Biała aranżacja wnętrza: mieszkanie młodego architekta

2016-06-22 14:01

Biała aranżacja wnętrza to adaptacja poddasza, znajdującego się w budynku wielorodzinnym w Warszawie. We wnętrzu na poddaszu postawiono na kontrastowe zestawienie kolorystyczne bieli i czerni wraz z geometrycznym motywem koła. Wykonanie projektu dla własnych potrzeb okazało się dla właściciela nie lada wyzwaniem. Zobacz jak mieszka architekt!

Spis treści

  1. Biała aranżacja wnętrza: czarno-biała geometria
  2. Biała aranżacja wnętrza: motyw koła

Zadaniem architekta było zaprojektowanie dla siebie mieszkania znajdującego się na poddaszu w budynku wielorodzinnym w dzielnicy Włochy w Warszawie. O ile wyburzenie ścianki działowej i uzupełnienie stropu międzykondygnacyjnego nie było niebywale trudnym aspektem przebudowy, o tyle wykonanie projektu wnętrza na poddaszu dla własnych potrzeb było nie lada wyzwaniem.

Biała aranżacja wnętrza: czarno-biała geometria

Strefa wejściowa w mieszkaniu na poddaszu zdradza główne motywy zastosowane w aranżacji: kontrastowe zestawienie kolorystyczne bieli i czerni. Bazą całej aranżacji wnętrza są białe ściany i dębowa posadzka układana w mozaikę. W białej aranżacji wnętrza kształt zabudowy meblowej wykonywanej na wymiar nawiązuje do skosów istniejącego poddasza. Zamierzeniem było, aby ściany i zabudowa wykończone były w taki sposób, gdzie główne linie w przestrzeni dziennej tworzą zrównoważoną i otwartą przestrzeń. Przestrzeń wspólna na poddaszu sprzyja relaksowi i rozrywce. Marzeniem inwestora (architekta) było posiadanie wielofunkcyjnej wyspy kuchennej będącej swoistym "mostkiem kapitańskim". Pracując przy wyspie możliwe jest utrzymywanie kontaktu z rodziną czy gośćmi, jednocześnie przygotowując potrawy wraz z  podziwianiem panoramy Warszawy. Czarny piekarnik idealnie pasuje kolorystycznie do białej zabudowy meblowej kuchni. W aranżacji białego wnętrza mieszkania na poddaszu można znaleźć wiele funkcjonalnych rozwiązań. Do pracowni znajdującej się na poddaszu można dostać się za pomocą kaczych schodów. Elementami identyfikującymi lokalizację mieszkania są grafiki autorstwa architekta projektu: Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz replika historycznego drogowskazu z przejścia podziemnego dworca kolejowego Warszawa Włochy. Drogowskaz stanowi charakterystyczny dla społeczności lokalnej element budujący tożsamość mieszkańców, zaś Pałac stanowi kontrowersyjny, ale jednak symbol miasta. Błyszcząca, czarna, pojemna zabudowa na wymiar, dopasowana jest do kształtu pomieszczenia. Lustrzany efekt wykończenia frontów powiększa wizualnie domowe biuro.

Zobacz też: Aranżacja wnętrz w kolorze białym >>>

Biała aranżacja wnętrza: motyw koła

W białej aranżacji wnętrza pojawia się geometryczny motyw koła. Z powodu nieintuicyjnego ponumerowania mieszkań na klatce schodowej konieczne było zastosowanie niewielkiego drogowskazu. Ta sama grafika pojawiła się również na drzwiach wejściowych, z których wewnętrzny element cyfry 6 pełni rolę wizjera. Przedpokój na poddaszu uzupełnia półka na drobne rzeczy, designerski zegar, wieszak na kurtki oraz duże lustro, tworząc czytelną przestrzeń wejścia do mieszkania. Już w strefie wejścia do mieszkania wyraźnie widać obecny w mieszkaniu motyw koła. Okrągły zegar, wycieraczka, stołek a nawet oświetlenie sufitowe - wszystkie elementy zostały tu wybrane świadomie. Wchodząc w głąb mieszkania spotykamy kółka na każdym kroku. W strefie dziennej na poddaszu pod postacią stolika kawowego, oświetlenia, dekoracyjnych osłonek na kwiaty lub nawet na zasłonach wiszących w oknach. W projekcie fronty oraz szuflady otwierane są wyłącznie za pomocą wydrążonych w nich- okrągłych uchwytów. Znalezienie komponentów wyposażenia wnętrz, mających w sobie motyw kółka okazało się niezwykle proste.

Autor projektu: www.smol-architekt.pl