BAREK, BUFET DO KUCHNI: blat szybkiej obsługi - WADY, ZALETY, OPINIE, ZDJĘCIA

Dostawka, bufet, barek to nowoczesne wersje tradycyjnego stołu. Taki blat poszerzy wyspę, zastąpi stół i wygodnie ugości. Wysoki barek może też pełnić przegrodę między kuchnią a pokojem dziennym.

Blat, barek
Blat, barek
Blat, barek

Zwykle takie bufety, barki występują jako powierzchnie uzupełniające. W kuchni otwartej na salon stanowią ciekawy element wystroju. Mogą być też praktyczną przegrodą zasłaniającą niepożądany widok, np. zlewu pełnego naczyń. Dla osób, które z upodobaniem celebrują posiłki z całą rodziną, wysoki barek nie jest dobrym rozwiązaniem. Sprawdza się natomiast jako miejsce na szybkie śniadania albo spotkań z przyjaciółmi, bo tworzy luźną „klubową” atmosferę, w sam raz do wspólnej zabawy przy gotowaniu. Ale i podczas pracy szybko dostrzeżesz jego zalety. Niektóre czynności bowiem, choćby obieranie jarzyn, wygodniej wykonuje się na wyższym poziomie.

Aranżacja kuchni: wymiary wysokiego barku

Standardowa wysokość powierzchni roboczej to około 85 cm, ale tak naprawdę jest to sprawa indywidualna, zależna od twojego wzrostu. Stojąc przy blacie, zegnij przedramię pod kątem prostym. Odległość między nim a blatem powinna wynosić 15 cm. Ważną sprawą jest dobre oświetlenie bufetu. Gdy przy nim często pracujesz, oświetl go kilkoma lampami z jasnym światłem skierowanym w dół.

Ocena: 0
Tekst: M. Majewska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Marcin Czechowicz, Łukasz Kozyra

POLECANE ARTYKUŁY