Beton architektoniczny w salonie, sypialni, łazience. Jak stosować okładziny ścienne?

Beton ma długą tradycję w budownictwie. Współcześnie materiał ten często wykorzystywany jest także w aranżacji wnętrz, zwłaszcza tych w stylu nowoczesnym i loftowym. Najlepszym sposobem na wykorzystanie zdobniczych walorów betonu są efektowne i solidne okładziny ścienne, doskonałe m.in. do salonu, sypialni, łazienki. Podpowiadamy, jak je aranżować.

Płyty betonowe heksagon w salonie
Ciepłe płyty z betonu architektonicznego
Płyty betonowe 3D
Płyty z betonu architektonicznego w ciepłym wnętrzu
Mozaika z płyt betonowych na ścianie salonu

Jednym z najbardziej charakterystycznych rysów nowoczesnego wystroju wnętrza jest mniejsza czy większa doza koloru szarego. Szarość od niedawna z powodzeniem konkuruje z wszechobecną skandynawską bielą w charakterze uniwersalnej bazy dla różnorodnych aranżacji utrzymanych w dowolnej palecie barwnej. Być może najciekawszym sposobem wprowadzenia odcieni szarości do nowoczesnego wnętrza są okładziny z betonu architektonicznego, łatwe do wprowadzenia do domów i mieszkań zarówno na etapie wykańczania, jak i w trakcie remonu, nawet niewielkiego.

Beton architektoniczny na ścianie: nie tylko szare ściany!

Beton architektoniczny to jednak nie tylko duże szare płyty imitujące lite odlewy betonowe. W ofercie firmy Jadar znaleźć można okładziny z betonu architektonicznego o zróżnicowanym kolorze, kształcie i strukturze. Obok cementowego odcienia szarości jest tu m.in. antracyt, biel oraz ciepłe tony beżu i kości słoniowej, a do tego efektowne melanże i niezwykle modna miedź. Oprócz prostokąta – m.in.  heksagony (sześciokąty), romby i trójąty o skoordynowanych długościach boków, co ułatwia tworzenie z nich nawet skomplikowanych kompozycji.

Płaskie płyty betonowe oferowane są w wykończeniu gładkim lub porowatym. Pierwsze wyjątkowowe dobrze wpisują się w wystrój zdominowany przez nowoczesne materiały, a także lśniące, lakierowane powierzchnie. Drugie cechują się większą surowością, dlatego doskonale pasują do aranżacji w stylu industrialnym. Klasycznym płaskim okładzinom betonowym w ofercie firmy Jadar towarzyszą jednak okładziny strukturalne, o wklęsło-wypukłym rysunku wzbogacającym płaszczyznę ściany o grę światła i cienia (m.in. nowoczesna, elegancko profilowana kolekcja płyt betonowych Canzona). Popularne obecnie efekty 3D można osiągać także poprzez zestawianie płyt o identycznych lub korespondujących kształtach czy kolorach, ale zróżnicowanych grubościach.

W jaki sposób można aranżować w poszczególnych wnętrzach?

Okładziny z betonu architektonicznego w salonie

W aranżacji salonu płyty z betonu architektonicznego doskonale sprawdzą się jako przyciągające spojrzenia wykończenie wybranej ściany lub jej fragmentu, niekoniecznie prostokątnego – zwłaszcza wielokątne płyty zachęcają do kształtowania nieregularnych obrysów. Atrakcyjnie skomponowany betonowy relief nada wyrazisty rys całej kompozycji wnętrza.

Jeżeli jednak nie mamy wprawy i swobody w projektowaniu dekoracji tego rodzaju, warto byśmy kierowali się zasadą, że im większa płaszczyzna, tym węższa paleta motywów. Gdy więc marzy nam się skomplikowana mozaika wielokształtnych płyt (np. heksagonów, trójkątów i rombów z kolekcji Etiuda lub prostokątów o różnych proporcjach boków, w tym kwadratów, z kolekcji Symfonia), oszczędnie różnicujmy kolorystykę, jedynie gdzieniegdzie stawiając akcenty kolorystyczne. A jeśli z kolei mamy ochotę wprowadzić do wnętrza płyty betonowe w kilku kolorach (atrakcyjne wybarwienia budzą silne pokusy!), wybierzmy prostsze kształty i układy.

Tu jednak mowa o rozwiązaniach sprawdzonych i relatywnie bezpiecznych. O czym przekonuje powyższa galeria, bogactwo kształów, formatów i kolorów okładzin z betonu zachęca do kreatywności.

Okładziny z betonu architektonicznego w sypialni

Beton kojarzy się z chłodem, podczas gdy od wystroju sypialni oczekujemy ciepła i przytulności. Mimo to okładziny betonowe świetnie sprawdzą się i w tym wnętrzu, jako że beton doskonale komponuje się z drewnem i atrakcyjnie kontrastuje z teksturą tkanin.

Aby betonowa ściana w nowoczesnej sypialni nie wydawała się zimna, można tu wykorzystać płyty w cieplejszych odcieniach (miedź, beż, kość słoniowa), przełamane antracytem lub czernią.

Wbrew pozorom jednak również chłodna betonowa ściana utrzymana w szarościach może stać się atrakcyjnym tłem dla łóżka, zwłaszcza gdy materac oddzielimy od niej tapicerowanym zagłówkiem. Inspirujące przykłady w powyższej galerii.

Okładziny z betonu architektonicznego w łazience

Odpowiednio zaimpregnowane płyty betonowe mogą posłużyć do wykończenia ścian i podłogi w łazience. Podobnie jak okładziny ceramiczne, również beton architektoniczny zabezpieczy pomieszczenie przed wodą, a jednocześnie nada mu bardzo nowoczesny charakter.

Ponieważ w łazienkach i pokojach kąpielowych ściany na ogół są bardziej odsłonięte niż w innych wnętrzach mieszkania czy domu (stawia się tu mniej mebli, rzadziej wiesza obrazy, powściągliwiej stosuje tkaniny dekoracyjne), to właśnie tu potencjał dekoracyjny okładzin z betonu architektonicznego w przypadku wielu realizacji wykorzystuje się najpełniej. Mniej czy bardziej skomplikowaną mozaikę płyt betonowych warto tu różnicować, by podkreślić umiejscowienie umywalki lub prysznica albo wypełnić puste przestrzenie ścian atrakcyjnym rysunkiem lub formą półprzestrzenną – niezwykle modne 3D.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Jadar Home.

.. Cegła na ścianie, czyli inspirujące pomysły na oryginalny wystrój >>

Heksagonalne płyty betonowe Jadar Etiuda

Ocena: 0
Zdjęcia: Jadar Home

POLECANE ARTYKUŁY