukcja obsługi czerni
  3. Czarny kolor: jak uniknąć błędów?
  4. Czarny kolor we wnętrzu: inspiracje ekskluzywnym stylem art deco
  5. Czarny kolor we wnętrzu: klasyczna szachownica
  6. Czarny kolor: pomysły na aranżację wnętrza

Czarny kolor ścian może nie być naszym pierwszym pomysłem w przypadku aranżacji wnętrza, ale na pewno wart jest rozważenia. Czarny kolor jest elegancki i ponadczasowy, a odpowiednio wykorzystany we wnętrzu, może je uatrakcyjnić i unowocześnić. Jak stosować czerń w mieszkaniu? Jak komponować czarne ściany, by nie przytłoczyły pomieszczenia? Podpowiadamy!

Czarny kolor w praktyce

Czarny kolor ścian sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i stylizowanych. Przez swój wyrafinowany i elegancki wydźwięk, czarna ściana doskonale dopełni najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, czyli salon. Użyta w łazience sprawi, że aranżacja będzie klasyczna, nowoczesna i zawsze na topie.

Czerń może pojawić się w postaci farby tablicowej użytej na ścianie czy drzwiach, niosąc radość w pokoju dzieci i pomagając komunikować się mieszkańcom na przykład w przedpokoju lub kuchni.

Czarny kolor w aranżacji w postaci mebli to jak mała czarna w szafie. Będzie fantastycznie zdobić każdą przestrzeń. Tam, gdzie możliwości wnętrza nie powalają na dużą plamę czerni, z ratunkiem przyjdą różnego rodzaju dodatki. Czarne fragmenty ścian zestawione z bielą, kryształem, srebrem lub złotem będą kropką nad i stylowej kompozycji.

Czarny kolor ścian: instrukcja obsługi czerni

Sposób użycia czerni powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości, kształtu i jasności pomieszczenia. Małe, wąskie i niedoświetlone wnętrza to jedyny wyjątek gdzie lepiej uważać z czarnym kolorem ścian, ponieważ czerń, zwłaszcza matowa, optycznie zmniejszy pomieszczenie. 

Podstawową zasadą dopełniania wnętrz czarnym kolorem ścian jest zachowanie umiaru. Jeśli nie chcemy, by urządzane przez nas pomieszczenie zacieśniło się i zaciemniło wizualnie, ograniczmy się do pomalowania na czarno tylko jednej ściany. Dzięki temu kolor ten będzie stanowił efektowny akcent, który podkreśli dany fragment wnętrza, nada mu głębi i pożądanego charakteru, jednocześnie nie przytłaczając go. Po drugie, decydując się na obecność czarnej ściany w naszym mieszkaniu, zestawmy ją z resztą płaszczyzn w jasnym kolorze. Najlepiej jest, gdy z czernią sąsiadują białe ściany i sufit (ewentualnie powierzchnie w delikatnie przełamanym odcieniu tej barwy) oraz jasna podłoga. Dzięki temu unikniemy efektu „pudełka”.

Większość osób preferuje farby o matowym wykończeniu, jednak jeśli już decydujesz się na tak odważny ruch, jakim jest pomalowanie ściany na czarno, zastanów się nad wybraniem farby z połyskiem. Błyszcząca ściana będzie odbijać światło lamp, co sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Jeśli dobierzesz do niej jeszcze przepyszny kryształowy żyrandol, efekt będzie olśniewający. Doskonałym wyjściem jest także zrezygnowanie ze zwykłej farby na rzecz farby tablicowej, po której można pisać kredą lub czarnej tapety w subtelne wzory. Motyw dekoracyjny na tapecie czy rysunki, które tworzyć można na powierzchni pomalowanej farbą tablicową, skutecznie przełamują surowy charakter czerni.

Czarny kolor: jak uniknąć błędów?

  • Unikajmy koloru czarnego na płaszczyznach zacienionych, w tym ściany z oknami. Efekt może być przytłaczający i smutny. Chyba że mamy przestronne, wysokie i bardzo jasne wnętrze, którego główną ozdobą jest biała stolarka okienna, którą koniecznie chcemy podkreślić.
  • Kolor czarny w aranżacji wnętrz doskonale współgra z innymi kolorami. Tworzy piękne zestawienia z żółcią, soczystą zielenią, czerwienią, turkusem nie wspominając o ponadczasowym, zawsze modnym duecie z bielą.
  • Naturalne drewno ociepla, łagodzi i przełamuje surowość czarnego koloru.
  • Warto pamiętać, że kolor czarny zastosowana w postaci tkaniny np. na oknie czy na lampie, może przepuszczając światło zmieniać kolor. Czarna roleta, przez którą przenikają promienie słoneczne, może wyglądać na brązową, bordową (w zależności od rodzaju materiału i światła). Warto przetestować czarne tkaniny w różnych warunkach świetlnych.

Czarny kolor we wnętrzu: inspiracje ekskluzywnym stylem art deco

Kwintesencją szyku, elegancji i ekskluzywnego charakteru jest powracający co jakiś czas we współczesnych inspiracjach stylizacji wnętrz styl art deco. Czarne, hebanowe meble wykończone złoconymi metalowymi nóżkami, czy materiałowe abażury w czerni z miedzianym lub złoconym wnętrzem rozpraszającym światło żarówki to elementy charakterystyczne dla współczesnej interpretacji tego stylu. Stylizowane gniazdka i włączniki światła w ceramicznej oprawie również nadają szyku wnętrzom inspirowanym stylem art deco. Wszelkie dekoracje kryształami bądź motywami pryzmatycznymi znakomicie dopełnią całości, wpisując się w ezoteryczny trend z ówczesnej epoki. Ciekawym zabiegiem będzie również pomalowanie wybranego fragmentu ściany na kolor czarny: ustawiając na niej charakterystyczną etażerkę z ekspozycją stylowego szkła, bądź drewnianą czy złoconą konsolkę z lustrem, uzyskamy niezwykle intrygujący i stylowy efekt we wnętrzu.

Kolor czarny we wnętrzu w odpowiednim towarzystwie może stać się niezwykle przytulny. Czarne proste blaty i fronty mebli w otoczeniu drewnianych lub oklejonych pięknie usłojonym fornirem stołów, krzeseł i okładzin nadają dozy elegancji konwencjonalnej i bardzo rodzinnej aranżacji wnętrz kuchni czy salonu. Warto zestawiać czerń z drewnem w roli jednej dominanty kolorystycznej: czarny marmurowy blat kuchenny znakomicie podkreślą surowe fronty drewnianych szafek. Podobnie fazowane ceramiczne płytki i kafle doskonale uzupełnią fornirowane lub zabytkowe wyposażenie kuchni.

Czarny kolor we wnętrzu: klasyczna szachownica

Klasyczna szachownica w postaci płytek podłogowych, jak i kafli kuchennych i łazienkowych, to zawsze trafiony wybór. Z uwagi na ponadczasowość czarno-białej ceramiki podłoga w klasyczną szachownicę nigdy nie wyjdzie z mody. Zmienią się kolory ścian, armatura, ceramika łazienkowa i dodatki, a podłoga dalej będzie zachwycać geniuszem swojej prostoty. Podobnie, jak w przedwojennym rzemiośle glazurniczym, korzystać możemy z mnogości wzorów, wielkości i kompozycji czarnych i białych płytek. Oprócz różnych wielkości czarno-białych kafli podłogowych, wybrać możemy mniejsze lub większe czarno-białe mozaiki, zróżnicowane oprawy kompozycji, czy sfazowane, czarne kafle wykańczające lub bordiurowe. Mimo monochromatyzmu tej dwutonowej propozycji, pasuje ona zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w duchu vintage lub retro.

Czarny kolor: pomysły na aranżację wnętrza

Jeśli lubisz mocniejsze akcenty w mieszkaniu, ale boisz się, żeby czerń nie zdominowała i nie zaciemniła wnętrza, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz pomysły na czarne ściany i dodatki w mieszkaniu.

10 pięknych aranżacji salonu