Drewno zawsze wprowadza do wnętrz przytulną aurę i ciepły klimat. Jeśli jest to drewno o ciemnym wybarwieniu jeszcze bardziej możemy odczuć te właściwości i przez lata cieszyć się pięknymi podłogami, które nigdy nie wyjdą z mody. Ciemne podłogi drewniane są czystą kwintesencją szyku i klasy.

Jakie wybrać ciemne drewniane podłogi?

Zawsze przy wyborze drewnianej podłogi do wnętrza powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością danego gatunku drewna. Jest to szczególnie istotne przy podłodze w łazience i w kuchni, gdzie drewno koniecznie musi być odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Najtrwalszymi gatunkami są oczywiście drewna egzotyczne jak merbau, doussie, tek czy wenge. Mają one przy okazji naturalnie dość ciemne wybarwienie, więc idealnie będą pasowały, jeśli chcemy mieć ciemną podłogę we wnętrzu. Polskie gatunki, które są najtrwalsze to dąb, modrzew, jawor i jesion. Jeśli nie odpowiada nam ich kolor i chcemy mieć znacznie ciemniejsze drewno w mieszkaniu możemy je po prostu pomalować farbą lub ciemną bejcą. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie, a przy okazji osiągniemy wymarzony kolor.

Z czym łączyć ciemne drewno?

Tak szlachetny materiał jak drewno tak naprawdę nie potrzebuje żadnych dodatków. Drewniana podłoga o ciemnym wybarwieniu zawojuje całą aranżację i będzie dominującym elementem każdego wnętrza. Przy tak wyrazistym akcencie musimy starannie dobierać meble i dodatki, by nie zaburzyć harmonii wystroju. Jeśli mamy wystarczająco duże i jasne pomieszczenie, które jest dobrze doświetlone naturalnym światłem, możemy zaryzykować i postawić na ciemne kolory również na ścianach i meblach. Taka aranżacja z ciemnym kolorem podłogi i wyposażenia wygląda bardzo poważnie i szykownie. Gdy jednak mamy dość niewielkie mieszkanie wybierajmy raczej jasne kolory mebli, stolarki, ścian do ciemnej podłogi, takie jak biele i beże, które rozświetlą i powiększą pomieszczenie optycznie. Do ciemnego drewna pasują niemal wszystkie inne gatunki i kolory drewna, ale trzeba mieć trochę wyczucia, by umieć je odpowiednio połączyć. Ciemna drewniana podłoga stwarza duże możliwości aranżacyjne i zdecydowana większość kolorów będzie do niej pasowała. Szczególnie dobrze komponować się będą beże, biele, jasne szarości, czerwienie, zielenie i fiolety. Ale pamiętajmy, że ciemna podłoga optycznie pomniejsza pomieszczenie i jest dość mocnym akcentem w aranżacji.