Wciąż aktualny wnętrzarski eklektyzm w połączeniu z dostępną na rynku szeroką gamą ceglanego surowca, powoduje częstsze powroty do stylistyki cegły we wnętrzach. Dzięki rozwiązaniom takim jak cegłopodobne płytki dekoracyjne (dużo lżejsze od oryginalnej cegły), czy stylizowany ceglany kamień dekoracyjny, możemy z łatwością przenieść rustykalną formę do nowoczesnych wnętrz. Aranżacje inspirowane loftami czy specyficznym czarem XIX-wiecznych kamienic czynszowych mogą zostać zrealizowane nawet w małej kawalerce.

Dodatkowo we wnętrzach z cegłą na ścianie pokusić się możemy o zastosowanie różnorodnych ceglanych faktur, co przy zachowaniu jednolitej kolorystyki i prostoty okładanych form, pozwoli na uzyskanie bardzo ciepłego i nie nachalnego efektu, właściwego dla stylu vintage.

Cegła na ścianie: eksponuje i zdobi wnętrza

Zazwyczaj mieszkania w bloku mają podobny układ, dlatego coraz częściej staramy się im nadać bardziej indywidualny charakter. Przy odrobinie cierpliwości możemy samodzielnie stworzyć choćby własne meble (jak ceglana półka na książki zamiast standardowej meblościanki), czy też zabudowy wybranych fragmentów przestrzeni (np. ceglane okładziny wysp kuchennych, dodające ciepła przestrzeni).

Bardzo ciekawym zabiegiem we wnętrzach wciąż pozostaje ceglany ciąg  kominowy. Cegła na ścianie – zwłaszcza w ciepłym, charakterystycznie rudawym odcieniu – będzie się ciekawie wyróżniać na tle jasnego otoczenia. Ten prosty zabieg stworzy znakomity punkt ekspozycyjny dla rodzinnych pamiątek (obrazy, zdjęcia rodzinne, grafiki i inne).

W mieszkaniach dwukondygnacyjnych oryginalną propozycją będzie ceglana klamra architektoniczna, spinająca strefę górną i dolną. Tak obudowany wzdłużny element pomieszczenia stanowić może niebanalne tło dla ekspozycji obrazów lub dla przestrzeni kominkowej. Modne, zwłaszcza ostatnio, piecyki grzewcze (tzw. „kozy”) czy ekologiczne biokominki prezentują się niezwykle okazale we wnętrzach z cegłą na ścianie. Wnętrza te nabierają wrażenia ciepła i harmonii.

Nowatorski zabieg przy aranżacji strefy kominkowej stanowi pozostawienie klasycznej, angielskiej obudowy (może być to atrapa – drewniana lub betonowa, najlepiej w odcieniu kości słoniowej), i wyłożenie jej wnętrza surową, chropowatą cegłą w kontrastowym, rudo-czerwonym odcieniu. Aby zachować kolor cegły i zabezpieczyć ją przed okopceniem, zamiast tradycyjnego paleniska do wnętrza strefy kominkowej wstawmy... żeliwny piecyk. Wspomniane „kozy” możemy obecnie dobrać w praktycznie wszystkich fantazyjnych i stylizowanych kształtach.

Cegła malowana, tzn. występująca w kolorystyce odmiennej niż matowy i rudawy odcień, najlepiej prezentuje się we wnętrzach prostych, nowoczesnych  i oszczędnych w formie. Zarówno cegły (lub ceglane okładziny) występujące w wersji bielonej, jak i barwionej na dowolny odcień, doskonale nadają się do ekspozycji w centralnym miejscu wnętrza. Ściana wyróżniona dekoracją z cegieł może stanowić znakomite tło na przykład dla kącika jadalnego lub występować jako zaplecze zestawu wypoczynkowego. Po nabiciu tak obłożonej, ceglanej ściany półkami z prosto ciosanych desek, uzyskamy niezwykły i bardzo stylowy regał na książki, z niebanalnym ceglanym tłem.