Na kolor czarny w mieszkaniu decydują się najczęściej ludzie odważni, lubiący eksperymenty i zmiany. Wydaje się to dziwne zważywszy iż chętnie sięgamy po czerń w przypadku ubioru. Mamy świadomość, że kolor czarny pasuje do wszystkiego, jest elegancka,i ponadczasowy, sprawdzi się w każdej okolicznościy a mimo to boimy się użyć go w aranżacji wnętrza. Myślę, że ma na to wpływ wszechobecny mit mówiący, że czerń jest ponura, mroczna, smutna i w dodatku pomniejsza wnętrze. Czas na obalenie tej teorii: zobaczcie jak stosować czarny kolory ścian.

Czarna ściana: użycie czerni w praktyce

Zacznijmy do tego, że czarna ściana może być zastosowana w zasadzie wszędzie. Czarny kolor ścian sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i stylizowanych. Przez swój wyrafinowany i elegancki wydźwięk, czarna ściana doskonale dopełni najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie czyli salon. Użyta w łazience sprawi, że aranżacja będzie klasyczna, nowoczesna i zawsze na topie.

Ostatnio czarny często występuje w kuchni w roli lakierowych lub szklanych frontów, kreując nowoczesne i stylowe historie. Czerń może pojawić się w postaci farby tablicowej użytej na ścianie czy drzwiach, niosąc radość w pokoju dzieci i pomagając komunikować się mieszkańcom na przykład w przedpokoju lub kuchni.

Czarny kolor w aranżacji w postaci mebli to jak mała czarna w szafie. Będzie fantastycznie zdobić każdą przestrzeń. Tam gdzie możliwości wnętrza nie powalają na dużą plamę czerni, z ratunkiem przyjdą różnego rodzaju dodatki. Czarne fragmenty ścian zestawione z bielą, kryształem, srebrem lub złotem będą kropką nad i stylowej kompozycji.

Czarny kolor ścian: instrukcja obsługi czerni

Czarne ściany: sposób użycia czerni powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości, kształtu i jasności pomieszczenia.

Małe, wąskie i niedoświetlone wnętrza to jedyny wyjątek gdzie unikamy czarnego koloru ścian. W tym przypadku tylko podkreślimy mankamenty. Ale czarne, meble, dodatki jako kontrast do jasnego tła, czemu nie?

Nie stosujemy koloru czarnego do pomalowania całej powierzchni ściany, tylko punktowo. Zdecydowanie odradzam malowania całego pokoju na czarno. Za to jedna czarna ściana jak najbardziej.

Unikamy koloru czarnego na płaszczyznach zacienionych, w tym ściany z oknami. Efekt może być przytłaczający i smutny. Chyba że mamy przestronne, wysokie i bardzo jasne wnętrze, którego główną ozdoba jest zjawiskowa, biała stolarka okienna, którą koniecznie chcemy podkreślić.

Kolor czarny w aranżacji wnętrz doskonale współgra z innymi kolorami. Tworzy piękne zestawienia z żółcią, soczystą zielenią, czerwienią, turkusem nie wspominając o ponadczasowym, zawsze modnym duecie z bielą.

Naturalne drewno ociepla, łagodzi i przełamuje surowość czarnego koloru.

Warto pamiętać, że kolor czarny zastosowana w postaci tkaniny np. na oknie czy na lampie, może przepuszczając światło zmieniać kolor. Czarna roleta, przez którą przenikają promienie słoneczne, może wyglądać na brązową, bordową (w zależności od rodzaju materiału i światła). Warto przetestować czarne tkaniny w różnych warunkach świetlnych.