Drewniana boazeria jeszcze niedawno kojarzyła się głównie jako relikt z ubiegłej epoki. Jednak okazuje się, że deski boazeryjne wracają do łask w nowej odsłonie. Nie są już głównym elementem wykończeniowym całego pomieszczenia, ale stanowią jedynie modny aranżacyjny dodatek, który ociepla wnętrze.

Do jakich pomieszczeń pasuje boazeria drewniana?

Deski boazeryjne zazwyczaj produkowane są z krajowych gatunków drewna. Należą do nich: sosna, świerk, buk, brzoza, jesion i dąb. Warto pamiętać, że drewno z czasem ulega przebarwianiu, a najbardziej podatne na wybarwianie jest drewno sosnowe. Dlatego decydując się na zakup drewnianej boazerii warto wybrać drewno, którego wybrawienie będzie pasowało do aranżacji całego pomieszczenia. Boazeria może pojawić się na ścianach i suficie w dowolnie wybranym przez nas pomieszczeniu. Do łazienki warto zdecydować się na deski z tłustych i stabilnych gatunków drewna, jak tek. Dzięki temu, że dodatkowo jest zabezpieczony olejem zachowuje swoją naturalną barwę. Deski boazeryjne często są wykorzystywane jako dopełnienie aranżacji poddasza. W kuchni najczęściej pojawia się drewniana lamperia, która oprócz dekoracyjnej pełni również funkcję praktyczną. Z drewnianych elementów łatwiej usuniemy zabrudzenia niż z pomalowanej ściany.

Jak zabezpieczyć drewnianią boazerię?

Deski boazeryjne jak każde drewno przed montażem trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najpierw musimy je zaimpregnować, pomalować olejem, lakierem , bejcą lub lakierobejcą. Preparat powinniśmy dopasować do gatunku drewna. Deski z drzew iglastych zabezpieczamy lakierami alkidowymi,  lub uretanowymi. Jeśli boazerię układamy w pomieszczeniu narażonym na dużą wilgotność zabezpieczamy obie warstwy deski. Prawdziwym hitem jest malowanie desek na kolor biały. Biała bejca pozwoli nam na pozostawienie widocznych słojów drewna.