Aranżacja wnętrza: stonowany dom pod Warszawą pod znakiem wyrazistej szarości!

Kolor szary jako wyrazisty motyw przewodni aranżacji wnętrz domu? Tak, to możliwe! Szarość stała się wyrazista dzięki dodatkom w odcieniu pomarańczowym. Monochromatyczna kolorystyka aranżacji wnętrz domu podkreśla jego przestronność i widoki za oknem – integralną dekorację zmieniającą się wraz z porami roku.

Szary salon z widokiem na jadalnię  i kuchnię
Pomarańczowy kolor stołków barowych wzmacnia otaczającą szarość
Wzajemne przenikanie się jadalni i kuchni
Nowoczesna biblioteka i trójstronny kominek
Szare łóżko w aranżacji sypialni z łazienką

Aranżacja wnętrz domu utrzymana w biało – beżowo – szarej kolorystyce realizuje koncepcję „szlachetnego minimalizmu” przyświecającą właścicielom i architektce wnętrz Katarzynie Kowal. Dom znajdujący się na przedmieściach Warszawy  zyskał wyjątkową przestrzeń poprzez połączenie kilku małych pomieszczeń w jedną otwartą przestrzeń oraz kolor szary, który spaja wszystko w całość. Kolor szary nabiera tutaj zupełnie innego wyrazu dzięki kilku dodatkom w kolorze pomarańczowym. Całość jest wyjątkowo spójna, utrzymana w duchu minimalistycznym, przyjazna domownikom i otoczeniu.

Aranżacja wnętrz domu: wygoda i przestrzeń ponad wszystko  

Właścicielom domu zależało ponad wszystko na przestronności wnętrz i wpuszczeniu naturalnego światła. Stało się to możliwe dzięki wyburzeniu większości ścian działowych. Parter domu został ich pozbawiony prawie w całości. Przestrzeń dzienną stanowią przenikające się wzajemnie salon, kuchnia, jadalnia i ukryta za trójstronnym kominkiem wygodna biblioteka. Całość wieńczy wyjście do ogrodu, który latem staje się integralną częścią aranżacji wnętrz. Piętro domu to oaza prywatności młodych właścicieli. Z dwóch mniejszych pokoi i łazienki powstała wygodna i przestronna sypialnia z dużym tapicerowanym, oczywiście w kolorze szarym, łóżkiem i łazienką z wolnostojącą, nowoczesną wanną . Wszystko jest tu dwuosobowe: łóżko, wanna, umywalka i prysznic - z wyjątkowo okazałą deszczownicą, 60x60cm. Wanna ustawiona na podeście z pięknego bielonego dębu posiada jeszcze jedną wyjątkową zaletę – z jednej strony widok na sypialnię, z drugiej widok na otaczające dom łąki. Aż trudno uwierzyć, że pierwotnie ten przestronny dom był podzielony na wiele małych pokoików i aż pięć łazienek.

 Aranżacja wnętrz domu: kolor szary motywem przewodnim

Pomysłem na aranżację wnętrz domu był „szlachetny minimalizm”. I tak całe wnętrze zostało utrzymane w monochromatycznej biało – beżowo – szarej kolorystyce zalanej mnóstwem światła dziennego.  Dodatkowo architekt wnętrz - Katarzyna Kowal zadbała by żaden element wyposażenia wnętrz nie zasłaniał widoku na łąki i niebo. Bazą monochromatycznej aranżacji jest parkiet z bielonego dębu, kolor szary i biały na ścianach oraz stalowa szarość porowatego kamienia „Basaltina”, w obudowie kominka i na schodach. Jednak największą sztuką jakiej dokonała architekt wnętrz, razem z właścicielami, jest takie użycie koloru pomarańczowego w nielicznych dodatkach, że nie wybija się on na plan pierwszy tylko sprawia, że ulubiona przez właścicieli szarość staje się kolorem wyjątkowo i niecodziennie wyrazistym.

Aranżacja wnętrz domu: oryginalne detale architektoniczne i dekoracyjne

 Detalami architektonicznymi wewnątrz domu tworzącymi jego osobowość są niewątpliwie trójstronny kominek – z widocznym paleniskiem  z salonu, jadalni i biblioteki, oraz proste schody zamknięte jedynie szklaną taflą. Elementy te podkreślają przenikanie się poszczególnych pomieszczeń tworzących wspólną przestrzeń dzienną.  Widać, że funkcje są wyodrębnione i podkreślone, jednak stanowią spójną jedność. Dodatkami dekoracyjnymi przyciągającymi wzrok są ażurowe klosze lamp składające się z mnóstwa małych metalowych kółek. Motyw kółek powtarza dizajnerska patera na stoliku kawowym i miękkie szare, filcowe pufy. W salonie nie mogło oczywiście zabraknąć wygodnej,  narożnej, szarej sofy. Elementem kolorystycznym wprowadzającym szarość na wyższy poziom są kuchenne hokery i drobny sprzęt agd, sztuka na ścianach oraz ciekawe w formie lampy na klatce schodowej w energetycznym odcieniu pomarańczowym. To właśnie odrobina koloru pomarańczowego sprawia, że kolor szary staje się wyrazisty i wyjątkowy.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY