Bezpłatne porady wnętrzarskie i warsztaty: zapraszamy na Dzień Skandynawski

 Dzień Skandynawski

Fot. Thinkstockphotos.com

Dzień Skandynawski pod warszawskim niebem: 31 maja na Skwerze Hoovera przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a w Warszawie  odbędzie się impreza, której motywem przewodnim będzie Dzień Skandynawski. Przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji, m.in. darmowe porady wnętrzarskie, dekoracyjne oraz warsztaty zrób to sam: pokażemy metody bielenia i dekoracji drewna oraz jak samodzielnie zrobić designerski, skandynawski stolik z palet!

31 maja w Warszawie na Skwerze przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a odbędzie się rodzinna impreza plenerowa „Dzień Skandynawski”, organizowana przez magazyn „Podróże” przy współpracy z serwisem Urzadzamy.pl. Czeka na Was moc atrakcji związanych z krajami naszych zamorskich sąsiadów – od klocków Lego po symulator jazdy Volvo, przez ikony skandynawskiego designu i spotkanie z Muminkami. Patronat honorowy objęły Ambasady Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

Darmowe porady wnętrzarskie i warsztaty

Podczas imprezy od godziny 12:00 architektki z portalu Urzadzamy.pl będą udzielały bezpłatnych porad wnętrzarskich. Pomożemy Wam urządzić mieszkanie, dobrać kolor ścian, zmienić wystrój.

Zapraszamy Was ze zdjęciami Waszych wnętrz, które chcecie zmienić lub planem mieszkania.

O godzinie 15.30 razem z Majsterkami zapraszamy na warsztaty ZRÓB TO SAM. Zaprezentujemy techniki bielenia drewna oraz pokażemy jak zrobić stolik z palet. Zapraszamy!

Dzień Skandynawski
31 maja 2014 (sobota), godz. 11.00-20.00
Warszawa, Skwer Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
Wstęp WOLNY – Zapraszamy!

 

Skandynawski design

Piękne, funkcjonalne i dostępne dla każdego - takie mają być meble z Danii, Finlandii i Szwecji. Wylansowany przez skandynawskich i nordyckich projektantów sposób aranżacji wnętrz, zwany stylem skandynawskim, szybko stał się popularny na całym świecie. Wykreowali go głównie Duńczycy i Finowie: Arne Jacobsen, Hans Wegner i Alvar Aalto. Niektóre z najsłynniejszych produktów będzie można zobaczyć i kupić w czasie Dnia Skandynawskiego w pierwszym tego typu sklepie w Polsce - Scandinavian Living. Zostaną pokazane m.in kultowe: tkaniny i akcesoria Marimekko, meble Fritz Hansen, zabawki Maileg, oświetlenie Normann Copenhagen, akcesoria i oświetlenie Muuto, meble Swedese.

 Skandynawskie meble z palet

Fot. Marcin Czechowicz

Atrakcje dla dzieci…

Już od 11.00 przy namiocie LEGO rozpocznie się wielkie budowanie - przez cały dzień dzieci będą mogły dołożyć klocek do wspólnej konstrukcji, z której powstanie gigantyczne miasto LEGO. Dzieci zobaczą też bohaterów powieści Tove Jansson (czyli słynne Muminki) i Astrid Lindgren – wśród spacerujących wokół postaci będzie Pippi Langstrumpf. O 11.30 Teatr Baj pokaże spektakl o Emilu z Lönnebergi. Poza tym aktorzy Teatru Baj przeprowadzą liczne zabawy, konkursy i kalambury teatralne. Podczas spotkania odbędą się wspólne psoty razem z Emilem: zabawa w chowanego, malowanie twarzy, zabawy z kredą na skwerze oraz rzucanie talerzami. Przyjrzymy się też zjawisku latających kur. Następnie z dziećmi spotka się też czytająca kultowe powieści szwedzkiej pisarki Edyta Jungowska, a firma Candy King rozda im aż 500 kg cukierków. Oprócz tego będą warsztaty, konkursy i pokazy bajek. Z myślą o najmłodszych wystąpi chór Pippi Band ze Szkoły Podstawowej nr. 105  im. Astrid Lindgren. Z kolei na stoisku wydawnictwa EneDueRabe można będzie nabyć skandynawską literaturę - mądre, ambitne, pełne ciepła i humoru książki dla dzieci z niebanalną treścią i nietuzinkowymi ilustracjami

… i dla trochę starszych

Dorośli będą mogli zaznajomić się z ofertami wycieczek do krajów Północy. Bogatą ofertę przedstawią przewoźnicy Polferries, Stena Line i Fjordline. Novasol oraz Interhome pomogą podjąć decyzje związane z miejscami noclegowymi. Oprócz tego kompleksowe wycieczki oferować będą: Skandynawskie Biuro Podróży i Fiordy.com, z kolei Visit Norway udzieli wszelkich informacji przydatnych przed podróżą do Norwegii. Chętni będą mieli okazję spróbować regionalnych potraw, a także poznać aktywne formy wypoczynku takie, jak nordic walking. Prezentację zalet, sprzętu i prawidłowej techniki przedstawi Fundacja Promocji Rekreacji KIM, która dodatkowo zapozna wszystkich z tajnikami kajakarstwa grenlandzkiego. Chętni będą mogli sprawdzić kwestie bezpieczeństwa w specjalnym symulatorze Volvo. Przez cały dzień czynne będą wystawy: o wyspie Bornholm, życiu rodzinnym w Szwecji, rowerowej Kopenhadze i o Norwegii jako kraju równych szans. Skandynawską literaturę, nie tylko kryminalną, zaprezentują: Grupa Wydawnicza Foksal oraz Grupa Wydawnicza Publicat SA.

Muzyka na żywo

Finlandia to kraj tanga, białych nocy, niedźwiedzi, reniferów i… karaoke! Finowie uwielbiają ten sposób spędzania wolnego czasu, a wieczory karaoke odbywają się regularnie nawet w najmniejszych miasteczkach. To właśnie w Finlandii po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa Świata w Karaoke. Finowie rywalizują też nieustannie z Chińczykami o to, kto dłużej potrafi śpiewać (ostatni rekord to ponad 400 godzin!). Zwyczaj śpiewania karaoke przejęli także studenci filologii fińskiej na Uniwersytecie Warszawskim, od 2007 organizując cykliczne imprezy fińskiego karaoke w Warszawie. 31 maja o godz. 18.00 na Dniu Skandynawskim będzie można usłyszeć największe fińskie przeboje, takie jak „Olen suomalainen” i przekonać się, że śpiewanie po fińsku wcale nie jest trudne! Na zakończenie o godz. 19.00 zagra zespół Mustat Silmät z Finlandii. Jego muzyka to porywający miks przebojów z fińskich potańcówek, słowiańskich rytmów i nowoczesnych brzmień. Zespół na fińskiej scenie pojawił się w roku 2000. Występowali w różnych miejscach: od helsińskich spelun przez kultowe kluby po renomowane festiwale fińskiej muzyki. Zagrali już ponad tysiąc koncertów, a każdy kolejny to jedyne w swoim rodzaju porywające wydarzenie i gwarancja dobrego nastroju.

Program imprezy:

 • 11.00 Uroczyste otwarcie z udziałem Ambasadorów Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji
 • - Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami
 • - Wielkie budowanie z LEGO
 • - Ekspozycja ikon skandynawskiego design
 • - Prezentacja atrakcji turystycznych, ofert biur podróży i przewoźników, a także firm skandynawskich oferujących swoje produkty na rynku polskim
 • - Wystawy, pokazy bajek, postacie ze skandynawskich baśni
 • 11.30 Teatr Baj – „Emil z Lönnebergi”
 • 12.30 Spotkanie z Edytą Jungowską
 • 13.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci
 • 14.30 Występ chóru „Pippi Band”
 • 15.30 Warsztaty dotyczące urządzania wnętrz w stylu skandynawskim
 • 16.00 Fińskie zawody w noszeniu żon
 • 17.00 Nordic walking – zalety, sprzęt, technika
 • 17.30 Historia kajakarstwa grenlandzkiego
 • 18.00 Fińskie karaoke
 • 19.00 Występ zespołu Mustat Silmat z Finlandii


 Imprezę poprowadzi rodowity Fin, znany z programu „Europa da się lubić” - Toni Hyyryläinen.

 Dzień Skandynawski

Fot. Thinkstockphotos.com

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY